Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské 2023

Pokud žena po skončení rodičovské nepokračuje dále v zaměstnání a je tedy nezaměstnaná, pak má nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud žena po skončení rodičovské nepokračuje dále v zaměstnání a je tedy nezaměstnaná, pak má nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Aby byl nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak je nutné mít „odpracováno“ nejméně 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky. To splňuje jen málokterá žena, která byla třeba poslední 3 roky na rodičovské.

Pro ženy po rodičovské ale platí určitá výjimka – doba péče o dítě se započítává jako tzv. náhradní doba důchodového pojištění. Tedy stejně, jako by byla žena zaměstnána.

To, z čeho se pak počítá výše podpory po rodičovské, se odvíjí od toho, jestli byla žena během rodičovské nezaměstnaná (její pracovní poměr skončil už před rodičovskou nebo během ní – třeba protože to byl pracovní poměr na dobu určitou). Nebo jestli žena po skončení rodičovské podá/dostane výpověď v původním zaměstnání.

Při výpovědi by měla mít žena nárok na standardní dvouměsíční výpovědní lhůtu a případně i odstupné (pokud se nedohodne jinak). V tomto případě by se podpora počítala z příjmu ve výpovědní době.

Pokud byla žena během rodičovské dovolené (nebo i před ní) nezaměstnaná, tak sice má nárok na podporu, ale ta se nedá spočítat z nějakého průměrného příjmu. V takovém případě se vychází z průměrné mzdy v ČR v předchozím roce. Aktuálně (v roce 2022) se jedná o 37 047 Kč.

Po rodičovské má pak žena nárok na 15% z této průměrné mzdy za první dva měsíce, 12% za druhé dva měsíce a 11% po zbytek doby.

Tedy v roce 2022 je to 5 558 Kč za první dva měsíce, 4 446 Kč za druhé dva měsíce a 4 076 Kč za zbytek doby na podpoře.

Mohlo by vás zajímat: Nárok na porodné u OSVČ 2022, Jak shodit kila po porodu během kojení, Porodné na dvojčata 2022

Během rodičovské dovolené, je možné pracovat – pro stejného zaměstnavatele (jiný druh vykonávané práce). Nebo pro jiného zaměstnavatele v pracovním poměru, na dohodu DPP nebo DPČ. Případně můžete i podnikat jako OSVČ.
Během OČR (nebo ani během neschopenky) vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď (paragraf 53, ZP). Ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je ale možné i během OČR. Na ošetřovné je nárok i po skončení zaměstnání (celkem 9 nebo 16 dní, popř. až 90 dní u dlouhodobého ošetřovného).
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovského příspěvku. Podpora ale může být jen velmi nízká. Pokud poslední zaměstnání skončilo již před delší dobou, pak se podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR (37 047 Kč) a je to jen 5558 Kč za první dva měsíce, poté ještě méně.
Během mateřské dovolené, nesmíte pracovat pro stejného zaměstnavatele, resp. vykonávat stejnou práci, na základě které vám vznikl nárok na PPM. Během rodičovské dovolené, je možné pracovat bez větších omezení. Výpočet mateřské na druhé dítě, se může odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte, pokud druhá mateřská začne do 4 roků
Zaměstnavatel má povinnost, držet vám původní pracovní místo, jen po dobu mateřské dovolené. Po skočení rodičovské dovolené, vám zaměstnavatel nemusí dát úplně stejné pracovní místo – musí to být ale pracovní pozice, která je v souladu s tím, co máte v pracovní smlouvě.
V této kalkulačce, pro výpočet exekuce na plat, si můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci v roce 2022. Od začátku roku (do 1. 2. 2022) dochází ke zvýšení nezabavitelné částky (díky zvýšení normativních nákladů na bydlení). Od 1. 4. 2022 a od 1. 7. 2022, se nezabavitelná částka zvyšuje, díky zvýšení životního minima.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
Rodičovská dovolená končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Následně se vracíte do zaměstnání. Zaměstnavatel vám nemusí dát stejné pracovní místo, musí vám ale dát práci, která je v souladu s vaší pracovní smlouvou a nesmí provádět žádné jednostranné změny pracovní smlouvy.