Nárok na porodné u OSVČ – minimální příjem

Jak je to s nárokem na porodné, pokud je jeden (nebo oba) z rodičů OSVČ?

Jak je to s nárokem na porodné, pokud je jeden (nebo oba) z rodičů OSVČ? Nárok na porodné je při narození prvního (13000 Kč) nebo druhého (10000 Kč) dítěte. Předpokladem pro získání porodného je to, že průměrný měsíční příjem v posledním kalendářním čtvrtletí nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

U zaměstnanců se počítají skutečné příjmy – výplata, podpora v nezaměstnanosti, mateřská, nemocenské dávky apod.

U OSVČ je to jiné – vychází se z posledního daňového přiznání. Zde se pak „zisk“ rozpočítá na 12 měsíců. Je zde ale současně řečeno, že jako příjem OSVČ se počítá vždy nejméně částka odpovídající polovině průměrné mzdy v ČR. Například v roce 2020 by to byla jedna polovina průměrné mzdy Kč, tedy 17 000 Kč.

A to bez ohledu na to, jaké jsou skutečné příjmy. Resp. pokud by byly skutečné příjmy vyšší, započítají se ty vyšší, pokud ale byly nulové, pak se jako příjem bude počítat nejméně těch cca 17 000 Kč měsíčně.

Mohlo by vás zajímat: Výpočet mateřské u OSVČ, Výpočet nemocenské při rizikovém těhotenství

Nárok na porodné má žena, která porodní první nebo druhé dítě (na třetí a další dítě porodné není). Hodnotí se výše příjmu – ten nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima. Příjem otce se započítává, pokud je uveden v rodném listě a sdílí s matkou společnou domácnost (trvalé bydliště nerozhoduje).
Na porodné je nárok, pokud průměrný měsíční příjem překračuje 2,7 životního minima. U přídavků na dítě je to stejné. U OSVČ, se jako příjem započítá minimálně 17 000 Kč (v roce 2020). Nebo 8500 Kč u OSVČ vedlejších (v roce 2020).
Pokud by si OSVČ platit jen minimální nemocenské pojištění, pak je i mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), jen minimální. Při nemocenském pojištění 126 Kč měsíčně by mateřská byla 27 244 Kč za 28 týdnů (196 dní)
Aby měla OSVČ nárok na nemocenské dávky (nejenom během rizikového těhotenství), pak si musí platit nemocenské pojištění nejméně po dobu 3 měsíce.,
Nárok na porodné vzniká, pokud příjem rodiny (otec dítěte, matika dítěte, děti) nepřekračuje v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí), 2,7 násobek životního minima.
OSVČ mají nově nárok na ošetřovné 424 Kč za den (cca 13 000 Kč měsíc). Další podpora (cca 30 000 Kč) formou odpuštění záloh na sociální a zdravotní.
Pokud byste byla vedená jako OSVČ, tak abyste měla nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) i na druhé dítěte, musela byste si platit nemocenské pojištění.
Aby měla OSVČ nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), tak je nutné, aby si platila nemocenské pojištění.