Poradna: Je nárok na ošetřovné i za podzimní prázdniny?

<span>Na ošetřovné není nárok během podzimních prázdnin. V roce 2020 tedy není nárok na ošetřovné za dny od 26. 10. 2020 do konce měsíce. Na ošetřovní při zavřené škole je tak nárok od 14. 10. 2020 do 25. 10. 2020, a následně případně od 2. 11. 2020. </span> Na ošetřovné není nárok během podzimních prázdnin. V roce 2020 tedy není nárok na ošetřovné za dny od 26. 10. 2020 do konce měsíce. Na ošetřovní při zavřené škole je tak nárok od 14. 10. 2020 do 25. 10. 2020, a následně případně od 2. 11. 2020.

Dobrý den, od půlky října jsem doma, protože zavřely školy. Mám dvě děti a jsem s nimi doma a beru ošetřovné. Zajímalo by mě, jak to bude během podzimních prázdnin, které vláda prodloužila na celý týden?

Někde jsem četla, že snad není nárok na ošetřovné? Je to pravda? To by mi přišlo jako dost velký podraz. Že vláda nařídila povinně prázdniny, aby nemusela lidem platit ošetřovné.

Prosím o radu!
Děkuji


Nové podmínky pro ošetřovné během podzimu 2020

Vláda navrhla změnu zákona, která řeší krizové ošetřovné. Tuto změnu aktuálně schvaluje parlament (pak ji musí schválit ještě senát a podepsat prezident).

Podle této novely zákona, by měl být během podzimu nárok na ošetřovné za odlišných podmínek, než je to za obvyklé situace. Nové podmínky, jsou ale současně jiné, než jak tomu bylo během jarních měsíců.

Hlavní změny jsou především v tom že:

 • Nárok na ošetřovné je jen u dětí do 10 roků (mladší než 10 roků)
 • U starších dětí jen pokud mají nějaké zdravotní omezení (alespoň I. stupeň)
 • Ošetřovné bude ve výši 70% (pravděpodobně minimálně 400Kč na den)
 • Na ošetřovné mají nárok i ti kdo pracují na DPP nebo DPČ

Je na ošetřovné nárok i během podzimních prázdnin?

Na ošetřovné je obecně nárok za všechny kalendářní dny. Tedy včetně víkendů nebo státních svátků. Jsou zde ale určitá omezení.

Za dny, kdy mají děti školní prázdniny, nebo třeba ředitelské volno, není na ošetřovné nárok. Za dny, na kdy jsou vyhlášeny podzimní prázdniny, tedy není nárok na ošetřovné:

 • Není nárok za 29. 10. – 30. 10. 2020

Vzhledem k tomu, že v daném týdnu je pak už jen státní svátek nebo víkend, tak je tam více věcí:

 • Pondělí 26. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády
 • Úterý 27. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády
 • Středa 28. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, jedná se o státní svátek (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)
 • Čtvrtek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou
 • Pátek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou
 • Sobota 31. 10. 2020na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)
 • Neděle 1. 1. 2020na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Pokud nevznikne nárok na ošetřovné ani za jeden den v týdnu, pak není nárok na ošetřovné ani za víkend.

Viz Ministerstvo práce a sociálních věcí – sekce Krizové ošetřovné:

Nárok na ošetřovné v listopadu 2020

Na další ošetřovné pak budete mít nárok i od začátku listopadu – od 1. 11. 2020. Zatím není jisté, zda se budou děti od 2. 11. 2020 vracet do školy.

Vzhledem k aktuální situaci, je dost dobře možné, že se bude prodlužovat nouzový stav, a že se děti vrátí do školy až v průběhu listopadu nebo i později. Novela zákona ale umožňuje, aby krizové ošetřovné pokračovalo dál, i v dalších týdnech a měsících.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Je nárok na ošetřovné i za podzimní prázdniny?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna