Nárok na podporu 25 tisíc po přerušení podnikání

Bude mít živnostník nárok na podporu 25 tisíc korun i po přerušení podnikání?

Bude mít živnostník nárok na podporu 25 tisíc korun i po přerušení podnikání?

Ano, měl by mít nárok, pokud byl aktivní podnikatel ke 12. 3. 2020, a následně podnikání přerušil. Pak má nárok na kompenzační bonus za dny, kdy ještě podnikal. Bonus je 500 Kč za jeden den.

Druhá možnost, kdy je nárok na kompenzační bonus – když došlo k přerušení podnikání před 31. 8. 2019. To se týká sezónních podnikatelů. Pokud dojde v dubnu k obnovení podnikání, pak je nárok na kompenzační bonus i pro ty, kdo nebyli aktivním podnikatelem ke 12. 3. 2020.

Opět je nárok jen za dny, kdy je OSVČ aktivním podnikatelem.

Pokud došlo k přerušení podnikání před 12. 3. 2020 nebo pokud je podnikání zahájeno po 12. 3. 2020 (nový podnikatel), pak nárok na kompenzační bonus (podporu 25 tisíc korun) není.

Mohlo by vás zajímat: Jak vyplnit žádost o kompenzační bonus 25 tisíc, Kde žádat o podporu pro OSVČ?

OSVČ má nárok na ošetřovné na dítě, pokud se stará alespoň o jedno dítě, které má maximálně 13 roků. A které je doma z důvodu uzavřené školy nebo školky. Nárok je i v dalších případech.
Ošetřovné pro OSVČ a kompenzační bonus (podpora 25 tisíc korun) mají rozdílné podmínky. V obou případech ale může být nárok na podporu pro OSVČ i po přerušení nebo obnovení (znovuzahájení) podnikání. Máte nárok na ošetřovné/bonus za konkrétní dny.
O podporu je možné žádat od 10. 4. 2020. Žádost je možné podat kdykoliv, až do června 2020. Kromě samotné žádosti (viz formulář níže) nejsou požadovány žádné další doklady nebo potvrzení.
Na podporu 25 tisíc korun mají nárok i ženy, které jsou na mateřské nebo rodičovské. Kompenzační bonus je možné požádat na příslušném Finančním úřadu.
Vláda schválila změny, které mění podmínky pro ošetřovné během epidemie koronaviru v roce 2020. Nárok by měl být po celou dobu, i pro děti do 13 roků a bude i ošetřovné pro OSVČ.