Epidemie koronavirus: Ošetřovné na dítě – zvýšení na 80% i prodloužení doby

<span>Vláda schválila změny, které mění podmínky pro ošetřovné během epidemie koronaviru v roce 2020. Nárok by měl být po celou dobu, i pro děti do 13 roků a bude i ošetřovné pro OSVČ.</span> Vláda schválila změny, které mění podmínky pro ošetřovné během epidemie koronaviru v roce 2020. Nárok by měl být po celou dobu, i pro děti do 13 roků a bude i ošetřovné pro OSVČ.

Během epidemií koronaviru rozhodla vláda o uzavření všech škol. Už před tím musela řada lidí zůstat doma v nařízené karanténě. Jak je to s ošetřovným v případě, že musíte doma zůstat s dítětem, kvůli tomu že je nemocné, nebo je v karanténě nebo pokud je doma z důvodu uzavření školy?

Nárok na ošetřovné během epidemie koronaviru v roce 2020

Na začátku epidemie platí stejné podmínky jako v průběhu roku (viz podrobnější článek a kalkulačka Ošetřovné 2020):

  • Nárok na ošetřovné je po dobu 9 dní (nebo 16 dní, pokud se jedná o samoživitele/samoživitelku)
  • Na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci (OSVČ nárok nemají, stejně jako nezaměstnaní nebo ti kdo pracují třeba jen formou DPP (dohoda o provedení práce)
  • Na ošetřovné je nárok, pokud onemocní dítě nebo jiný člen rodiny, a vyžaduje nezbytnou celodenní péči jiné osoby
  • Na ošetřovné je nárok u dětí do 10 roků, pokud došlo k uzavření školy nebo školky z důvodu epidemie, nebo pokud byla nařízena karanténa
POZOR: Ošetřovné se během epidemie může znovu změnit. Vláda navrhuje zvýšení ošetřovného pro zaměstnance na 80%. Pokud bude návrh schválen, měl by začít platit zpětně od dubna 2020.

Změny u ošetřovného během epidemie koronaviru v roce 2020

Z výše uvedeného vyplývá, že vzhledem k rozsahu epidemie, kterou způsobil virus COVID-19 (koronavirus) v roce 2020, jsou běžné podmínky ošetřovného nedostačující.

Vláda české republiky tedy připravila návrh změn, které by zohlednily aktuální situaci. Po dobu trvání epidemie koronaviru by pro ošetřovné měly platit odlišné podmínky:

  • Nárok na ošetřovné bude po celou dobu trvání epidemie (tedy ne jenom 9 nebo 16 dní)
  • Nárok na ošetřovné bude i při péči o děti do 13 roků (za běžných okolností se vztahuje jen na děti do 10 roků)
  • Nárok na ošetřovné bude i v případě péče o zdravotně postiženou osobu, pokud došlo k uzavření zařízení poskytující péči o zdravotně hendikepované z důvodu epidemie
  • Na ošetřovné budou mít nárok i živnostníci (OSVČ). Ti běžně na ošetřovné nárok nemají. Vláda jim ale schválila podobnou dočasnou dávku ve výši 424 Kč za den. Ta se bude vyřizovat prostřednictvím Úřadu práce (resp. živnostenského úřadu)
  • Rodiče se mohou střídat  – a to i několikrát

Změny, které navrhla vláda (návrh změn ošetřovného byl vládou schválen v pátek 20. Března 2020) musí ještě schválit parlament. Ten by je měl schválit na schůzi v úterý 24. Března 2020. V případě, že změny budou schváleny, měly by platit i zpětně. O ošetřovné si tak bude moci požádat se zpětnou platností od začátku epidemie.

Aktualizace 25.3.2020: včera (24.3.2020) navržené změny u ošetřovného schválil i parlament. Nyní ještě proběhne zrychlené schválení v senátu a podpis prezidenta, což by měla být jen „formalita“. Následně začnou změny platit a ošetřovné tak bude možné požádat i zpětně. Ošetřovné pro zaměstnance řeší Česká správa sociálního zabezpečení. Ošetřovné pro OSVČ řeší Živnostenský úřad

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Epidemie koronavirus: Ošetřovné na dítě – zvýšení na 80% i prodloužení doby

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna