Poradna: Budu mít nárok na ošetřovné i po otevření školy

<span>Vláda již schválila, že na zvýšené ošetřovné (OČR) ve výši 80% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu) bude nárok až do konce června.</span> Vláda již schválila, že na zvýšené ošetřovné (OČR) ve výši 80% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu) bude nárok až do konce června.

Dobrý den, jsem už třetí měsíc doma na OČR. Mám dvě děti, které chodí do školy. Mladší chodí do první třídy, starší do čtvrté třídy. Takže obě děti spadají do skupiny dětí, které by měly od 25. května zase jít do školy.

Mám ale problém s tím, že s námi v jednom domě žije moje maminka, která je už hodně stará. Bojím se, že když pošlu děti do školy, a ony tam něco chytnou, tak že by to pro nás bylo příliš velké riziko. Doma jsme si už na učení docela zvykli a myslím, že to obě děti baví víc než ve škole.

Popravdě, vzhledem k tomu, že zvýšili OČR na 80%, tak to nakonec není ani tak finančně špatné. Zajímalo by mě, jestli si mohu nechat obě děti doma a dál brát ošetřovné. Přijde mi přece jen nefér, abych musela poslat děti do školy a přijít o peníze, které teď dostávám a navíc tím i potencionálně ohrozit moji maminku, zatímco jiné rodiny, které mají jen o trochu starší děti, si je budou moci nechat doma a budou dál brát v pohodě OČR.


Odpověď: Budu mít nárok na ošetřovné i po otevření školy (po 25. květnu 2020)

I když se od 25. května otevřou školy pro žáky prvního stupně, docházka do školy je dobrovolná. Není tedy žádná povinnost poslat děti od 25. 5. 2020 do školy. Je to na zvážení každého rodiče. Plně chápu, že pokud ve Vaší rodině existuje nějaký potencionálně rizikový faktor, tak by asi nemělo smysl děti do školy posílat. Zvláště pokud vám domácí výuka funguje.

Nárok na ošetřovné (OČR) je do konce června (do 30. 6. 2020)

Co se týká nároku na ošetřovné (OČR), tak na to bude nárok až do 30. 6. 2020. To již vláda schválila, protože je řada dětí – žáci 6 a 7 tříd (na ošetřovné je nárok až do 13 roků), kteří do školy již v tomto školním roce nepůjdou.

Vláda již schválila, že na zvýšené ošetřovné (OČR) ve výši 80% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu) bude nárok až do konce června.

Nárok na ošetřovné zůstane i rodiči, který nepošle dítě do školy či školky

Na ošetřovné byste ale mohla mít nárok i vy. I když u vás už bude možnost poslat děti to školy. Pokud se rozhodnete ponechat si děti doma, pak byste i nadále měla mít nárok na ošetřovné ve výši 80%.

Podle aktuálních informací bude pouze nutné vyplnit formulář, na kterém se uvede důvod, proč si ponecháváte dítě doma. Například proto, že je dítě náchylné k nemocem, je alergické, nebo právě jako ve vašem případě, že žije ve společné domácnosti s někým z rizikové skupiny.

Tento formulář se bude týkat těch, kdo si budou chtít ponechat doma dítě (které by už mohlo jít do školy) a nadále čerpat ošetřovné.

Tato změna ještě sice nebyla finálně schválena parlamentem, ale příslušný návrh zákona již existuje a je vysoce pravděpodobné, že bude schválen ve zrychleném režimu, tak jako i ostatní věci, které se během epidemie týkaly ošetřovného.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Budu mít nárok na ošetřovné i po otevření školy

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna