Jak ochránit dítě po porodu před koronavirem?

Epidemie koronaviru, je velkým strašákem, nejenom pro těhotné ženy.

Epidemie koronaviru, je velkým strašákem, nejenom pro těhotné ženy. Zatím ale nebylo zdokumentováno žádné významně vyšší riziko pro těhotné ženy (resp. je zde obecně zvýšené riziko nákazy jakoukoliv virovou nemocí).

Stejně tak nebyl ani zdokumentován žádný přenos z matky na nenarozené dítě. Podle odborníků je také vyloučen přenos viru prostřednictvím mateřského mléka při kojení.

I malé děti se mohou nakazit koronavirem. Platí zde tedy stejná obecná doporučení, jako pro zbytek populace. Matky s malými dětmi by se tak měly vyhýbat rizikovým místům s větší koncentrací lidí, kde je zvýšené riziko nákazou.

Pokud dojde k nákaze koronavirem v rodině, pak je nutné nemocnou osobu od dítěte oddělit. To se týká i samotné matky dítěte. Pokud by onemocněla, měla by dočasně omezit kontakt s dítětem. A to včetně kojení. Dítě může dále dostávat mateřské mléko (tím se virus nepřenáší). Žena by si jej ale měla odsávat, aby nedocházelo k fyzickému kontaktu s dítětem.

Mohlo by vás zajímat: Epidemie koronavirus 2020, Kolik je ošetřovné 2020?, Koronavirus a těhotenství

Pro těhotné ženy platí, že díky těhotenství mají sníženou imunitu, a tak pro ně může koronavirus představovat vyšší riziko, než pro zbytek běžné populace (se srovnatelným zdravotním stavem a věkem).