Kolik je existenční minimum 2020

Životní a existenční minimum jsou částky, které jsou určené příslušným zákonem

Životní a existenční minimum jsou částky, které jsou určené příslušným zákonem – konkrétně se jedná o zákon číslo 110/2006 Sb.

Životní minimum je tímto zákonem definováno jako určitá minimální suma peněz, která je nezbytně nutná k zajištění výživy a ostatních osobních potřeb (hygienické potřeby, oblečení). Zajištění bydlení se do životního minima nezahrnuje.

Existenční minimum je pak „přísnější“ a je definována jako minimální hranice příjmů, která je nutná k zajištění základních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Zatímco částka životního minima jednotlivce je aktuálně (rok 2020) stanovena na částku 3860 Kč, tak částka existenčního minima pro jednotlivce je podstatně nižší. A to jen 2490Kč.

Existenční minimum se ale vztahuje pouze na dospělé osoby. Na nezaopatřené děti, na důchodce a/nebo osoby starší 68 roků nebo na invalidy ve třetím stupni postižení se vždy vztahuje životní minimum.

Mohlo by vás zajímat: Životní minimum pro rodinu, Životní minimum pro samoživitelku, Těhotenská dieta

V této kalkulačce, pro výpočet exekuce na plat, si můžete spočítat, kolik peněz vám zůstane při exekuci v roce 2020. Od začátku července (do 1. 7. 2020) dochází ke zvýšení nezabavitelné částky o 864 Kč.
Životní minimum pro tuto rodinu s jedním malým dítětem je tedy 8 720 Kč měsíčně.
Mateřská dovolená je poskytována zaměstnancům v rozsahu 28 týdnů nebo 37 týdnů (u dvojčat).
Výše rodičovského příspěvku je vždy 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 Kč na dvojčata (vícerčata).