Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2022

Rodičovská dovolená je pracovní volno, které ze zákona poskytuje zaměstnavatel matce (nebo i otci dítěte), tak aby mohli celodenně pečovat o dítě, až do jeho 3 roků. Nárok na rodičovskou dovolenou vzniká automaticky po narození dítěte. Zaměstnavatel pak ani nemůže zaměstnance, který čerpá rodičovskou dovolenou, propustit (výjimkou jsou situace, kdy je uzavřena smlouva na dobu určitou, která během rodičovské zanikne, nebo situace, kdy během rodičovské dojde k zániku zaměstnavatele nebo jeho části).
Rodičovský příspěvek 2022
Rodičovský příspěvek je sociální dávka, která je vyplácena v rámci státní sociální podpory. Vyplácení této sociální dávky má na starosti Úřad práce.
Rodičovský příspěvek je ve stejné výši pro všechny, kterým se narodilo dítě. O výši dávky rozhoduje pouze počet dětí (na dvojčata, nebo vícerčata je vyšší).
Výše rodičovského příspěvku je v roce 2022 celkem 300 000 Kč . Na dvojčata je rodičovský příspěvek 450 000 Kč.
Jediné, co se u jednotlivých příjemců, této sociální dávky, může lišit, je to, jak rychle bude celková výše rodičovského příspěvku vyčerpána. Zákon totiž umožňuje, aby si příjemce dávky (při splnění podmínek), volil sám délku čerpání RP. Tato doba může být v rozmezí od cca 7 měsíců do 4 roků věku dítěte.
To znamená, že při zvolení nejkratší varianty, bude příjemce rodičovského příspěvku dostávat 47 700 Kč, a čerpání dávky bude ukončeno za 7 měsíců. Takto vysoký rodičovský příspěvek ale můžete dostat, jen pokud jste měli stejně vysokou mateřskou. To by znamenalo mít před porodem hrubou mzdu cca 118 000 Kč.
Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2022?
Jak již bylo zmíněno výše, celková výše RP je 300 000 Kč. Tato částka je rozložena do měsíčních plateb. Sami si tak můžete vybrat, zda chcete dostávat nižší měsíční částku delší dobu. Nebo vyšší měsíční částku po kratší dobu. Pro konkrétní výpočet můžete použít naši kalkulačku pro výpočet rodičovského příspěvku v roce 2022.
V roce 2022, by se to ale rodičovský příspěvek mohl změnit. Vláda navrhuje, aby se rodičovská zvýšila, a aby bylo možné rodičovský příspěvek čerpat rychleji. Je tedy připraven návrh na změnu zákona (který by mohl platit už od července 2022), který by mohl zvýšit maximální měsíční částku na 13 000 Kč (namísto současných 10 000 Kč). Více informací o zvýšení rodičovské v roce 2022 najdete zde.
Jak je to s možností volby u rodičovského příspěvku?
Podmínkou, pro možnost zvolit si délku doby čerpání rodičovského příspěvku, je to, že alespoň jednomu z rodičů (tedy matce nebo otci dítěte), je možné stanovit vyměřovací základ v dostatečné výši.
Vyměřovací základ pro možnost volby RP je obdobný, jako vyměřovací základ pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství:
- Pokud žena neměla nárok na mateřskou a není možné použít ani příjem otce, pak je možné zvolit rodičovský příspěvek do max. 10 000 Kč (nebo do 15 000 Kč u dvojčat) – v roce 2022 se to může změnit (viz výše)
- Pokud žena měla nárok na mateřskou, pak je možné zvolit rodičovský příspěvek ve stejné výši jako byla mateřská (resp. 30ti násobek vyměřovacího základu pro PPM)
- Pokud žena neměla nárok na PPM, ale otec doloží příjem v žádosti o RP (a je u něj možné stanovit vyměřovací základ), pak se maximální výše rodičovské na jeden měsíc, může odvíjet od příjmu otce
Je možné během rodičovské dovolené pracovat nebo mít brigádu?
Podmínky, pro nárok na rodičovský příspěvek, možnost pracovat (ať už na hlavní pracovní poměr nebo třeba na DPP či DPČ), v zásadě nijak neomezují.
Podmínkou nároku na RP je to, že je zajištěna celodenní péče o dítě. Tuto péči ale může zajistit třeba babička nebo dědeček. Také platí, že pokud je na dítě pobírán rodičovský příspěvek, tak do 2 roků věku dítěte, nesmí toto chodit do školky či jeslí, na dobu delší než 92 hodin v kalendářním měsíci. Sem se ale počítají pouze „státní“ školky a jesle, v případě soukromé školky/jeslí není doba nijak limitována. Stejně tak, jako není omezena docházka do školky / jeslí ve třetím či čtvrtém roku věku dítěte.
Během čerpání rodičovského příspěvku, tedy může příjemce této sociální dávky neomezeně pracovat (pokud zajistí péči o dítě). Výše příjmu (výplata ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání), nijak neovlivňují nárok na tuto dávku, a ani není potřeba tuto skutečnost (že během čerpání RP máte příjem), hlásit na Úřad práce.
Mateřská a rodičovská současně
Obecně platí, že není možné čerpat současně rodičovský příspěvek a mateřskou (resp. tedy peněžitou pomoc v mateřství).
Typickou situací může být, že žena porodí první dítě a je s ním doma na rodičovské dovolené a čerpá rodičovský příspěvek. Po roce pak zjistí, že je těhotná, a třeba ve druhém roce dítěte by jí vycházelo zahájení další mateřské. Pokud do doby, kdy jí vzniká nárok na mateřskou (6 – 8 týdnů před porodem), nestihne vyčerpat celou částku RP (oněch 300 000 Kč), pak zbytek „propadá“.
Proto je dobré ve chvíli, kdy zjistíte, že čekáte druhé dítě, změnit rychlost čerpání RP tak, abyste do začátku další PPM, vyčerpali maximální možnou částku.
Může mít rodičovskou dovolenou či rodičovský příspěvek i otec dítěte?
Jak rodičovskou dovolenou, tak i rodičovský příspěvek, může čerpat i otec dítěte. Platí ale, že není možné, aby otec i matka čerpali rodičovskou dovolenou, resp. rodičovský příspěvek, současně (najednou oba dva). Vždy může být pouze jeden. Není tedy ale žádný problém, aby se rodiče na rodičovské dovolené vystřídali.
Změnu v délce vyplácení RP je možné provést vždy jednou za 3 měsíce.
Výjimkou z tohoto pravidla (tedy nemožnost souběžného čerpání RP a PPM) je situace, kdy má žena jen velmi nízkou mateřskou. Pak je možné, aby po narození dítěte dostávala současně jak svoji nízkou mateřskou, tak i část rodičovského příspěvku. Pokud by třeba žena měla nárok na mateřskou ve výši 3600 Kč, tak od 6 – 8 týdne před porodem bude dostávat tuto částku. A po narození dítěte jí bude chodit (cca 20 – 22 týdnů) ještě mateřská ve výši 3600 Kč a zároveň rodičovský příspěvek.
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Skladování mateřského mléka v lednici
- Jak rychle otěhotnět
- Jak často krmit novorozence
- Kdy končí rodičovská dovolená
- Elektrická odsávačka mateřského mléka
- Kolik přiberu během těhotenství
- Rodičovská dovolená a školka
- Nárok na porodné když je otec neznámý
- Výpočet přídavky na dítě pro samoživitelku 2022
- Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku
Diskuse: Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2022
- Kalkulačka: Kolik je nemocenská při rizikovém těhotenství v roce 2022?
- Výpočet: Nástup na mateřskou dovolenou (začátek mateřské)
- Co čekat, když čekáte dvojčata? Na co máte nárok v roce 2022
- Kalkulačka: Rizikové těhotenství výpočet nemocenské 2022
- 5 příznaků jak poznat těhotenství i bez testu
- Výpočet příspěvku na bydlení od ledna 2023 – kdo má nárok a kolik dostane?
- Kalkulačka: Výpočet mateřské dovolené pro OSVČ v roce 2023
- Kalkulačka PPM – výpočet peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ 2023
- Kalkulačka – výpočet nemocenské při rizikovém těhotenství 2023
- Kalkulačka: Přídavky na dítě po zvýšení životního minima od 1. 7. 2022
- Sociální dávky: Příspěvek na bydlení 2022 – nárok, podmínky, kalkulačka
- Výpočet: Od července 2022 se životní minimum zvýší o 8,8% – na přídavky bude mít nárok více lidí
- Přídavky na dítě 2022 – zvýšení životního minima od 1. 4. 2022
- Kalkulačka rodičovský příspěvek 2022 (změny, zvýšení, podmínky)
- Kalkulačka: Zvýšení nezabavitelné částky a výpočet srážek při exekuci na plat (od 1. 7. 2022)
- Kalkulačka PPM – výpočet peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ 2023
- Nárok na řádnou dovolenou v zaměstnání po mateřské nebo rodičovské v roce 2023
- Zvýšení rodičovského příspěvku na 400 000 Kč v roce 2022 – hlasování na konci června
- Změny 2022: Od července se zvýší rodičovský příspěvek (13 000 Kč měsíčně, bez omezení školky/jeslí)
- Zvýšení rodičovské a mimořádné přídavky na dítě (5000 Kč) v roce 2022
- Práce při rodičovské dovolené – mohu mít druhý pracovní poměr během rodičovské?
- Ukončení zaměstnání během OČR – můžu dostat výpověď, když jsem doma s dítětem?
- Těhotná na Úřadu práce – doplacení pojištění pro nárok na mateřskou?
- Poradna: Výpočet mateřské z platu otce – kolik bude mateřská v roce 2023?
- Rizikové těhotenství během rodičovské dovolené – nárok na neschopenku a nemocenskou
dobrý den, jsem občanka ČR žijící v zahraničí- EU, budu tam rodit druhé dítě, těhotenskou průkazku mám ale z ČR. mateřskou obdržím ještě od svého českého zaměstnavatele. budu mít ale nárok na rodičovský příspěvek ve výši 220.000,-Kč nebo ne ? v kladném případě – mohou mi jej zařídit a vyběhat na úřadech rodiče ? děkuji, Martina
Jednou z podmínek nároku na rodičovský příspěvek je i to, že žadatel má v ČR bydliště. Tím není myšlen pouze trvalý pobyt, ale:
Osoba má bydliště na území České republiky, zejména pokud se zde dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde soustavně připravuje na budoucí povolání, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí této osoby s Českou republikou.
Takže záleží, jestli se budete zdržovat převážně mimo ČR = pak vám rodičovský příspěvek nedají, pokud by to byla jen krátkodobý, občasný pobyt v zahraničí, pak by to asi ničemu nevadilo.