Jak často krmit novorozence

Obecně také platí, že nedonošené děti nebo děti s nižší porodní váhou potřebují častější kojení

Kojení novorozence v prvních několika týdnech jeho života může být značně individuální a nepravidelné. Až s uplynutím několika týdnů si miminko nastaví svůj pravidelný režim.

Během šestinedělí sice děti prospí i 17 až 18 hodin denně, souvislý spánek ale zpravidla netrvá déle než 2 – 4 hodiny. Dítě zatím ještě nerozlišuje mezi tím, kdy je noc, a kdy je den. Budí se tedy zhruba ve stejných intervalech, bez ohledu na denní dobu.

Obvykle se udává, že novorozenec by měl být kojen zhruba každé 3 – 4 hodiny. Názory odborníků jsou na to ale různé. Někteří zastávají názor, že i malé miminko si již dokáže samo říci, kdy má hlad. Jiní odborníci doporučují pravidelné kojení, i když to znamená nutnost dítě budit. Pravda je někde mezi. Můžete zkusit nechat dítě, aby si samo řeklo, jak často bude chtít nakrmit.

A teprve, až by se ukázalo, že miminko neprospívá tak jak by mělo, že nepřibírá na váze, tak přikročit k častějšímu kojení a buzení. Průměrný týdenní přírůstek váhy by měl být u čerstvých novorozenců cca 150 – 200 gramů. To platí pro první tři měsíce, pak se růst váhy zpomalí

Obecně také platí, že nedonošené děti nebo děti s nižší porodní váhou potřebují častější kojení (třeba i v intervalu 2 – 2,5 hodiny).

Mohlo by vás zajímat: Jak často kojit novorozence, Jak často koupat novorozence, Jak dlouho trvá porod

Nejčastější potravinové alergie u dětí a kojenců jsou především alergie na kravské mléko, vaječný bílek a lepek (pšenice, ječmen žito nebo oves)..
Během kojení nesmíte nějak radikálně omezovat množství kalorií.
Při kojení se značně posiluje imunita dítěte. Kojení pak vytváří silnou vazbu mezi dítětem a matkou.
Mezi typické příznaky kojenecké žloutenky patří zažloutnutí kůže a očního bělma.
A Nebojte se. Postarat se o novorozence zvládla i vaše maminka i vaše babička. Vy to určitě zvládnete také.
Na tom, kdy je vhodná doba na ukončení kojení se neshodují ani odborníci ani jednotlivé matky.
Pokud plánujete kojit dítě co nejdéle, měli byste spíše zvolit některý z těch větších kojících polštářů.
Podobně jako u kojení, i při odsávání mateřského mléka, byste se měla cítit uvolněně a být v klidu.