Výpočet přídavky na dítě pro samoživitelku

Při výpočtu nároku na dětské přídavky se započítávají všechny příjmy v rozhodném období

Na přídavky na dítě má nárok matka samoživitelka a její dítě (resp. děti), pokud mají příjmy nižší než 2,4 násobek životního minima. Pokud by žena samoživitelka o přídavky na dítě žádala třeba v březnu 2017 (tj. v období říjen 2016 až září 2017) tak se budou posuzovat příjmy za kalendářní rok 2015. Pokud by ale žádala až v dalším školním roce, tedy v období říjen 2017 až září 2018, pak se posuzují příjmy za kalendářní rok 2016.

Matka samoživitelka, která má jedno dítě (do šesti roků), by tedy měla nárok na přídavky na dítě, pokud by její příjem nepřekročil částku 11 712 Kč (životní minimum pro matku s dítětem je 4 880 Kč)

Pokud by se jednalo o samotnou matku se dvěma dětmi (jedno dítě 7 roků a druhé třeba 16 roků), pak by nárok na příspěvek na děti byl v případě, že by příjem byl nižší než 18 552 Kč (životní minimum je 7730 Kč).

Pro výpočet můžete použít i tuto naši kalkulačku. Při výpočtu nároku na dětské přídavky se započítávají všechny příjmy v rozhodném období, jako je třeba výživné nebo alimenty, výplata ze zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, odstupné, mateřská, a mnohé další.

Mohlo by vás zajímat: Vyživovací povinnost otce, Sociální dávky pro matku, Podnikání během mateřské

Nově, tedy od 1. 1. 2018, bude nárok na tuto sociální dávku, pokud průměrný příjem rodiny nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.
Aktuálně neexistuje žádný přesný vzorec, nebo tabulka, podle které by se musel soud řídit při stanovení výše výživného.
I když zákon neurčuje, jak přesně by mělo být vysoké výživné na dítě, přesto existují určité doporučující tabulky, podle kterých se soudy zpravidla řídí.
V roce 2017 by se mělo daňové zvýhodnění na dítě zvýšit.
Životní minimum jednotlivce je v roce 2017 částka 3410 Kč. Existenční minimum jednotlivce je 2200 Kč.
Po skončení výplaty mateřských dávek (PPM) nebo k datu narození dítěte je nárok na rodičovský příspěvek.
Pokud je průměrný příjem rodiny v rozhodném období nižší, než 2,4 násobek životního minima, je nárok na přídavky.