Kalkulačka rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená

Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Na tuto částku pak má nárok každý, kdo pečuje o dítě do 4 roků. Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Na tuto částku pak má nárok každý, kdo pečuje o dítě do 4 roků.

Plánujete miminko, nebo jste již dokonce těhotná, a chtěla byste vědět, jak na tom budete po finanční stránce, po porodu? Není vám jasné, na jak dlouhou rodičovskou dovolenou máte nárok a jak vysoký bude váš rodičovský příspěvek? Pokusíme se vám poradit. Navíc jsme pro vás připravili kalkulačku, pro výpočet výše a délky rodičovského příspěvku.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2017

Rodičovský příspěvek, patří mezi sociální dávky vyplácené v rámci státní sociální podpory. Zatímco u mnoho jiných sociálních dávek rozhodují příjmy, na rodičovský příspěvek má nárok každý. A je jedno jestli měl před porodem příjem 10 tisíc korun měsíčně, a pohyboval se tak na pokraji chudoby, nebo měl vysoký příjem třeba 100 tisíc korun měsíčně. U rodičovského příspěvku se to nerozlišuje.

To, kolik je rodičovský příspěvek, se již několik let nezměnilo. Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč.  Na tuto částku pak má nárok každý, kdo pečuje o dítě do 4 roků jeho věku.

Může se ale lišit to, kolik budete dostávat každý měsíc. Za běžných podmínek je maximální měsíční částka rodičovského příspěvku 11 500 Kč. A minimální pak 3800 Kč.

Kalkulačka – výpočet výše rodičovského příspěvku

Kalkulačka rodičovská dovolená 2017
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Jaká je délka rodičovské?

Existují tři základní varianty rodičovské:

  • Na dva roky = po skončení mateřské (resp. peněžité pomoci v mateřství) je rodičovský příspěvek vyplácen po dobu 19 měsíců ve výši 11 500 Kč. Rodičovský příspěvek končí ve dvou letech věku dítěte
  • Na tři roky = po skončení mateřské (PPM), je každý měsíc vypláceno 7600 Kč. Rodičovský příspěvek pak končí cca ve 3 letech věku dítěte
  • Na čtyři roky = týká se hlavně případů, kdy žena nemá nárok na PPM. Prvních 9 měsíců po porodu je vypláceno 7600 Kč, zbytek doby (do 4 roků dítěte), pak 3800 Kč měsíčně

Mezi těmito 3 variantami jsou pak možné i další. Při splnění podmínek si totiž každý může nastavit výši RP, podle toho jak chce. Výše RP se může změnit maximálně jednou za 3 měsíce. A nikdy nemůže být vyšší než 11500 Kč.

Je tak možné ze začátku čerpat RP „pomaleji“, a pokud žena třeba podruhé otěhotní, tak čerpání RP „zrychlit“, aby stihla vyčerpat celou maximální částku. Nebo naopak, žena původně může plánovat být doma s dítětem jen 3 roky, ale v průběhu rodičovské si to rozmyslí, a výši měsíčního rodičovského příspěvku sníží tak, aby dostávala peníze až do 4 roků věku dítěte.

Kdo si může zvolit variantu RP a v jaké výši?

Výše jsme uvedli, že jsou 3 základní varianty toho, jak dlouho a v jaké výši, je vyplácen rodičovský příspěvek. Kdo si tedy může zvolit rodičovskou na 2, 3 nebo 4 roky?

Možnost volby výše a tím i délky RP, je navázána na příjmy otce nebo matky dítěte. Pokud je možné alespoň u jednoho z rodičů určit vyměřovací základ (ten je stejný jako vyměřovací základ pro výpočet výše PPM, nebo obecněji jako vyměřovací základ, který se používá pro všechny nemocenské dávky), pak je i možnost volby. Platí že:

  • Rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu.
  • Rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7600 Kč měsíčně, jestliže lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce nepřevyšující 7600 Kč
  • Nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

Kdy a kde žádat o rodičovský příspěvek

O rodičovský příspěvek se žádá na místním Úřadu práce (podle trvalého pobytu žadatelky/žadatele), na příslušném oddělení, které řeší tyto sociální dávky.

Pokud žena pobírá peněžitou pomoc v mateřství, pak je vhodné podat žádost o RP nejpozději měsíc před koncem mateřské. Úřadu přece jen nějakou dobu trvá, než vyřídí všechny „papíry“. Při pozdějším podání žádosti by se mohlo stát, že by výplata RP nemusela plynule navázat na konec MD. Sice tak o žádné peníze nemůžete přijít, ale první výplata RP by se mohla zpozdit.

Pokud žena nemá nárok na mateřskou, pak má nárok na RP k datu narození dítěte. Žádost je možné opět podat předem, tady se ale bude čekat na narození dítěte – bude totiž nutné doložit jeho rodný list.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna