Kalkulačka rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená 2024

<span>Celková výše rodičovského příspěvku je v roce 2024 částka 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na dvojčata. Na tuto částku pak má nárok každý, kdo pečuje o dítě do 3 roků jeho věku. Může se ale lišit to, kolik budete dostávat každý měsíc.</span> Celková výše rodičovského příspěvku je v roce 2024 částka 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na dvojčata. Na tuto částku pak má nárok každý, kdo pečuje o dítě do 3 roků jeho věku. Může se ale lišit to, kolik budete dostávat každý měsíc.

Plánujete miminko, nebo jste již dokonce těhotná, a chtěla byste vědět, jak na tom budete po finanční stránce, po porodu? Není vám jasné, na jak dlouhou rodičovskou dovolenou máte nárok a jak vysoký bude váš rodičovský příspěvek? Pokusíme se vám poradit. Navíc jsme pro vás připravili kalkulačku, pro výpočet výše a délky rodičovského příspěvku.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2024

Rodičovský příspěvek, patří mezi sociální dávky vyplácené v rámci státní sociální podpory. Zatímco u mnoho jiných sociálních dávek rozhodují příjmy, na rodičovský příspěvek má nárok každý. A je jedno jestli měl před porodem příjem 10 tisíc korun měsíčně, a pohyboval se tak na pokraji chudoby, nebo měl vysoký příjem třeba 100 tisíc korun měsíčně. U rodičovského příspěvku se to nerozlišuje.

Celková výše rodičovského příspěvku se v roce 2024 zvýšila na 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na dvojčata.  Na tuto částku pak má nárok každý, kdo pečuje o dítě do 3 roků jeho věku.

U rodičovského příspěvku máte možnost volby. Dostávat jej delší dobu, ale nižší měsíční částku. Nebo jej naopak dostávat kratší dobu, ale vyšší měsíční částku. Ten, kdo měl před rodičovskou nárok na mateřskou, si může zvolit rodičovský příspěvek ve stejné výši, jako byla mateřská. Ten kdo neměl nárok na PPM, si může zvolit částku do 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat do 19 500 Kč měsíčně).

Zvýšení rodičovské o 50 000 Kč od 1. ledna 2024

V minulém roce bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku o 50 000 Kč (na 300 000 Kč, resp. na 525 000 Kč u dvojčat). Zvýšení platí od 1. ledna 2024.

Rodičovský příspěvek se současně zkrátí jen na 3 roky (nyní je maximální doba až do 4 roků).

Změny (zvýšení rodičovské a zkrácení) se budou týkat jen dětí, narozených od 1. 1. 2024.

Více informací o zvýšení rodičovské v roce 2024, najdete zde

Kalkulačka rodičovská dovolená 2024 – zvýšení rodičovského příspěvku

Kalkulačka – výpočet výše rodičovského příspěvku v roce 2024

Kalkulačka rodičovská dovolená 2024
Kdy se narodilo dítě?
Průměrná hrubá měsíční mzda
(otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)
Výpočet

Jaká je délka rodičovské?

Existují různé varianty délky a výše rodičovské

  • nejkratší rodičovská je cca 6 měsíců, kdy dostáváte 53 910 Kč měsíčně – na to ale dosáhne jen málokdo, museli byste mít nárok na stejnou mateřskou, tj. mít před porodem hrubou mzdu cca 133 000 Kč měsíčně
  • Rodičovská do 3 let, tj. 6 měsíců mateřská + 30 měsíců rodičovská = 11 666 Kč měsíčně
  • Rodičovská do 3 let (bez mateřské), tj. 36 měsíců rodičovské = 9 722 Kč měsíčně
  • jsou možné ale i jiné varianty (můžete si sami zvolit)
  • výše rodičovského příspěvku (a tím i doba čerpání) se dá měnit jednou za 3 měsíce, tedy i několikrát v průběhu rodičovské dovolené

Je tak možné ze začátku čerpat RP „pomaleji“, a pokud žena třeba podruhé otěhotní, tak čerpání RP „zrychlit“, aby stihla vyčerpat celou maximální částku. Nebo naopak, žena původně může plánovat být doma s dítětem jen 3 roky, ale v průběhu rodičovské si to rozmyslí, a výši měsíčního rodičovského příspěvku sníží tak, aby dostávala peníze až do 4 roků věku dítěte.

Kdo si může zvolit variantu RP a v jaké výši?

Výše jsme uvedli, že jsou různé varianty toho, jak dlouho a v jaké výši, je vyplácen rodičovský příspěvek. Kdo si tedy může zvolit rodičovskou na 2, 3 nebo 4 roky či jinou dobu?

Možnost volby výše a tím i délky RP, je navázána na příjmy otce nebo matky dítěte. Pokud je možné alespoň u jednoho z rodičů určit vyměřovací základ (ten je stejný jako vyměřovací základ pro výpočet výše PPM, nebo obecněji jako vyměřovací základ, který se používá pro všechny nemocenské dávky), pak je i možnost volby. Platí že:

  • Pokud žena neměla nárok na mateřskou, a ani není možné doložit příjem otce dítěte, pak je možné volit rodičovský příspěvek do max. 13 000 Kč
  • Pokud byl nárok na mateřskou, pak může být zvolen rodičovský příspěvek až do výše mateřské (30ti násobek 70% vyměřovacího základu)
  • Pokud žena neměla mateřskou, ale v žádosti o RP se doloží příjem otce dítěte, pak je opět možnost volby. A to až do výše, která vyplývá z příjmu otce

Kdy a kde žádat o rodičovský příspěvek

O rodičovský příspěvek se žádá na místním Úřadu práce (podle trvalého pobytu žadatelky/žadatele), na příslušném oddělení, které řeší tyto sociální dávky.

Pokud žena pobírá peněžitou pomoc v mateřství, pak je vhodné podat žádost o RP nejpozději měsíc před koncem mateřské. Úřadu přece jen nějakou dobu trvá, než vyřídí všechny „papíry“. Při pozdějším podání žádosti by se mohlo stát, že by výplata RP nemusela plynule navázat na konec MD. Sice tak o žádné peníze nemůžete přijít, ale první výplata RP by se mohla zpozdit.

Pokud žena nemá nárok na mateřskou, pak má nárok na RP k datu narození dítěte. Žádost je možné opět podat předem, tady se ale bude čekat na narození dítěte – bude totiž nutné doložit jeho rodný list.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna