Jaká je délka PPM

Délka PPM je 28 týdnů (pokud se ženě narodí 1 dítě).

PPM neboli Peněžitá Pomoc v Mateřství (lidově dost často „mateřská“), je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Nárok na ni mají ženy, v souvislosti s porodem a následnou péčí o dítě. Na PPM pak má případně nárok i otec dítěte v souvislosti s péčí o dítě po porodu.

Zahájení PPM spadá do období 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Termín porodu určuje lékař, konkrétní datum zahájení PPM (a s ní související mateřské dovolené), si volí žena sama. Její lékař jí vystaví příslušné dokumenty, na základě kterých jí zaměstnavatel poskytuje mateřskou dovolenou, a ČSSZ jí pak vyplácí PPM.

Délka PPM je 28 týdnů (pokud se ženě narodí 1 dítě). To znamená, že 6 – 8 týdnů vyčerpá žena PPM před porodem, a zbytek 20 – 22 týdnů po porodu. Po ukončení PPM si pak většina žen vybírá nevyčerpanou řádnou dovolenou od svého zaměstnavatele a pokračuje rodičovskou dovolenou a čerpáním rodičovského příspěvku.

Pokud se ženě narodí 2 a více dětí, pak je délka PPM 37 týdnů.

Pokud by o PPM žádal otec dítěte, tak je to trochu jinak. Otec dítěte může o PPM žádat až od ukončeného 6 týdne po porodu (tedy po skončení 6-ti nedělí). V jeho případě je pak délka PPM pouze 22 týdnů. Tedy od 7 týdne po porodu až do 28 týdne po porodu.

Mohlo by vás zajímat: Jaký kočárek pro dvojčata, Jak začíná porod, Jednorázové pleny pro miminko

Mateřská dovolená na 1 dítě je 28 týdnů (196 dní). Mateřská dovolená na dvojčata je 37 týdnů (259 dní). Žena, která je těhotná může na mateřskou nastoupit už v době 6 – 8 týdnů před porodem. Podmínky pro výpočet PPM, jsou v roce 2022 stejné, jako v předchozích letech.
Od začátku roku 2022, se zvyšují redukční hranice pro výpočet PPM (peněžité pomoci v mateřství). V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je „mateřská“ pro OSVČ od 1. 1. 2022, a jaké jsou podmínky pro nárok na PPM. Nebo jak je to s rodičovskou u OSVČ v roce 2022.
Termín nástupu na mateřskou dovolenou, je v době od začátku 8 týdne před porodem do začátku 6 týdne před porodem. Muž může nastoupit na mateřskou až od začátku 7 týdne po porodu. Délka mateřské dovolené je 28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvojčata (či vícerčata).
Nárok na mateřskou můžete mít i ze dvou různých zaměstnání. Pouze ale za předpokladu, že splníte podmínky pro nárok na PPM v obou zaměstnáních. Splnění podmínek, se pro každé zaměstnání posuzuje samostatně. Jedná se především o dobu účasti na nemocenském pojištění (minimálně 270 dní).
Nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), můžete být i po skončení studia na VŠ. Pouze ale za předpokladu, že nastoupíte do nějakého zaměstnání (kde vám bude vznikat účast na nemocenském pojištění). A v době začátku PPM, bude zaměstnaná nebo v ochranné době.
Připravili jsme pro vás aktuální verzi kalkulačky pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství („mateřské“) v roce 2022. Sami si tak můžete spočítat, kolik byste dostávali od státu v době před porodem a po porodu.
Délka a čerpání a výše rodičovského příspěvku může být během rodičovské změněna. Klidně i několikrát.
Aby měla OSVČ nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), tak je nutné, aby si platila nemocenské pojištění. V roce 2022 je minimální nemocenské pojištění 147 Kč měsíčně. Mateřská na základě minimálního pojištění, je ale jen velmi nízká. Jen 162 Kč na jeden den, tj. 4860 Kč na měsíc (30 dní).