Celková výše rodičovského příspěvku je v roce 2024 částka 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na dvojčata. Na tuto částku pak má nárok každý, kdo pečuje o dítě do 3 roků jeho věku. Může se ale lišit to, kolik budete dostávat každý měsíc.
Plánujete miminko, nebo jste již dokonce těhotná, a chtěla byste vědět, jak na tom budete po finanční stránce, po porodu? Není vám jasné, na jak dlouhou rodičovskou dovolenou máte nárok a jak vysoký bude váš rodičovský příspěvek? Pokusíme se vám poradit. Navíc jsme pro vás připravili kalkulačku, pro výpočet výše a délky rodičovského příspěvku.
Rodičovský příspěvek, patří mezi sociální dávky vyplácené v rámci státní sociální podpory. Zatímco u mnoho jiných sociálních dávek rozhodují příjmy, na rodičovský příspěvek má nárok každý. A je jedno jestli měl před porodem příjem 10 tisíc korun měsíčně, a pohyboval se tak na pokraji chudoby, nebo měl vysoký příjem třeba 100 tisíc korun měsíčně. U rodičovského příspěvku se to nerozlišuje.
Celková výše rodičovského příspěvku se v roce 2024 zvýšila na 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na dvojčata. Na tuto částku pak má nárok každý, kdo pečuje o dítě do 3 roků jeho věku.
U rodičovského příspěvku máte možnost volby. Dostávat jej delší dobu, ale nižší měsíční částku. Nebo jej naopak dostávat kratší dobu, ale vyšší měsíční částku. Ten, kdo měl před rodičovskou nárok na mateřskou, si může zvolit rodičovský příspěvek ve stejné výši, jako byla mateřská. Ten kdo neměl nárok na PPM, si může zvolit částku do 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat do 19 500 Kč měsíčně).
V minulém roce bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku o 50 000 Kč (na 300 000 Kč, resp. na 525 000 Kč u dvojčat). Zvýšení platí od 1. ledna 2024.
Rodičovský příspěvek se současně zkrátí jen na 3 roky (nyní je maximální doba až do 4 roků).
Změny (zvýšení rodičovské a zkrácení) se budou týkat jen dětí, narozených od 1. 1. 2024.
Více informací o zvýšení rodičovské v roce 2024, najdete zde
Kalkulačka rodičovská dovolená 2024 – zvýšení rodičovského příspěvku
Existují různé varianty délky a výše rodičovské
Je tak možné ze začátku čerpat RP „pomaleji“, a pokud žena třeba podruhé otěhotní, tak čerpání RP „zrychlit“, aby stihla vyčerpat celou maximální částku. Nebo naopak, žena původně může plánovat být doma s dítětem jen 3 roky, ale v průběhu rodičovské si to rozmyslí, a výši měsíčního rodičovského příspěvku sníží tak, aby dostávala peníze až do 4 roků věku dítěte.
Výše jsme uvedli, že jsou různé varianty toho, jak dlouho a v jaké výši, je vyplácen rodičovský příspěvek. Kdo si tedy může zvolit rodičovskou na 2, 3 nebo 4 roky či jinou dobu?
Možnost volby výše a tím i délky RP, je navázána na příjmy otce nebo matky dítěte. Pokud je možné alespoň u jednoho z rodičů určit vyměřovací základ (ten je stejný jako vyměřovací základ pro výpočet výše PPM, nebo obecněji jako vyměřovací základ, který se používá pro všechny nemocenské dávky), pak je i možnost volby. Platí že:
O rodičovský příspěvek se žádá na místním Úřadu práce (podle trvalého pobytu žadatelky/žadatele), na příslušném oddělení, které řeší tyto sociální dávky.
Pokud žena pobírá peněžitou pomoc v mateřství, pak je vhodné podat žádost o RP nejpozději měsíc před koncem mateřské. Úřadu přece jen nějakou dobu trvá, než vyřídí všechny „papíry“. Při pozdějším podání žádosti by se mohlo stát, že by výplata RP nemusela plynule navázat na konec MD. Sice tak o žádné peníze nemůžete přijít, ale první výplata RP by se mohla zpozdit.
Pokud žena nemá nárok na mateřskou, pak má nárok na RP k datu narození dítěte. Žádost je možné opět podat předem, tady se ale bude čekat na narození dítěte – bude totiž nutné doložit jeho rodný list.