Jak omezit ranní nevolnosti v těhotenství

Ranní nevolnosti v těhotenství můžete omezit volbou vhodného jídelníčku.

Ranními nevolnostmi si musí protrpět až tři čtvrtiny všech těhotných žen. Naštěstí u většiny z nich, tyto nepříjemné těhotenské příznaky, postupně samy vymizí. Ranní nevolnosti se tak nejčastěji objevují jen v prvních týdnech těhotenství (obvykle jen v prvním trimestru). Často také patři mezi jedny z prvních příznaků těhotenství, kterých si ženy povšimnou.

Není žádný způsob, jak se ranním nevolnostem zcela vyhnout, nebo jak jim úplně zabránit. Je ale možné omezit jejich četnost a jejich intenzitu.

Ranní nevolnosti v těhotenství můžete omezit volbou vhodného jídelníčku. Tedy jíst především „neutrální“ potraviny, a naopak se vyhýbat těm, které nevolnost nejčastěji vyvolávají. Mezi ně patří tučná a mastná jídla, jídla s výraznými chutěmi nebo s výrazným aroma. Není také dobré jíst hodně kořeněná jídla apod.

Proti ranním nevolnostem také pomáhá dostatek spánku a omezení stresových situací. Mezi alternativní metody, jak omezit ranní nevolnosti pak patří třeba akupunktura nebo cvičení jógy.

Existují i léky na potlačení příznaků ranní nevolnosti. U nich ale musíte být opatrná a jejich použití konzultovat s lékařem. Asi před 50 roky používali těhotné ženy lék Thalidomid k potlačení ranních nevolností. A díky nedostatečným testům se pak v USA narodilo asi 12 tisíc velmi těžce postižených dětí. Ranní nevolnosti jsou určitě nepříjemné, se zdravím dítěte se ale nevyplatí hazardovat.

Mohlo by vás zajímat: Co dělat proti ranní nevolnosti?, Proč jsou v těhotenství ranní nevolnosti

Během těhotenství je velmi důležité, aby váš jídelníček zahrnoval všechny potřebné živiny.
Snažte se na každou otázku odpovědět přímo. U malých dětí není nutné zabíhat do všech podrobností.
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na plod, který má na konci trimestru 10 centimetrů a 150 gramů.
Pořizovací cena je u látkových plen podstatně vyšší. Je to ale pouze jednorázový výdaj.