Proč jsou v těhotenství ranní nevolnosti

Ranní nevolnosti se u těhotných žen objevují hned od začátku těhotenství

K čemu jsou dobré ranní těhotenství u žen? Proč musí těhotné ženy tak trpět, aby se jim narodilo dítě? A proč některé ženy trpí na ranní nevolnosti více než jiné?

Ranní nevolnosti se u těhotných žen objevují hned od začátku těhotenství a přetrvávají po dobu prvního trimestru (tedy cca první 3 měsíce). Pak u velké většiny žen zcela odezní a po zbytek těhotenství se již neobjevují (existují ale i výjimky, nízké procento žen pociťuje nevolnosti i v pozdějších fázích těhotenství).

Mezi vědci panuje všeobecná shoda, že ranní nevolnost u těhotných žen, je jakýsi obranný mechanismus našeho těla. To se brání před možnými riziky, které jsou spojené s příjmem potravy. Tedy před konzumací něčeho, co by mohlo být jedovaté nebo zkažené. Proto pak jídla, která mají výraznější chuť, nebo intenzivnější aroma (zápach) vyvolávají nevolnost.

Za ranní nevolnosti pak také může zvýšená hladina hormonů – především estrogen a humánní choriový gonadotropin (hCG). V těhotenství se také zvyšuje citlivost čichu a mění se vnímání chutí. I to se podílí na ranních nevolnostech. Podobně jako vyšší míra stresu, kdy v žaludku roste hladina žaludečních šťáv.

Mohlo by vás zajímat: Jak omezit ranní nevolnosti, Co jíst během těhotenství?, Těhotenská dieta

Poznat, že jste těhotná, můžete už pár dní po začátku těhotenství. Mění se vám nálady, chutě, jste častěji unavená. Mohou se objevit ranní nevolnosti, zvýšená únava, bolest prsou a další příznaky. Každý z příznaků sám o sobě nic moc neříká. Jejich kombinace, už ale může něco naznačovat.
Během těhotenství je velmi důležité, aby váš jídelníček zahrnoval všechny potřebné živiny.
Povinná očkování novorozenců začínají již od 9 týdne po narození.
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Pokud má například matka krevní skupinu 0 a otec krevní skupinu A, není možné, aby dítě mělo krevní skupinu B nebo AB.
Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.
Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na plod, který má na konci trimestru 10 centimetrů a 150 gramů.