Co dělat proti ranní nevolnosti v těhotenství

Ranní nevolnosti jsou nepříjemné, ale zpravidla s nimi není spojeno žádné riziko.

Ranní nevolnosti se objevují zhruba u dvou třetin všech těhotných žen. Ranní nevolnosti se obvykle objevují v prvním trimestru těhotenství, a k jeho konci, nebo nejpozději na začátku druhého trimestru pak obvykle ranní nevolnosti postupně mizí. Jen u velmi malého procenta žen mohou ranní nevolnosti přetrvávat i do pozdějších fází těhotenství.

Lékařská věda dodnes nemá 100% spolehlivé vysvětlení, čím jsou ranní nevolnosti v těhotenství vlastně způsobovány. Jsou na to různé teorie. Asi tou nejuznávanější je to, že se jedná o jakýsi obranný mechanismus, kterým se tělo matky snaží chránit zatím nenarozené dítě, před nějakou otravou.

Ranní nevolnosti jsou nepříjemné, ale zpravidla s nimi není spojeno žádné riziko. Pouze v případě, že by se jednalo o úporné zvracení, tak může hrozit třeba dehydratace organismu apod.

Ranním nevolnostem se nedá zcela 100% zabránit. Můžete ale značně minimalizovat jejich projevy. Jednou z možností je to, že ráno, ještě než vstanete z postele, tak sníte nějakou sušenku nebo suchar. Tím se zvýší hladina cukru v krvi, což pomáhá. Toto ale není náhrada snídaně, tu si dejte o něco později, tak jak jste zvyklá.

Jako obrana před ranní nevolností v těhotenství pak také funguje i to, že jíte spíše menší porce jídla. V době, kdy vás trápí ranní nevolnosti, je také dobré alespoň dočasně vyřadit z jídelníčku tuky, smažená nebo kořeněná jídla.

Mohlo by vás zajímat: Co jíst v těhotenství?, Jak omezit nevolnosti v těhotenství, Jak shodit kila po porodu

Během těhotenství je velmi důležité, aby váš jídelníček zahrnoval všechny potřebné živiny.
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.
Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na plod, který má na konci trimestru 10 centimetrů a 150 gramů.