Co dělat proti ranní nevolnosti v těhotenství

Ranní nevolnosti jsou nepříjemné, ale zpravidla s nimi není spojeno žádné riziko.

Ranní nevolnosti se objevují zhruba u dvou třetin všech těhotných žen. Ranní nevolnosti se obvykle objevují v prvním trimestru těhotenství, a k jeho konci, nebo nejpozději na začátku druhého trimestru pak obvykle ranní nevolnosti postupně mizí. Jen u velmi malého procenta žen mohou ranní nevolnosti přetrvávat i do pozdějších fází těhotenství.

Lékařská věda dodnes nemá 100% spolehlivé vysvětlení, čím jsou ranní nevolnosti v těhotenství vlastně způsobovány. Jsou na to různé teorie. Asi tou nejuznávanější je to, že se jedná o jakýsi obranný mechanismus, kterým se tělo matky snaží chránit zatím nenarozené dítě, před nějakou otravou.

Ranní nevolnosti jsou nepříjemné, ale zpravidla s nimi není spojeno žádné riziko. Pouze v případě, že by se jednalo o úporné zvracení, tak může hrozit třeba dehydratace organismu apod.

Ranním nevolnostem se nedá zcela 100% zabránit. Můžete ale značně minimalizovat jejich projevy. Jednou z možností je to, že ráno, ještě než vstanete z postele, tak sníte nějakou sušenku nebo suchar. Tím se zvýší hladina cukru v krvi, což pomáhá. Toto ale není náhrada snídaně, tu si dejte o něco později, tak jak jste zvyklá.

Jako obrana před ranní nevolností v těhotenství pak také funguje i to, že jíte spíše menší porce jídla. V době, kdy vás trápí ranní nevolnosti, je také dobré alespoň dočasně vyřadit z jídelníčku tuky, smažená nebo kořeněná jídla.

Mohlo by vás zajímat: Co jíst v těhotenství?, Jak omezit nevolnosti v těhotenství, Jak shodit kila po porodu

Klasická chřipka, představuje zvýšené riziko pro těhotné ženy. Chřipka může během těhotenství způsobit závažnější průběh nemoci. A mohou s ní být spojena i další rizika pro samotnou matku nebo i pro nenarozené dítě. V těhotenství je doporučeno očkování proti chřipce.
Poznat, že jste těhotná, můžete už pár dní po začátku těhotenství. Mění se vám nálady, chutě, jste častěji unavená. Mohou se objevit ranní nevolnosti, zvýšená únava, bolest prsou a další příznaky. Každý z příznaků sám o sobě nic moc neříká. Jejich kombinace, už ale může něco naznačovat.
Během těhotenství je velmi důležité, aby váš jídelníček zahrnoval všechny potřebné živiny.
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.
Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na plod, který má na konci trimestru 10 centimetrů a 150 gramů.