Rodičovská dovolená a školka

Od července 2022, se toto omezení ale ruší. Nyní mohou i mladší děti (do 2 roků), chodit do školy/jeslí bez omezení, pokud již žena pracuje.

Mnoho rodičů, kteří jsou doma s dítětem na rodičovské dovolené, napadne, jestli je možné dávat dítě do školky. A to ať již z důvodu, že by chtěli začít chodit do zaměstnání, nebo třeba na nějakou brigádu na kratší úvazek. Také třeba i z důvodu, aby se dítě dostalo do kolektivu stejně starých dětí.

Zákon, který určuje podmínky pro rodičovský příspěvek, na toto pamatuje a stanoví, že dítě, na které je vyplácen rodičovský příspěvek, nesmí chodit do školky (nebo jeslí nebo podobného zařízení), na dobu delší než 92 hodin měsíčně (za kalendářní měsíc).

Toto omezení se ale vztahuje jen na děti, které mají méně než dva roky.

Jakmile má dítě více než dva roky, pak je možné, aby do školky již chodilo celodenně. Nárok na výplatu rodičovského příspěvku tím není omezen.

Pozor: Od července 2022, dochází ke změně. Od poloviny roku, začíná platit novela zákona o státní sociální podpoře. Ta mimo jiné přináší i zvýšení rodičovské na 13 000 Kč měsíčně (19 500 Kč u dvojčat).

Současně se ruší omezení,  na maximální dobu ve školce či v jeslích, u dětí do 2 roků. Nově je možné i u mladších dětí (než 2 roky), chodit do zaměstnání bez omezení, a dávat je do školky, jeslí či jiného podobného zařízení na libovolně dlouhou dobu.

Co se týká samotné rodičovské dovolené, tak pro tu žádné omezení, na dobu dítěte ve školce není. Pokud by tedy žena byla na rodičovské dovolené, ale současně již neměla nárok a rodičovský příspěvek, tak může dítě posílat do školky/jeslí apod. v neomezeném rozsahu, i když ještě nemělo dva roky.

Mohlo by vás zajímat: Rodičovský příspěvek na druhé dítě, Změny u rodičovského příspěvku v roce 2022

Nárok na dovolenou, vzniká i v době, kdy máte mateřskou dovolenou (započítává se jako „výkon práce“) nebo kdy čerpáte řádnou dovolenou. Rodičovská dovolená nebo neschopenka, se pro nárok na dovolenou, započítává jen částečně (maximálně 20 týdnů).
Na konci června 2022, budou poslanci hlasovat o zvýšení rodičovské. Mohla by se zvýšit až na 400 000 Kč pro jedno dítě (nebo jen na 360 000 Kč). Nebo také vůbec a změní se jen měsíční částka na 13 000 Kč. Měly by se i měnit podmínky rodičovského příspěvku – zruší se omezení pobytu ve školce nebo v jeslích.
Rodičovský příspěvek, který dostáváte během rodičovské dovolené, nečekají v roce 2022 žádné velké změny. I v roce 2022 platí celková částka 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 450 000 Kč na dvojčata). Nezmění se příliš ani podmínky, pro maximální měsíční částku (a tím i délku výplaty rodičovské). Ke zvýšení rodičovské dojde zřejmě až od 1. 1. 2023.
Rodičovská dovolená končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Následně se vracíte do zaměstnání. Zaměstnavatel vám nemusí dát stejné pracovní místo, musí vám ale dát práci, která je v souladu s vaší pracovní smlouvou a nesmí provádět žádné jednostranné změny pracovní smlouvy.
Od 1. 1. 2021 platí nové podmínky pro výpočet dovolené v zaměstnání. Doba v pracovní neschopnosti (nemocenská) nebo doba na rodičovské dovolené, se může počítat pro nárok na dovolenou – maximálně 20 týdnů, pokud je v daném roce „odpracováno“ alespoň 12 týdnů.
Během rodičovské dovolené, nebo během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát bez dalších omezení. Stát může platit zdravotní pojištění i po skončení rodičovské (za osobu v domácnosti, která pečuje o dítě). Pak jsou zde ale určitá omezení (příjem maximálně do 10 000 Kč, dítě může být ve školce maximálně 4 hodiny denně).
V této kalkulačce, pro výpočet rodičovské dovolené (rodičovského příspěvku v roce 2022), si můžete spočítat, kolik byste mohli každý měsíc dostat. Maximální výše rodičovské je v roce 2022 ve výši 47 700 Kč. Pokud jste neměli nárok na mateřskou, pak je maximální rodičovská 10 000 Kč měsíčně.
Během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, můžete bez omezení pracovat (na HPP, DPP nebo DPČ) nebo i podnikat. Na ošetřovné máte případně nárok až v době, kdy nejste na rodičovské dovolené a pracujete v zaměstnání.