Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2023?

Výše podpory se ale jinak odvíjí především od vaší výplaty.

Pokud by vás zajímalo, kolik byste dostávali jako podporu v nezaměstnanosti v roce 2023, pak pro vás máme dobrou zprávu. Tak jako skoro každý rok, i od 1. 1. 2023 dochází k poměrně velkému zvýšení maximální podpory v nezaměstnanosti.

Maximální podpora v nezaměstnanosti je v roce 2023 ve výši 22 798 Kč (což je o cca 1300 Kč více, než v minulém roce). Pokud byste měli nárok na podporu při rekvalifikaci, pak máte nárok na maximálně 25 549 Kč.

Výše podpory se ale jinak odvíjí především od vaší výplaty. Pokud jste měli v posledním zaměstnání malou výplatu, pak budete mít i malou podporu. Výše podpory v nezaměstnanosti je za první dva měsíce 65%, za druhé dva měsíce je to 50% a po zbytek doby je to 45%. Pokud je ale zaměstnání ukončeno z vaší strany bez uvedení vážného důvodu, pak je podpora po celou dobu jen 45%.

Jiné je to u žen po rodičovské. Pokud se u nich nedá spočítat podpora z posledního zaměstnání, pak se výše podpory odvíjí od průměrné mzdy v ČR. Ta je pro rok 2023 stanovena na 39 306 Kč. A žena po rodičovské pak dostává za první dva měsíce 15% z této průměrné mzdy (5 896 Kč), druhé dva měsíce je to 12% ( 4 717 Kč) a zbytek doby už jen 11% (4 324 Kč). Podpora po rodičovské je tedy opravdu velmi nízká.

Mohlo by vás zajímat: Práce během rodičovské, Z čeho se počítá podpora po skončení rodičovské

Během rodičovské dovolené, není nárok na placenou neschopenku (na nemocenské dávky). Na nemocenskou může být nárok, až po skončení rodičovské (po nástupu zpět do zaměstnání). Během pracovní neschopnosti, vás Úřad práce nemůže zaregistrovat mezi uchazeče o zaměstnání.
Během rodičovské dovolené, je možné pracovat – pro stejného zaměstnavatele (jiný druh vykonávané práce). Nebo pro jiného zaměstnavatele v pracovním poměru, na dohodu DPP nebo DPČ. Případně můžete i podnikat jako OSVČ.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
Na začátku roku 2023, dochází k řadě změn, které se týkají sociálních dávek, mateřské, rodičovské, nebo i dalších oblastí. Zvyšuje se například i minimální mzda a minimální zdravotní pojištění. Další změny přijdou v průběhu roku 2023. Plánuje se i zvýšení rodičovské, nebo důchodová a daňová reforma.
Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení. Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, u podnájmu celého bytu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. V roce 2023 dochází k mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení a zvýší se i životní a existenční minimum.
Po skončení rodičovské dovolené (po skončení pobírání rodičovského příspěvku), má žena, která bude nezaměstnaná, nárok na podporu. Minimální podpora po rodičovské je ale nízká. V roce 2023 je to za první dva měsíce jen 5 896 Kč. Další měsíce je to ještě méně. 
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovského příspěvku. Podpora ale může být jen velmi nízká. Pokud poslední zaměstnání skončilo již před delší dobou, pak se podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR (37 047 Kč) a je to jen 5558 Kč za první dva měsíce, poté ještě méně.
Zaměstnavatel má povinnost, držet vám původní pracovní místo, jen po dobu mateřské dovolené. Po skočení rodičovské dovolené, vám zaměstnavatel nemusí dát úplně stejné pracovní místo – musí to být ale pracovní pozice, která je v souladu s tím, co máte v pracovní smlouvě.