Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2022?

Výše podpory se ale jinak odvíjí především od vaší výplaty.

Pokud by vás zajímalo, kolik byste dostávali jako podporu v nezaměstnanosti v roce 2022, pak pro vás máme dobrou zprávu. Tak jako skoro každý rok, i od 1. 1. 2022 dochází k poměrně velkému zvýšení maximální podpory v nezaměstnanosti.

Maximální podpora v nezaměstnanosti je v roce 2022 ve výši 21 488 Kč (což je o cca 1500 Kč více, než v roce 2021). Pokud byste měli nárok na podporu při rekvalifikaci, pak máte nárok na maximálně 24 081 Kč.

Výše podpory se ale jinak odvíjí především od vaší výplaty. Pokud jste měli v posledním zaměstnání malou výplatu, pak budete mít i malou podporu. Výše podpory v nezaměstnanosti je za první dva měsíce 65%, za druhé dva měsíce je to 50% a po zbytek doby je to 45%. Pokud je ale zaměstnání ukončeno z vaší strany bez uvedení vážného důvodu, pak je podpora po celou dobu jen 45%.

Jiné je to u žen po rodičovské. Pokud se u nich nedá spočítat podpora z posledního zaměstnání, pak se výše podpory odvíjí od průměrné mzdy v ČR. Ta je pro rok 2022 stanovena na 37 047 Kč. A žena po rodičovské pak dostává za první dva měsíce 15% z této průměrné mzdy (5 558 Kč), druhé dva měsíce je to 12% ( 4 446 Kč) a zbytek doby už jen 11% (4 076 Kč). Podpora po rodičovské je tedy opravdu velmi nízká.

Mohlo by vás zajímat: Práce během rodičovské, Z čeho se počítá podpora po skončení rodičovské

Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení. Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, u podnájmu celého bytu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. V roce 2022 dochází k mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení a zvýší se i životní a existenční minimum.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovského příspěvku. Podpora ale může být jen velmi nízká. Pokud poslední zaměstnání skončilo již před delší dobou, pak se podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR (37 047 Kč) a je to jen 5558 Kč za první dva měsíce, poté ještě méně.
Zaměstnavatel má povinnost, držet vám původní pracovní místo, jen po dobu mateřské dovolené. Po skočení rodičovské dovolené, vám zaměstnavatel nemusí dát úplně stejné pracovní místo – musí to být ale pracovní pozice, která je v souladu s tím, co máte v pracovní smlouvě.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
Rodičovská dovolená končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Následně se vracíte do zaměstnání. Zaměstnavatel vám nemusí dát stejné pracovní místo, musí vám ale dát práci, která je v souladu s vaší pracovní smlouvou a nesmí provádět žádné jednostranné změny pracovní smlouvy.
Po skončení rodičovské dovolené (po skončení pobírání rodičovského příspěvku), má žena, která bude nezaměstnaná, nárok na podporu. Minimální podpora po rodičovské je ale nízká. V roce 2022 je to za první dva měsíce jen 5 558 Kč. Další měsíce je to ještě méně.
Po skončení pracovní smlouvy na dobu určitou, můžete mít nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), při splnění stejných podmínek, jako byste byla stále zaměstnaná. Tj. minimální doba nemocenského pojištění a být v ochranné době, při začátku PPM.
Parlament schválil nový kompenzační bonus v roce 2021, pro OSVČ zasažené epidemií koronaviru COVID. Kompenzace se zvýší až na 1000 Kč. Nárok mohou mít i OSVČ na mateřské nebo rodičovské. Za únor 2021 může být nárok až na 28 000 Kč. Za březen 2021 to může být až 31 000 Kč.