Poradna: PPM u druhého dítěte a volba rodičovského příspěvku – doba určitá

<span>Délka a čerpání a výše rodičovského příspěvku může být během rodičovské změněna. Klidně i několikrát. </span> Délka a čerpání a výše rodičovského příspěvku může být během rodičovské změněna. Klidně i několikrát.

Dobrý den,
momentálně jsem na RD s prvním dítětem, u něhož jsem měla nárok na PPM na základě ochranné lhůty. 
Zaměstnavatel mi po zjištění těhotenství neprodloužil smlouvu. Ta mi tak zanikla v únoru roku 2016. V květnu 2016 jsem nastoupila na MD a pobírala PPM ve výši cca 12000 Kč.  Také jsem si mohla zvolit výši RD (9100) a naplánovala jsem ji do února 2019.

Momentálně jsem otěhotněla znovu s termínem porodu v září 2018. Zajímalo by mne, zda si momentálně mohu zkrátit RD a navýšit tím její částku, abych zbytečné nepřišla o její část u prvního dítěte?

Dále se chci zeptat, zda mám u druhého dítěte nárok na PPM, když jsem u prvního byla v ochranné době?

A poslední otázkou je zda si budu moci zvolit u druhého dítěte výši rodičovského příspěvku a pokud ne, je možné, aby výši zvolil otec dítěte (nejsme manželé, ale ve společné domácnosti žijeme a otec bude v rodném listu dítěte)?

Děkuji


Odpověď: PPM u druhého dítěte a volba rodičovského příspěvku – doba určitá

Dobrý den, pokusíme se odpovědět na vaše dotazy, které se týkají možnosti čerpání PPM (peněžité pomoci v mateřství) na druhé dítě a také se pokusíme odpovědět na to, jak je to s tím rodičovským příspěvkem.

Zrychlení čerpání rodičovské před narozením druhého dítěte

Co se týká toho, že druhé dítě by se vám mělo narodit v září, a vy přitom máte čerpání rodičovského příspěvku naplánováno až do února 2018, tak zde vám doporučujeme co nejdříve zajít na Úřad práce.

Délka a čerpání a výše rodičovského příspěvku může být během rodičovské změněna. Klidně i několikrát. Platí zde pouze omezení, že podobná změna může být provedena maximálně jednou za 3 měsíce.

Až do konce roku 2017 platilo, že jste si mohla žádat o maximální měsíční výši rodičovské do 11500 Kč (pokud byly splněny příslušné podmínky). Od 1. 1. 2018 je možné, aby měl rodičovský příspěvek i vyšší měsíční částku. Záleží jen na tom, jak vysoký byl váš vyměřovací základ v době narození dítěte. Takže určitě zajděte na ÚP a ověřte si, v jaké maximální výši můžete čerpat RP na první dítě.

Nárok na PPM na druhé dítě

S nárokem na „mateřskou (PPM) na druhé dítě to bude horší. Jedná se o to, že nyní jste fakticky nezaměstnaná. Nikdo za vás neplatí nemocenské pojištění a není tak v zásadě žádná šance, že byste měla nárok na PPM. Na tuto dávku byste měla nárok jen, pokud by váš pracovní poměr během mateřské/rodičovské dovolené nezaniknul. I kdybyste nyní nastoupila do zaměstnání, tak byste již nestíhala splnit potřebné podmínky (270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění).

Možnost volby délky rodičovské na druhé dítě

Tím, že nebudete mít nárok na PPM na druhé dítě, tak po narození druhého dítěte budete dostávat rodičovský příspěvek. U něj budete mít možnost volby až do výše 7600 Kč. To je opět změna. Ještě minulý rok platilo, že v takovém případě byste měla rodičovský příspěvek „automaticky“ na 4 roky. Nově si ale můžete zvolit kratší dobu – až do výše 7600 Kč měsíčně (cca 29 měsíců).

Současně je ale možné, aby doložil příjem otec dítěte (to, že nejste manželé, nevadí). Na základě jeho příjmu (pokud je dostatečně vysoký), je pak případně možné žádat i o vyšší měsíční částku rodičovského příspěvku. Stačí totiž, když má dostatečně vysoký příjem (vyměřovací základ) alespoň jeden z rodičů

Čerpání PPM na otce dítěte

Stejně tak je případně možné, aby PPM čerpal otec dítěte. Pokud vy na ni u druhého dítěte nebudete mít nárok, může si o ni případně požádat otec dítěte. Ten o ni případně žádat po skončení šestinedělí, tedy o začátku 7 týdne po porodu. Uzavřeli byste společně písemnou dohodou o svěření dítěte do péče. Na základě toho by si on v zaměstnání vyřídil mateřskou dovolenou a čerpal by PPM. Je zde ale omezení v tom, že by pak otec dítěte nemohl vykonávat to zaměstnání, na jehož základě by mu byla PPM vyplácena. Takže je otázka, nakolik by se vám to vyplatilo.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: PPM u druhého dítěte a volba rodičovského příspěvku – doba určitá

Diskuse: 1
  • Custom avatar Zdeňka

    Dobrý den,
    potřebovala bych poradit. Mám pracovní poměr na dobu určitou – do března 2020. V roce 2018 jsem otěhotněla a nastoupila na nemocenskou až do porodu. Dítě nám po 9 dnech od porodu zemřelo. Měla jsem odpracováno víc než 270 dní, a tak jsem měla nárok na PPM v délce 14 týdnů (do března 2019). Poté jsem se znovu vrátila do práce ke stejnému zaměstnavateli. Chci znovu zkusit otěhotnět a to už v červnu 2019 s tím, že budu na rizikovém těhotenství a tím pádem do porodu budu čerpat nemocenskou. Z čeho se mi bude počítat PPM, když nyní budu pracovat jen cca 3 měsíce? Započítává se do toho i příjem ze zaměstnání před prvním těhotenstvím?
    Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna