Poradna: Přechod z rodičovské (první dítě) na mateřskou (2 dítě)

<span>Podmínky pro nárok na „mateřskou“ (PPM) u druhého dítě, se v nijak neliší od těch, které musí být splněny u prvního dítěte.</span> Podmínky pro nárok na „mateřskou“ (PPM) u druhého dítě, se v nijak neliší od těch, které musí být splněny u prvního dítěte.

Dobry den, chci se zeptat: s přítelem čekáme 2 dítě. V říjnu mám nastoupit do práce, po domluvě s doktorem půjdu v den nástupu v práci na nemocenskou až do porodu.

Můj dotaz je takový, zda nepřijdu o mateřskou, a popřípadě z čeho se bude výše mateřské počítat. V práci mám smlouvu na neurčitou.

A u prvního těhotenství sem odcházela na mateřskou 8 týdnu před termínem, to znamená rovnou na mateřskou.

Děkuji za odpověď


Odpověď na dotaz: Přechod z rodičovské (první dítě) na mateřskou (2 dítě)

V případě, že máte v zaměstnání smlouvu na dobu neurčitou, a tedy „pracujete“ pro stejného zaměstnavatele, jako před mateřskou na první dítě, pak určitě budete mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) i u druhého dítěte.

Kdy je nárok na mateřskou u druhého dítěte

Podmínky pro nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství, PPM) u druhého dítě, se v zásadě nijak neliší od těch, které musí být splněny u prvního dítěte. Tedy v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem), musíte být zaměstnaná (nebo přesněji být účastníkem nemocenského pojištění). A dále pak musí být splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dní za poslední dva roky).

Tím, že máte v práci smlouvu na dobu neurčitou, jsou splněny obě podmínky. Vzhledem k tomu, že jako těhotnou vás zaměstnavatel ani nemůže propustit, pak budete s největší pravděpodobností zaměstnána až do porodu a následně i během mateřské a rodičovské dovolené s druhým dítětem.

Doba, kdy jste v posledních letech byla doma s prvním dítětem, se vám pak započítává, jako doba účasti na nemocenském pojištění.

To, že před zahájením mateřské dovolené na druhé dítě, budete vedená v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí.

Výpočet „mateřské“ na druhé dítě

Pokud jste stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, a druhé dítě se vám narodí do věku 4 roky toho prvního, pak se výše PPM počítá ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte – viz paragraf 19, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

V praxi to tedy znamená, že budete mít „mateřskou“ minimálně ve stejné výši jako u prvního dítěte. Na tuto „mateřskou“ byste pak měla nárok, i kdybyste třeba po skončení rodičovské nějakou dobu pracovala, a měla u stejného zaměstnavatele nižší příjem. Pak by se porovnával nárok na PPM na základě příjmu po rodičovské s tím, jakou jste měla PPM u prvního dítěte a dostávala byste tu vyšší.

Tím, že ale budete hned po skončení rodičovské dovolené na první dítě v pracovní neschopnosti, tak se ani nedá PPM počítat z ničeho jiného, než právě z příjmu před první mateřskou.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Přechod z rodičovské (první dítě) na mateřskou (2 dítě)

Diskuse: 3
  • Custom avatar Hana K.

    Dobrý den, tříletá rodičovská dovolená mi s prvním dítětem končí 12.9.2018,během teto rodičovské jsem začala opět pracovat u stejného zaměstnavatele(smlouva na dobu neurčitou),akorát na zkrácený úvazek. Plánujeme druhé dítě. První těhotenství jsem měla rizikové vzhledem ke svému zaměstnání a tudíž je pravděpodobné, že i druhé těhotenství budu na nemocenské.Chtěla bych se zeptat, jaká bude výše druhé nemocenské? Bude jako u prvního rizikového těhotenství nebo se bude počítat z příjmu během rodičovské,tedy ze zkráceného úvazku? Na nemocenskou bych samozřejmě nastoupila po skončení rodičovské dovolené s prvním dítětem,nejdříve tedy 13.9.2018. Děkuji Hana K.

  • Custom avatar Pera

    Dobrý den, v Březnu mi bude končit mateřská se synem budou mu tři roky v březnu se mi má narodit zároveň druhé dítě , v práci jsem měla smlouvu na dobu určitou tu mi samozřejmě v době těhotenství neprodloužili takže pracovní poměr zanikl ,mám nárok na rodičovskou ,mateřskou?

  • Custom avatar JItka

    hezky den, jsem doma s prvnim ditetem do jeho 4 let. tzn posledni rok to je jako neplacene volno. jsem stale zamestnana na dobu neurcitou. nikde nemohu dohledat to, zda se dá nejak ziskat „materska“ pro druhe dite, kdyz nesplnim podminku nastupu na druhou materskou do 4 let veku prvniho ditete. musim se vratit do prace cca na 9 mesicu ( min. 270dní) aby mi vznikl narok na materskou ? co kdyz budu mit termin porodu drive a nebudu mit 270 dní? dostanu materskou ci nikoliv? dekuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna