Nárok na mateřskou při podnikání jako OSVČ

Nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství, PPM) vzniká, pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění.

Jak je to s nárokem na mateřskou, pokud žena (nebo případně otec dítěte) podniká jako OSVČ? Pro ženy – podnikatelky – platí v zásadě ty stejné podmínky, jako pro ženy které pracují v zaměstnání.

Nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství, PPM) vzniká, pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění.

Zde jen pozor na to že nemocenské pojištění je něco zcela jiného než zdravotní nebo sociální pojištění, jehož placení je pro OSVČ povinné. Nemocenské pojištění si OSVČ mohou platit – je to ale dobrovolné, a tak si ho asi 85% OSVČ vůbec neplatí.

OSVČ si pak musí nemocenské pojištění platit nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední dva roky (resp. oněch 270 dní může být součet doby placení nemocenského jako OSVČ + doba, kdy ho případně platil zaměstnavatel, před zahájením podnikání).

OSVČ pak musí platit nemocenské pojištění nejméně 180 dní za poslední rok.

A nakonec musí být OSVČ účastníkem nemocenského pojištění i v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem), nebo musí být v ochranné době, která je až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti (podnikání/zaměstnání).

Výše „mateřské“ u OSVČ se pak odvíjí od vyměřovacího základu (což je zjednodušeně jedna polovina zisku), resp. od toho, v jaké výši si OSVČ platí nemocenské pojištění.

Pokud je placeno pouze minimální nemocenské pojištění (což je v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně), pak je i následná PPM velmi nízká – u minimální platby pojištění by to bylo jenom 185 Kč na jeden den, tedy 5 550 Kč na měsíc (30 dní).

Za 28 týdnů, je mateřská pro OSVČ, celkem 36 260 Kč. Což není zrovna moc peněz.

Mohlo by vás zajímat: Výpočet mateřské u OSVČ 2024, Podnikání během mateřské dovolené, Mateřská na dvojčata 2024

Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Minimální částka se v roce 2024 zvýšila na 216 Kč (2,7% z vyměřovacího základu). Nemocenské pojištění si může platit i OSVČ vedlejší. Podmínkou pro nárok na mateřskou, je placení pojištění alespoň 180 dní za poslední rok (a 270 dní celkem za 2 roky).
Podnikání během rodičovské je „automaticky“ považováno za vedlejší činnost (péče o dítě do 4 roků). Pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) je nutné placení nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění si můžete platit i jako OSVČ vedlejší. Minimální částka je 216 Kč v roce 2024.
Základní podmínky pro nárok na mateřskou, se v roce 2024 nemění. Nezaměstnaná žena, může mít nárok na PPM, jenom pokud by byla v ochranné době (až 180 dní po skončení zaměstnání). Když se dítě narodí až v roce 2024, tak je nárok zvýšený rodičovský příspěvek (350 000 Kč od 1. 1. 2024).
I podnikatelky (OSVČ), mají nárok na mateřskou. Nejedná se ale o mateřskou dovolenou, nárok je pouze na peněžitou pomoc v mateřství. Podmínky pro výpočet PPM, se od 1. 1. 2024 mírně změnily (zvýšení redukčních hranic). V roce 2024 se zvyšuje minimální nemocenské pojištění na 216 Kč měsíčně.
Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ je pro rok 2024 částka 216 Kč měsíčně. Zvyšují se i redukční hranice pro výpočet PPM. Aby měla OSVČ nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), musí si platit nemocenské pojištění (alespoň 270 dní za poslední 2 roky, 180 dní z toho za poslední rok).
Pokud by si OSVČ platit jen minimální nemocenské pojištění, pak je i mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), jen minimální. Při nemocenském pojištění 216 Kč měsíčně v roce 2024, by mateřská byla 36 260 Kč za 28 týdnů (196 dní).
Aby měla OSVČ nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), tak je nutné, aby si platila nemocenské pojištění. V roce 2024 je minimální nemocenské pojištění 216 Kč měsíčně. Mateřská na základě minimálního pojištění, je ale jen velmi nízká. Jen 185 Kč na jeden den, tj. 5550 Kč na měsíc (30 dní).
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), je nárok při splnění podmínky minimální doby účasti na nemocenském pojištění (270 dní za poslední 2 roky). Nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně. Po porodu je nárok na rodičovský příspěvek (a případně i na další sociální dávky).