Poradna: Přechod z rodičovské (první dítě) na mateřskou (2 dítě)

Poradna: Přechod z rodičovské (první dítě) na mateřskou (2 dítě)

Podmínky pro nárok na „mateřskou“ (PPM) u druhého dítě, se v nijak neliší od těch, které musí být splněny u prvního dítěte.

Dobry den, chci se zeptat: s přítelem čekáme 2 dítě. V říjnu mám nastoupit do práce, po domluvě s doktorem půjdu v den nástupu v práci na nemocenskou až do porodu.

Můj dotaz je takový, zda nepřijdu o mateřskou, a popřípadě z čeho se bude výše mateřské počítat. V práci mám smlouvu na neurčitou.

A u prvního těhotenství sem odcházela na mateřskou 8 týdnu před termínem, to znamená rovnou na mateřskou.

Děkuji za odpověď


Odpověď na dotaz: Přechod z rodičovské (první dítě) na mateřskou (2 dítě)

V případě, že máte v zaměstnání smlouvu na dobu neurčitou, a tedy „pracujete“ pro stejného zaměstnavatele, jako před mateřskou na první dítě, pak určitě budete mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) i u druhého dítěte.

Kdy je nárok na mateřskou u druhého dítěte

Podmínky pro nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství, PPM) u druhého dítě, se v zásadě nijak neliší od těch, které musí být splněny u prvního dítěte. Tedy v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem), musíte být zaměstnaná (nebo přesněji být účastníkem nemocenského pojištění). A dále pak musí být splněna podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dní za poslední dva roky).

Tím, že máte v práci smlouvu na dobu neurčitou, jsou splněny obě podmínky. Vzhledem k tomu, že jako těhotnou vás zaměstnavatel ani nemůže propustit, pak budete s největší pravděpodobností zaměstnána až do porodu a následně i během mateřské a rodičovské dovolené s druhým dítětem.

Doba, kdy jste v posledních letech byla doma s prvním dítětem, se vám pak započítává, jako doba účasti na nemocenském pojištění.

To, že před zahájením mateřské dovolené na druhé dítě, budete vedená v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí.

Výpočet „mateřské“ na druhé dítě

Pokud jste stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, a druhé dítě se vám narodí do věku 4 roky toho prvního, pak se výše PPM počítá ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte – viz paragraf 19, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

V praxi to tedy znamená, že budete mít „mateřskou“ minimálně ve stejné výši jako u prvního dítěte. Na tuto „mateřskou“ byste pak měla nárok, i kdybyste třeba po skončení rodičovské nějakou dobu pracovala, a měla u stejného zaměstnavatele nižší příjem. Pak by se porovnával nárok na PPM na základě příjmu po rodičovské s tím, jakou jste měla PPM u prvního dítěte a dostávala byste tu vyšší.

Tím, že ale budete hned po skončení rodičovské dovolené na první dítě v pracovní neschopnosti, tak se ani nedá PPM počítat z ničeho jiného, než právě z příjmu před první mateřskou.

Ostatní čtenáři si prohlédli: