Jak připravit dítě na druhé miminko

Zajímalo by vás, co udělat, abyste svoje první dítě připravila na příchod toho druhého?

Jste těhotná, čekáte druhé dítě, a obáváte se, jaký to bude mít vliv na to první? Zajímalo by vás, co udělat, abyste svoje první dítě připravila na příchod toho druhého? Jak malému dítěti vysvětlit, že se vám narodí miminko?

Hodně záleží na tom, kolik je vašemu prvnímu dítěti. Něco jiného to bude pro starší dítě, které si už samo hraje s panenkami. Pro něj to může být hezký zážitek. Miminko může vnímat jako takovou velkou panenku.

Něco jiného je to pak pro mladší dítě, které má třeba jen 1,5 – 2 roky.

Určitě je dobré mu vše vysvětlit. A zapojit ho do příprav. Naučit ho, jak vám může pomáhat s péčí o svého mladšího novorozence.

Můžete mu také pořídit jeho vlastní miminko (panenku) s příslušnou výbavou. Malé děti hodně napodobují to, co vidí u rodičů. Vy se budete starat o novorozence a starší dítě zase o „své“ miminko. Tato společná péče vás může hodně sblížit.

Mohlo by vás zajímat: Kalkulačka termín porodu, Mateřská na dvojčata, PPM na druhé dítě

Pro nárok na mateřskou u druhého dítěte, se může započítat i předchozí rodičovská dovolená. Výpočet PPM na druhé dítě, může být stejný jako výpočet mateřské na první dítě. Po skončení rodičovské, je nárok i na neschopenku a nemocenskou (platí běžné podmínky).
Na ošetřovné na dítě může být nárok, i když je s ním manželka doma na mateřské (nebo rodičovské) dovolené. Platí to pro případ, kdy je manželka hospitalizovaná v nemocnici (nebo i v případě pobytu v porodnici). Na OČR je ale nárok jenom 9 kalendářních dní.
Při nástupu na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) během rodičovské, může být nárok na PPM i u druhého dítěte. Za předpokladu, že původní zaměstnání neskončilo. Pak je nárok na PPM podle běžných podmínek. Výpočet mateřské na druhé dítě, může být stejný jako u prvního dítěte (pokud se dítě narodí do 4 roků).
Během rodičovské dovolené, můžete bez větších omezení podnikat jako OSVČ (nebo případně i pracovat na nějaké brigádě nebo v jiném zaměstnání). Pokud se vám narodí druhé dítě, do 4 roků toho prvního, tak se výše PPM n druhé dítě, může odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako mateřská na první dítě.
Začátek mateřské (peněžité pomoci v mateřství), je v době 6 – 8 týdnů, před plánovaným termínem porodu. Pokud si žena sama neurčí termín začátku mateřské (PPM), pak začíná od začátku 6 týdne před porodem. Pokud není do začátku mateřské na druhé dítě, vyčerpán rodičovský příspěvek, pak je riziko, že „propadne“.
Pro nárok na mateřskou na druhé dítě platí obdobné podmínky, jako při narození prvního dítěte. Při narození druhého dítěte, krátce po skončení rodičovské, se mateřská (PPM), obvykle vypočítá ze stejných příjmů, jako u prvního dítěte. Mateřská na druhé dítě je pak stejná, nebo o něco málo vyšší, než u prvního dítěte.
Na neplacené volno po skončení rodičovské nevzniká automatický nárok. Zaměstnavatel vám ho může poskytnout nebo nemusí. Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) na druhé dítě, vzniká i při neplaceném volnu.
Pokud tedy nemáte nárok na „mateřskou“ na druhé dítě, bude vám vznikat nárok na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte.