Daňová sleva na dítě (daňový bonus na děti) 2020

<span>Daňové zvýhodněné na jedno dítě je v roce 2020 ve výši 1267 Kč měsíčně (15 204 Kč ročně). Za další děti je to ještě více.</span> Daňové zvýhodněné na jedno dítě je v roce 2020 ve výši 1267 Kč měsíčně (15 204 Kč ročně). Za další děti je to ještě více.

Pokud se vám narodí dítě, může to znamenat, že vám (nebo vašemu manželovi, resp. otci dítěte), bude zůstávat vyšší výplata. U zaměstnavatele je totiž možné uplatnit daňovou slevu (zvýhodnění) na dítě. To se zvyšuje za každé dítě (viz dále), a díky tomu, jsou pak zaplaceny nižší daně, nebo vám dokonce vzniká nárok na daňový bonus.

Daňová sleva na dítě 2020

Zaměstnanec si může nárokovat daňové zvýhodnění za každé vyživované dítě. Daňové zvýhodnění pak ale může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů. Tedy buď matka, nebo otec dítěte. Oba současně toto zvýhodnění uplatnit nemohou.

Kolik je daňové zvýhodnění na dítě v roce 2020

  • Na první dítě = 1267Kč měsíčně (15 204 Kč ročně)
  • Na druhé dítě = 1617 Kč měsíčně (19 404 Kč ročně
  • Na třetí dítě = 2017 Kč měsíčně (24 204 Kč ročně)

Pokud je dětí více než tři, tak na čtvrté a každé další dítě, se aplikuje daňové zvýhodnění ve stejné výši, jako na třetí dítě (tedy 2017 Kč měsíčně).

Pokud má některé z dětí zdravotní postižení, a je držitelem ZTP, pak je daňové zvýhodnění podstatně vyšší:

  • Na první dítě se ZTP = 2534 Kč měsíčně (30 408 Kč ročně)
  • Na druhé dítě se ZTP = 3234 Kč měsíčně (38 808 Kč ročně
  • Na třetí dítě se ZTP = 4034 Kč měsíčně (48 408 Kč ročně)

Co je to daňový bonus a jak to funguje?

Daňový bonus je situace, kdy při výpočtu čisté mzdy, nastane stav, kdy nejenom že neplatíte žádné daně, ale stát vám dokonce nějaké peníze „přidá“.

Pokud vám na základě vaší mzdy vychází záloha na daň třeba 2000 Kč a vy uplatňujete daňové zvýhodnění na dvě děti (tedy 1267 Kč + 2017 Kč), pak je výsledná daň mínus – 1284 Kč. A tyto peníze Vám stát „dá“ (resp. o tuto částku jsou pak v celkovém součtu sníženy další odvody jako sociální no zdravotní pojištění nebo jsou, ale situace kdy je čistá mzda nakonec vyšší než ta hrubá).

Pro daňový bonus ale platí omezení v tom, že maximální měsíční částka, která je vám takto „vrácena“ může být 5025 Kč (ročně tedy 60300 Kč). Nárok na daňový bonus je také pouze tehdy, když v daném roce (zdaňovacím období) máte příjem ve výši nejméně 87 600 Kč (šestinásobek minimální mzdy, v roce 2020 je minimální mzda 14 600 Kč).

Příjmy z nájmu a příjmy z kapitálového majetku se do limitu příjmů (šestinásobek minimální mzdy), kterého je třeba pro získání bonusu dosáhnout, nepočítají. Lidé si totiž podle Ministerstva financí často účelově navyšují příjmy fiktivními nájmy, aby na výplatu bonusu dosáhli. Aktuálně se započítávají pouze příjmy ze zaměstnání (přesněji ze závislé činnosti) a podnikání (samostatné výdělečné činnosti).

Daňové zvýhodnění na dítě v praxi

Uvedeme si jeden konkrétní příklad pro lepší pochopení toho, jak je to s uplatněním daňového zvýhodnění v praxi:

Zaměstnanec A – Pan Novák má hrubou mzdu 30000 Kč, nemá žádné děti, na které by uplatnil zvýhodnění

Zaměstnanec B – Pan Dvořák má hrubou mzdu 30000 Kč, má 3 děti, na které u zaměstnavatele uplatňuje daňové zvýhodnění (má podepsaný „růžový papír“)

Panu Novákovi zůstane z platu čistá mzda ve výši 22 740 Kč. Panu Dvořákovi, při stejné hrubé mzdě ale jako čistá mzda zůstane podstatně vyšší částka. Díky tomu, že může uplatnit daňové zvýhodnění na 3 děti, má čistou mzdu 27 641 Kč. Rozdíl je tedy 4901 Kč. A pak, že se děti nevyplatí :).

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Daňová sleva na dítě (daňový bonus na děti) 2020

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna