V roce 2024 je daňové zvýhodnění na první dítě 1267 Kč měsíčně, na druhé dítě je to 1860 Kč měsíčně a na třetí a další dítě je to 2320 Kč měsíčně. Díky uplatnění daňové slevy, může vznikat nárok i na daňový bonus (minimální příjem v roce 2024 je 113 400 Kč).
Pokud se vám narodí dítě, může to znamenat, že vám (nebo vašemu manželovi, resp. otci dítěte), bude zůstávat vyšší výplata. U zaměstnavatele je totiž možné uplatnit daňovou slevu (zvýhodnění) na dítě. To se zvyšuje za každé dítě (viz dále), a díky tomu, jsou pak zaplaceny nižší daně, nebo vám dokonce vzniká nárok na daňový bonus.
V předchozích dvou letech se vždy od začátku roku, zvyšovala daňová sleva na poplatníka. V roce 2021 to bylo 27 840 Kč, v roce 2022 to bylo 30 840 Kč. To je o 250 Kč měsíčně více. V roce 2024, už ale žádné další zvýšení není:
Zaměstnanec si může nárokovat daňové zvýhodnění za každé vyživované dítě. Daňové zvýhodnění pak ale může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů. Tedy buď matka, nebo otec dítěte. Oba současně toto zvýhodnění uplatnit nemohou.
Daňová sleva na druhé a třetí dítě (a případně i každé další) se zvýšila v polovině roku 2021. V roce 2024, se zatím žádná další změna neplánuje.
Pokud je dětí více než tři, tak na čtvrté a každé další dítě, se aplikuje daňové zvýhodnění ve stejné výši, jako na třetí dítě (tedy 2320 Kč měsíčně).
Pokud má některé z dětí zdravotní postižení, a je držitelem ZTP, pak je daňové zvýhodnění podstatně vyšší:
Daňový bonus je situace, kdy při výpočtu čisté mzdy, nastane stav, kdy nejenom že neplatíte žádné daně, ale stát vám dokonce nějaké peníze „přidá“.
Pokud vám na základě vaší mzdy vychází záloha na daň třeba 2000 Kč a vy uplatňujete daňové zvýhodnění na dvě děti (tedy 1267 Kč + 1860 Kč), pak je výsledná daň mínus – 1127 Kč. A tyto peníze Vám stát „dá“ (resp. o tuto částku jsou pak v celkovém součtu sníženy další odvody jako sociální na zdravotní pojištění nebo jsou, ale situace kdy je čistá mzda nakonec vyšší než ta hrubá).
Nárok na daňový bonus je také pouze tehdy, když v daném roce (zdaňovacím období) máte příjem ve výši nejméně 113 400 Kč (šestinásobek minimální mzdy, v roce 2024 je minimální mzda 18 900 Kč). Před dvěma roky, se také zrušil limit na daňový bonus (dříve bylo omezeno, kolik jste maximálně mohli formou daňového bonusu dostat zpět od státu).
Příjmy z nájmu a příjmy z kapitálového majetku se do limitu příjmů (šestinásobek minimální mzdy), kterého je třeba pro získání bonusu dosáhnout, nepočítají. Lidé si totiž podle Ministerstva financí často účelově navyšují příjmy fiktivními nájmy, aby na výplatu bonusu dosáhli. Aktuálně se započítávají pouze příjmy ze zaměstnání (přesněji ze závislé činnosti) a podnikání (samostatné výdělečné činnosti).
Uvedeme si jeden konkrétní příklad pro lepší pochopení toho, jak je to s uplatněním daňového zvýhodnění v praxi:
Zaměstnanec A – Pan Novák má hrubou mzdu 30000 Kč, nemá žádné děti, na které by uplatnil zvýhodnění
Zaměstnanec B – Pan Dvořák má hrubou mzdu 30000 Kč, má 3 děti, na které u zaměstnavatele uplatňuje daňové zvýhodnění (má podepsaný „růžový papír“)
Panu Novákovi zůstane z platu čistá mzda ve výši 24 770 Kč. Panu Dvořákovi, při stejné hrubé mzdě ale jako čistá mzda zůstane podstatně vyšší částka. Díky tomu, že může uplatnit daňové zvýhodnění na 3 děti, má čistou mzdu 30 217 Kč. Jeho čistá mzda, je díky vyplacenému daňovému bonusu ve výsledku vyšší, než hrubá mzda. Rozdíl oproti bezdětnému zaměstnanci je 5447 Kč. A pak, že se děti nevyplatí :).