Co dělat když se dítě budí v noci

Mnoho miminek pak začíná spát delší dobu v noci, již od 3 měsíce po narození.

Novorozené děti zatím ještě neumí rozlišovat mezi dnem a nocí. A i když prospí větší část dne (často i 17 – 18 hodin), budí se v intervalech 2 – 4 hodiny, bez ohledu na to, jestli je den nebo noc. V prvních týdnech života se toho s nočním buzením mimika nedá moc dělat. Můžete ho přebalit, nakojit, chvíli s ním pobýt.

Mnoho miminek pak začíná spát delší dobu v noci, již od 3 měsíce po narození. U jiných to trvá déle a noční spánek se jim začne prodlužovat až mezi 6 – 12 měsícem. A některým dětem to může trvat i déle.

Snažit se dítě naučit spát celou noc – nebo alespoň její větší část – má smysl až tak od 6 měsíce. Existuje hned několik výzkumů, že děti, které spí v ložnici rodičů, se zpravidla budí v noci častěji než děti, které mají svůj pokojíček. Proto je dobré v tomto věku zařídit dítěti vlastní pokoj.

Také je dobré začít dítě učit, že nepřiběhnete automaticky na každé jeho zaplakání. Když se dítě vzbudí a nechce usnout, tak za ním zajděte, utište ho, chvíli s ním buďte, ale pak jej už nechejte. Pokud se po nějaké době samo nezklidní, můžete za ním znovu zajít. Cílem ale je aby se dítě postupně naučilo, že „spustit pláč“, nemá za následek to, že přijde rodič.

Mohlo by vás zajímat: Co dělat když dítě pořád nemůže usnout?, Co dělat když se dítě budí v noci, Dieta po porodu

Mít dvojčata má ale i různé výhody. Uvidíte sama, že si to i s dvojčaty pořádně užijete.
Na tom, kdy je vhodná doba na ukončení kojení se neshodují ani odborníci ani jednotlivé matky.
I malé dítě se velmi brzo naučí poznat, že teď je čas, jít se chystat na spaní.