Co dělat když dítě pořád nemůže usnout?

Více než polovina dětí do 3 let se v průběhu noci budí a má potíže s opětovným usnutím

Více než polovina dětí do 3 let se v průběhu noci budí a má potíže s opětovným usnutím (a dává to pak hlasitě najevo). Co dělat, když dítě nemlže usnout? Někdy za to mohou jen špatné „zvyky“.

Hodně maminek má ve zvyku své děti večer ukládat tak, že je nakojí, nebo je před spaním chovají apod. A když se pak dítě vzbudí v průběhu noci (což je zcela běžné, i dospělý člověk se v noci budí, nebo má alespoň i několikrát za noc velmi „lehký“ spánek na pomezí mezi bdělostí a spánkem), nemůže usnout a vyžaduje stejný „uspávací“ rituál.

Především u menších dětí na noční buzení pomáhá zavinovačka nebo třeba „fusak“. To dává dětem bezpečí. Klasikou je pak kočárek nebo jízda v autě, ale to jen těžko budete provozovat uprostřed noci. Někdy stačí dát dítěti lahvičku s trochou čaje nebo vody. Někdy děti uklidní nějaký tichý zvuk apod. Je to potřeba zkoušet, co na které dítě zabírá.

Také je důležité už od malého věku učit dítě, že se mu rodiče nemohou věnovat non-stop. Když pláče tak za ním přijít, klidně ho i na malou chvíli pochovat, ale pak zase vrátit do postýlky. A intervaly návštěv prodlužovat, i když to bude znamenat třeba i několik nocí s nedostatkem spánku, dítě se to brzy naučí.

Také pomáhá „přísnější“ táta. Už malé děti chápou rozdělení rolí v domácnosti a od matky očekávají a vyžadují jiné chování než od otce. Takže když v noci k dítěti vstane otec, bude na něj reagovat jinak než na mámu.

Mohlo by vás zajímat: Jak uspat novorozence, Jak vypočítat datum porodu, Jaká je délka PPM

Mít dvojčata má ale i různé výhody. Uvidíte sama, že si to i s dvojčaty pořádně užijete.
I malé dítě se velmi brzo naučí poznat, že teď je čas, jít se chystat na spaní.