Jak pečovat o dvojčata?

<span>Mít dvojčata má ale i různé výhody. Uvidíte sama, že si to i s dvojčaty pořádně užijete.</span> Mít dvojčata má ale i různé výhody. Uvidíte sama, že si to i s dvojčaty pořádně užijete.

Jste těhotná, a právě jste se vrátila z pravidelné prohlídky, u svého gynekologa, kde jste zjistila, že čekáte dvojčata? Zvláště pokud se jedná o vaše první dítě, může vás to trochu vyděsit. Možná jste se cítila trochu nejistá, jak se dokážete postarat o jedno dítě. A nyní před vámi stojí dvojnásobně složitý úkol.

Ale nebojte se. Mít dvojčata má i mnoho výhod. A tento článek vám pomůže zjistit, co musíte udělat, abyste se zvládla postarat o svá dvojčátka.

Jaká je pravděpodobnost, že budete mít dvojčata?

Obecně platí, že v běžné populaci připadá jeden porod dvojčat asi na 80 ostatních porodů. Čili šance na to, že se právě vám narodí dvojčata je asi 1,25%. To je ale pouze průměr. Pokud se bavíme o dvojvaječných dvojčatech, tak pravděpodobnost jejich narození je částečně podmíněna i geneticky.

Pokud tak máte dvojčata v rodině (z matčiny strany), pak je šance na to, že se vám narodí dvojčata o něco vyšší. Je jedno, jestli vaše matka byla z dvojčat nebo jestli to byla třeba babička. Pokud některá z nich byla z dvojčat, pak je šance, že i vy budete mít dvojvaječná dvojčata až čtyřnásobná.

Větší šanci na narození dvojčat také mají starší ženy (třeba po 40 je šance vyšší a to až 7%) nebo ženy, které už nějaké dítě / děti porodily.

Pokud ale máte v rodině dvojčata z otcovy strany, nebo pokud máte v rodině jednovaječná dvojčata, pak to u vás pravděpodobnost narození dvojčat nijak nezvyšuje (dědičnost dvojvaječných dvojčat je pouze z matčiny strany, u jednovaječných dvojčat nebyla prokázána žádná genetická predispozice)

Co dělat v těhotenství když čekáte dvojčata

Pokud jste těhotná a čekáte dvojčata, tak musíte pamatovat, že nyní se staráte o tři životy. O sebe a svoje dvě děti. Je tedy důležité, aby jedla zdravě a zůstala fit.

Zdravý jídelníček v těhotenství (a nejenom když čekáte dvojčata), by měl určitě zahrnovat hodně zeleniny a ovoce. Dále pak celozrnné pečivo, a potraviny z celozrnné mouky. Libové kuřecí nebo krůtí maso či ryby.

Také byste měla mít dostatečně vysoký příjem kyseliny listové. Ta je důležitá pro správný vývoj plodu během těhotenství. Zabraňuje totiž vzniku abnormalit mozku a míchy.

Během těhotenství byste také měla zůstat fit. Vyberte si tedy vhodné cvičení pro těhotné – třeba jógu nebo jiné cvičení. Také je dobré chodit na delší procházky.

Připravte si pro dvojčata vše potřebné předem

Nakoupit veškerou výbavu pro novorozence, dá dost práce samo o sobě. Vy to budete mít komplikovanější tím, že skoro všechny věci budete potřebovat dvakrát. Dvě lahve na krmení, dvě sady oblečků, dvojnásobné množství plenek (ať už jednorázových nebo látkových). Kočárek pro dvojčata, dvě autosedačky, dvě dětské židličky, ve kterých budete děti krmit, až budou o něco větší atd. Je toho opravdu hodně.

Jak se postarat o novorozená dvojčata

Až se po porodu vrátíte se svými dvojčátky domů, budete mít pocit, že to snad nezvládnete. Ale toho se nebojte. Podobné pocity mají často i matky, kterým se narodilo jen jedno dítě. Samotný porod je velmi vyčerpávající a vám bude trvat nějakou dobu, než se „srovnáte“.

A vaše novorozeňata vám to příliš neusnadní. I když novorozené děti zpravidla prospí i 16 a více hodin denně, u dvojčat je to někdy trochu složitější. Často se stávají situace, že sotva uklidníte a uspíte jedno dítě, tak se vaší pozornosti dožaduje to druhé. A často tak intenzivně, že probudí i svého sourozence. Nebo pro změnu obě děti budou chtít to samé (nakrmit, přebalit apod.), vždy ve stejnou chvíli. A tak pořád dokola.

Neváhejte tedy – pokud máte tu možnost, alespoň v prvních dnech po porodu, požádat o pomoc. Třeba svou matku nebo tchýni. Nebo pokud to jde, tak by bylo dobré, aby alespoň prvních 14 dní po porodu zůstal váš manžel s vámi doma, a trochu vám s dětmi pomohl. Tak budete mít alespoň nějký čas na zotavení se z porodu a načerpání energie na péči o děti.

Mít dvojčata má ale i různé výhody. Když nejsou děti sami, ale už od narození mají stejně starého sourozence, tak se mnohem lépe zabaví, než když jsou samotné. I v budoucnu nebudete muset tolik řešit situace typu, kdy mladší dítě chce jít na písek plácat bábovky, zatímco to starší by chtělo na nějaké prolézačky pro starší děti. Uvidíte sama, že si to i s dvojčaty pořádně užijete.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak pečovat o dvojčata?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna