Potratová pilulka

Jednou z možností, jak ukončit nechtěné těhotenství, nabízí potratová pilulka. V zásadě se dá mluvit o dvou typech farmakologického ukončení těhotenství.

Jednou z možností, jak ukončit nechtěné těhotenství, nabízí potratová pilulka. V zásadě se dá mluvit o dvou typech farmakologického ukončení těhotenství. Jsou to pilulky, které je nutné užít co nejdříve, po nechráněném styku (24 – 48 hodin). Další prášky, je možné použít až do cca 7 – 10 týdne těhotenství.

Pokud u ženy dojde k nechráněnému styku, kdy je riziko nechtěného početí (hlavně tedy v době okolo ovulace), pak je možné případnému těhotenství zabránit použitím příslušné pilulky. Tu je nutné užít co nejdříve po nechráněném styku (obvykle do 24 – 48 hodin)

Antikoncepce „po styku“ je dostupná v lékárně i bez předpisu. V současné době jsou v ČR dostupné minimálně 3 různé pilulky na ukončení těhotenství po nechráněném styku. Je to Postinor, Escapelle nebo EllaOne.

Trochu jiná situace nastane ve chvíli, kdy od početí (nechráněného styku) uplyne delší doba. Až do nedávna, pak musela žena absolvovat chirurgický zákrok.

V současné době, ale může být těhotenství – až do cca 7 – 10 týdne – ukončeno prostřednictvím potratové pilulky.

Tu již ale musí předepsat lékař, a zpravidla je podána v lůžkovém zařízení pod dohledem lékaře. Žena pak musí v nemocnici nějakou dobu zůstat (maximálně pár hodin), aby byla jistota, že se neprojeví nějaké komplikace po užití potratové pilulky.

Mohlo by vás zajímat: Kdy jít na potrat, Potrat při menstruaci, Zamlklý potrat a další těhotenství

Od začátku se snažte, aby byl váš muž v co největší možné míře součástí vašeho těhotenství.
Pokud má například matka krevní skupinu 0 a otec krevní skupinu A, není možné, aby dítě mělo krevní skupinu B nebo AB.
K samovolnému potratu dochází u přibližně 20 - 25% všech těhotenství. Riziko potratu začíná klesat po 13 týdnu těhotenství.