Zamlklý potrat a další těhotenství

Zamlklý potrat, nebo také zamlklé těhotenství, je jedním z typů samovolného potratu.

Zamlklý potrat, nebo také zamlklé těhotenství, je jedním z typů samovolného potratu. Zatímco při „běžném“ samovolném potratu, dojde k samovolnému ukončení těhotenství a nevyvinutý zárodek je přirozeně vyloučen z těla, u zamlklého těhotenství k tomu z nějakého důvodu nedojde.

V případě zamlklého těhotenství, kdy dále se nevyvíjející zárodek zůstane v těle ženy, je nutné přistoupit k operaci – kyretáži. Vzhledem k tomu, že se jedná o invazivní zákrok, tak po jeho provedení musí žena dodržovat stejná opatření jako v šestinedělí po porodu. To zahrnuje jak dostatečnou hygienu, tak i žádný sex minimálně po dobu krvácení a špinění. A i po té ještě nějakou dobu jen s kondomem.

Ve většině případů (pokud nenastaly nějaké zdravotní komplice), pak může žena začít přemýšlet o dalším těhotenství po první menstruaci. Existují ale i názory lékařů, kteří doporučují před dalším otěhotněním pauzu 3 – 6 měsíců. Většina lékařů vám tuto pauzu ale doporučovat ani nebude. Pokud jste zdravá a zákrok proběhl bez komplikací, pak je i po zamlklém potratu, možné zahájit další těhotenství již po první menstruaci (tedy cca po dvou měsících od zákroku).

Mohlo by vás zajímat: Spontánní potrat, Zamlklé těhotenství, Za jak dlouho zjistím že jsem těhotná

Kouření může mít velmi silné negativní vlivy na vaše dítě. Někdy může způsobit dokonce i potrat.
Na prvním místě zkuste přestat kouřit (nebo kouření výrazně omezit). To samé platí i pro konzumaci alkoholu.
K samovolnému potratu dochází u přibližně 20 - 25% všech těhotenství. Riziko potratu začíná klesat po 13 týdnu těhotenství.