Změny v ženském těle v prvním trimestru

S prvním trimestrem jsou také spojeny ranní nevolnosti.

V souvislosti s těhotenstvím prodělává ženské tělo celou řadu změn. K těm začíná docházet v podstatě hned po početí (po oplodnění vajíčka). Mezi hlavní příznaky začínajícího těhotenství v prvním trimestru, patří zvětšování prsou, které jsou citlivější, někdy až bolestivé.

V prvním trimestru se také někdy ještě může objevit drobné krvácení (souvisí se „zahnízděním“ zárodku v děloze), které si ženy často pletou s menstruací, takže mnohdy ani netuší, že jsou již těhotné.

S prvním trimestrem jsou také spojeny ranní nevolnosti. Ty se u některých žen mohou projevovat nejenom po ránu, ale i v průběhu celého dne.

V průběhu prvního trimestru zůstává zvýšená bazální teplota – pokud jste si již před otěhotněním měřila teplotu, abyste věděla, kdy máte ovulaci, pak jedním z příznaků těhotenství je to, že i po skončení ovulace, bazální teplota neklesá.

S prvním trimestrem jsou také spojeny častější změny nálad, nafouklé břicho, častější močení. Mění se i vnímaní chuti a pachů. Může se také objevit averze na některé druhy potravin. Žádnou výjimkou také nejsou častější nebo silnější pocity pálení žáhy, nebo i zácpa.

Mohlo by vás zajímat: Kdy začíná první trimestr, Za jak dlouho zjistím že jsem těhotná, Těhotenská dieta

Štítná žláza je velmi důležitá. Zvláště u těhotných žen. Porucha štítné žlázy, může v těhotenství vést i k potratu, předčasnému porodu, nebo vývojovým poruchám u dítěte. Až 16% těhotných žen, může trpět poruchou funkce štítné žlázy. Je to riziko, které by se nemělo podceňovat.
Pro těhotné ženy platí, že díky těhotenství mají sníženou imunitu, a tak pro ně může koronavirus představovat vyšší riziko, než pro zbytek běžné populace (se srovnatelným zdravotním stavem a věkem).
Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.
Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na plod, který má na konci trimestru 10 centimetrů a 150 gramů.
Během těhotenství, pro zdravý vývoj dítěte, je důležitý příjem všech podstatných minerálů a vitamínů.