Zakázaná jídla během těhotenství

Mezi zakázaná jídla během těhotenství patří především různé výrobky z nepasterizovaného mléka.

Během těhotenství je tělo matky a dítěte pevně propojeno. Vše co matka sní nebo vypije, tak může více či méně ovlivnit i vyvíjející se plod. Proto se během těhotenství nesmí kouřit, konzumovat alkohol a jiné návykové látky, nadměrné množství kofeinu apod.

Během těhotenství jsou ale zakázány i mnohé potraviny, které jinak považujeme za neškodné nebo dokonce zdravé. Mezi zakázaná jídla během těhotenství patří především různé výrobky z nepasterizovaného mléka. Dále pak všechna nedostatečně tepelně upravená jídla – především ty z masa nebo vajec. Tedy třeba takový tatarský biftek by si těhotná žena určitě měla odpustit.

Velkým rizikem pro těhotné ženy jsou totiž listerie. Vzhledem k tomu, že během těhotenství je imunitní syté ženy potlačen, jsou pak na nákazu listérií mnohem náchylnější. A včas neléčená listerióza pak vede k samovolnému potratu, předčasnému porodu, nebo i ke smrti dítěte krátce po porodu.

Rizikové potraviny jsou tak různé měkké salámy, párky, nedostatečně tepelně upravené maso, ryby, mořské plody, paštiky, nepasterizované mléko, neumyté ovoce a zelenina.

Mohlo by vás zajímat: Co dělat jako těhotná, Co jíst během těhotenství?, Co jíst během kojení

Během rizikového těhotenství, můžete být v pracovní neschopnosti až do porodu (do začátku mateřské). Podmínky pro neschopenku a výpočet nemocenských dávek, jsou během rizikového těhotenství stejné, jako u jakékoliv jiné pracovní neschopnosti.
Co jíst jako těhotná? Jaká je nejlepší těhotenská dieta? Nic takového neexistuje. Během těhotenství byste měla jíst hlavně zdravě a s rozumem. Nemá cenu si něco odpírat. Stejně jako není dobré se zbytečně přejídat.
Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.
I když se to často tvrdí, tak v těhotenství rozhodně nemusíte jíst za dva. To opravdu není pravda.
Během těhotenství, pro zdravý vývoj dítěte, je důležitý příjem všech podstatných minerálů a vitamínů.