Epidurál (epidurální anestezie)

Mezi výhody epidurální anestezie patří hlavně to, že nedochází ke ztrátě vědomí matky

Mnoho žen, a zvláště ty, které čeká porod prvního dítěte, očekává nadcházející porod s obavami. Bojí se toho, jak moc bolí porod. Ženy, které ještě nerodily, si dost dobře nedokáží představit, co je vlastně čeká. A někdy stačí přečíst si zážitky z komplikovanějšího porodu, a …

To, jak moc bolí porod, je ale velmi, velmi individuální. Navíc porodní bolesti se nedají jednoduše srovnat s žádným jiným druhem bolesti. Není to jako bolení zubů nebo zlomená ruka. A také, při porodu, je vnímání „reality“ a i bolesti značně zkresleno.

Během porodu bývá často poskytována epidurální anestezie. Epidurál (epidurální anestezie) znamená, že anestetikum je zavedeno přímo do páteřního kanálu (obvykle mezi obratli L3 a L4). Tím dojde k přerušení vedení vzruchů.

Mezi výhody epidurální anestezie patří hlavně to, že nedochází ke ztrátě vědomí matky (na rozdíl od celkové anestezie). Podané anestetikum se také nedostane do krve dítěte. Zvláště při náročných porodech umožňuje epidurál uvolnění ženy a dokončení porodu přirozenou cestou.

Mezi nevýhody epidurální anestezie pak patří snížená citlivost (až po dobu 12 hodiny), obtíže nebo úplná nemožnost močit, či snížená hybnost nohou (odezní za cca 3 hodiny).

Mohlo by vás zajímat: Jak moc bolí porod, Jak dlouho trvá porod, Co potřebuji do porodnice

Během podzimní epidemie koronaviru (COVID), má řada OSVČ značně omezené možnosti podnikání. Proto vláda schválila podporu (kompenzační bonus) pro podnikatele zasažené epidemií. Na tuto podporu může mít nárok i OSVČ na rodičovské. Pouze ale, pokud bude splňovat všechny podmínky (které jsou poměrně přísné). Za říjen a listopad 2020, může být nárok na podporu až 24 000 Kč.
Mezi nejčastější metody, jak zabránit těhotenství, patří především hormonální antikoncepce, nebo používání kondomů.
Máte pocit, že už neexistuje žádný způsob, jak byste mohla mít ještě větší břicho? Věřte, že třetí trimestr těhotenství vás vyvede z omylu
Na prvním místě zkuste přestat kouřit (nebo kouření výrazně omezit). To samé platí i pro konzumaci alkoholu.