Přídavky na dítě 2024 – výpočet, podmínky, kalkulačka

Přídavky na dítě 2024 – výpočet, podmínky, kalkulačka

Podmínky pro nárok na dětské přídavky se v roce 2024 nemění. Aktuálně je nárok na příspěvek, při příjmu do 3,4 násobku životního minima. O příspěvek na dítě je možné požádat na Úřadu práce nebo je možné přídavky vyřídit i online - přes internet v aplikaci JENDA.

Pokud se vám narodí dítě, tak kromě jiných dávek, jako je třeba peněžitá pomoc v mateřství, porodné nebo rodičovský příspěvek, můžete mít i nárok na přídavky na dítě. Jaké musíte splňovat podmínky pro nárok na tuto sociální dávku, a kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024?

Kolik jsou přídavky na dítě 2024?

Přídavky na dítě patří mezi sociální dávky vyplácené v rámci státní sociální podpory. Jejich podmínky určuje zákon o státní sociální podpoře. Tj. zákon číslo 117/1995 Sb. Přídavky na dítě jsou poměrně „malé“. Není to mnoho peněz. Ale pokud jste doma s dítětem na rodičovské a odkázána jen na rodičovský příspěvek, může se hodit každá koruna. Přídavky na dítě se vyřizují na místním Úřadu práce.  Resp. žádost se podává jednou a následně  je pak nutné znovu dokládat potvrzení o příjmech každé 3 měsíce (nebo u starších dětí potvrzení o studiu jednou za rok).

To, kolik jsou přídavky na dítě, se liší podle věku dítěte:

  • Dítě do 6 roků = 830 Kč měsíčně
  • Dítě 6 až 15 roků =  970 Kč měsíčně
  • Dítě 15 až 26 roků (*) =  1080 Kč měsíčně

Zvýšené přídavky na dítě (pokud alespoň jeden z rodičů pracuje, resp. má příjem ze zaměstnání, podnikání, podporu v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřskou ap. nejméně ve výši 4860 Kč měsíčně):

  • Dítě do 6 roků =  1 330 Kč měsíčně
  • Dítě 6 až 15 roků =  1 470 Kč měsíčně
  • Dítě 15 až 26 roků (*) =  1 580 Kč měsíčně

(*) pokud se jedná o dospělé, zletilé dítě, pak je nárok na přídavky na dítě v případě, že dítě dále studuje (střední, vyšší odborná nebo vysoká škola = musí se jednat od řádné denní studium), a to až do 26 roků

Kalkulačka – kolik jsou přídavky na dítě a kdo má nárok v roce 2024?

Kalkulačka přídavky na děti 2024
Děti do 6 roků
Děti od 6 do 15 roků roků
Děti od 15 do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 4860 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Kdo má nárok na přídavky na dítě v roce 2024?

Nárok na přídavky na dítě, má nezaopatřené dítě, pokud příjmy rodiny v rozhodném období (viz dále) jsou nižší než 3,4 násobek životního minima. Nárok na přídavky na dítě tedy může být:

  • Čtyřčlenná rodina (2 dospělí a dvě děti 5 a 7 roků) = průměrný měsíční příjem je nižší než 47 736 Kč
  • Tříčlenná rodina (2 dospělí a jedno dítě do 6 roků) = průměrný měsíční příjem je nižší než 37 366 Kč
  • Matka samoživitelka (matka s jedním dítětem do 6 roků) = průměrný měsíční příjem je nižší než 23 630 Kč

Přídavek na dítě je určen vždy dítěti, byť do jeho zletilosti jej dostává zákonný zástupce. U dospělých zletilých dětí (do 26 roků), pak tuto sociální dávku může dostávat přímo dítě (má na to nárok).

Jak se počítají přídavky na dítě?

Pro určení nároku na přídavky na dítě jsou rozhodující příjmy rodiny v rozhodném období. Tím je u příspěvků na dítě předchozí kalendářní čtvrtletí. Pro vysvětlení. Pokud by o příspěvky na dítě bylo žádáno v lednu 2024,pak se posuzují příjmy za 4 kalendářní čtvrtletí 2023 (říjen, listopad, prosinec). Pokud by o příspěvek na dítě bylo žádáno v dubnu 2024, tak se posuzují příjmy za 1 kalendářní čtvrtletí 2024, tedy leden – březen 2024.

Aby byl nárok na přídavek na dítě, nesmí průměrné měsíční příjmy „rodiny“ (tedy přesněji společně posuzovaných osob) v daném období překročit 3,4 násobek životního minima.

Jaké příjmy se započítají u sociálních dávek na dítě?

Mezi příjmy, které se započítávají, patří především příjmy ze zaměstnání (práce na HPP, DPP, DPČ či jiné), dále pak příjmy z podnikání apod. Patří sem ale i různé dávky a podpora. Třeba podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti, rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství. Nebo i jiné příjmy. Třeba odstupné, příjmy z pronájmu nějakého bytu, domu či jiné nemovitosti a různé další. Mezi příjmy se počítají i alimenty/výživné.

Kdy žádat o příspěvek na dítě?

O příspěvek na dítě je možné požádat kdykoliv. Při narození dítěte, na začátku školního roku, pokud se změní příjmová nebo sociální situace rodiny.

Při narození dítěte je pak možné o přídavky na dítě požádat kdykoliv v průběhu roku. Tedy až si půjdete na Úřad práce vyřizovat porodné nebo rodičovský příspěvek, pak můžete rovnou (pokud splňujete podmínky) požádat i o přídavky na dítě.

Žádost o přídavek na dítě

Příspěvky na dítě se vyřizují na Úřadu práce podle místa trvalého bydliště žadatele (otec nebo matka dítěte). K žádosti (formulář přídavky na dítě) je nutné přiložit osobní doklady (občanské průkazy rodičů a rodný list dítěte) a také vyplnit prohlášení o příjmech. To je případně nutné nechat potvrdit od mzdové účetní u vašeho zaměstnavatele.

Zpětný nárok na přídavky na dítě

Tak jako i u některých jiných sociálních dávek, i o přídavky na dítě je možné požádat zpětně. Platí ale, že při uznání nároku na tuto sociální dávku, budou vyplaceny maximálně 3 měsíce zpětně. Tyto 3 měsíce se počítají od vzniku nároku na tuto dávku (tedy například od narození dítěte), do doby, kdy je podána žádost. Během řízení o přiznání nároku na dávku se lhůta „zastavuje“. Takže i kdyby vyřizování trvalo třeba měsíc, tato doba se nezahrnuje do oněch 3 měsíců zpětně. Pokud jsou splněny podmínky, nárok na dávku se přizná k datu podávání žádosti a případně o 3 měsíce zpětně.

Ostatní čtenáři si prohlédli: