Ochranná lhůta pro mateřskou po skončení zaměstnání

Délka „mateřské“ při narození jednoho dítěte je 28 týdnů

Mateřská, resp. přesněji peněžitá pomoc v mateřství (PPM), je dávka, kterou dostávají těhotné ženy v době 6 – 8 týdnů před porodem, a následně i po porodu.

Délka „mateřské“ při narození jednoho dítěte je 28 týdnů a při narození dvou a více dětí je to 37 týdnů. Na PPM může mít případně nárok i otec dítěte (vždy ale jen jedno z rodičů).

Otec dítěte si o „mateřskou“ může požádat až po skončení 6 týdnů po porodu, a dostává ji jen po dobu 22 týdnů.

Základní podmínkou, aby byla vyplácena mateřská, je to, že těhotná žena (nebo po porodu otec dítěte), je v době podání žádosti stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění = to platí zaměstnavatel), nebo si nemocenské pojištění platí, jako OSVČ sama.

Druhou možností je pak, že v době zahájení PPM je stále ještě v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední činnosti, ze které jí plynulo nemocenské pojištění).

Tato ochranná lhůta je „až“ 180 dní. Pokud byla žena nějakou dobu nezaměstnaná, pak pracuje třeba 3 měsíce, tedy např. 90 dní, pak je i ochranná doba jenom 90 dní.

Pokud by ale žena v době, na kterou by připadalo zahájení PPM, nebyla zaměstnána a nebyla ani v ochranné lhůtě 180 dní, pak na PPM nárok mít nebude.

Mohlo by vás zajímat: PPM na druhé dítě 2024, Z čeho se počítá mateřská 2024?, Výpočet mateřské u OSVČ 2024

Pro nárok na mateřskou u druhého dítěte, se může započítat i předchozí rodičovská dovolená. Výpočet PPM na druhé dítě, může být stejný jako výpočet mateřské na první dítě. Po skončení rodičovské, je nárok i na neschopenku a nemocenskou (platí běžné podmínky).
Po skončení výplaty mateřských dávek (PPM) nebo k datu narození dítěte je nárok na rodičovský příspěvek. Ten je v roce 2024 ve výši 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na dvojčata. Po narození dítěte, může být nárok i na porodné nebo na přídavky na dítě.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
Rodičovská dovolená končí v den 3 narozenin dítěte. Hned následující pracovní den, byste se měla vracet do zaměstnání, nebo se domluvit na jiném řešení. Po skončení rodičovské, můžete mít nárok na neschopenku (pokud již budete těhotná, nebo pokud pro to bude jiný zdravotní důvod).
V roce 2023, začne platit novela zákoníku práce. Rodiče malých dětí budou mít nárok na home-office nebo na zkrácení úvazku v zaměstnání. Mění se i podmínky pro dohody (DPP a DPČ). Nově bude možná i výpověď elektronicky (emailem nebo datovou schránkou, apod.).
Na rodičovskou dovolenou je nárok až do 3 narozenin dítěte. Je možné i prodloužení rodičovské nebo obnovení již ukončení mateřské. Rodiče malých dětí, také mají nárok požadovat zkrácení úvazku nebo možnost pracovat z domu (home-office). Vláda chce prosadit i nárok na školku (povinnost vzít 3 leté dítě do školky).
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství, PPM), může být nárok i při práci na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Nebo někdy i při práci na dohodu o provedení práce (DPP). U DPP je ale nárok na mateřskou, jen pokud je příjem nad 10 000 Kč (u příjmu do 10 000 Kč nárok není).
Mateřská dovolená na 1 dítě je 28 týdnů (196 dní). Mateřská dovolená na dvojčata je 37 týdnů (259 dní). Žena, která je těhotná může na mateřskou nastoupit už v době 6 – 8 týdnů před porodem. Podmínky pro výpočet PPM, jsou v roce 2024 stejné, jako v předchozích letech.