Poradna: Výpočet nároku na dovolenou po skončení mateřské dovolené

<span>Od 1. 1. 2021 platí nové podmínky pro výpočet dovolené v zaměstnání. Doba v pracovní neschopnosti (nemocenská) nebo doba na rodičovské dovolené, se může počítat pro nárok na dovolenou – maximálně 20 týdnů, pokud je v daném roce „odpracováno“ alespoň 12 týdnů.</span> Od 1. 1. 2021 platí nové podmínky pro výpočet dovolené v zaměstnání. Doba v pracovní neschopnosti (nemocenská) nebo doba na rodičovské dovolené, se může počítat pro nárok na dovolenou – maximálně 20 týdnů, pokud je v daném roce „odpracováno“ alespoň 12 týdnů.

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak je to s výpočtem dovolené v roce 2021. Doslechla jsem se, že v roce 2021 jsou nějaké změny v tom, jak se počítá dovolená.

Od začátku března (od 1. 3. 2021) bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Do začátku mateřské dovolené jsem na neschopence (rizikové těhotenství).

Po skončení mateřské, bych si chtěla v zaměstnání vyčerpat dovolenou, a pak pokračovat rodičovskou dovolenou.

Zajímalo by mě, na kolik hodin dovolené budu mít nárok? V zaměstnání máme normálně 5 týdnů dovolené. Četla jsem ale, že od roku 2021 se to počítá nějak jinak (prý v hodinách), takže nevím, jak to vlastně u mě bude.

Můžete mi prosím poradit, jak se vypočítá dovolená, na kterou bych měla mít nárok po skončení mateřské dovolené?

Děkuji za radu

Kamila G.


Nové podmínky pro výpočet dovolené v zaměstnání

Od 1. 1. 2021 platí novela Zákoníku práce, která mění podmínky pro výpočet a čerpání dovolené. Zatímco dříve vznikal nárok na dovolenou ve dnech a dovolená se čerpala také ve dnech, nově vzniká nárok na dovolenou v hodinách. A dovolená se čerpá také v hodinách.

Mění se i podmínky, kdy vzniká nárok na dovolenou. Nově vzniká nárok na 1/52 celkové dovolené, za každý „odpracovaný“ týden (minimálně ale musí být odpracovány 4 týdny v daném roce).

Mění se i podmínky, jak se započítá „zameškaná“ doba, jako je například neschopenka či rodičovská dovolená. Z neschopenky nebo rodičovské se dá započítat až 20 týdnů (pro nárok na dovolenou). Pouze ale tehdy, pokud mimo dobu neschopenky či rodičovské, bylo odpracováno alespoň 12 týdnů.

Jako výkon práce se posuzuje i čerpání mateřské dovolené nebo řádné dovolené.

Stanovení nároku na dovolenou po mateřské dovolené

To, co je podstatné, pro váš případ čerpání dovolené po skončení mateřské dovolené, je především:

 • Doba v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství) nebo i doba na rodičovské dovolené, se vám započítá pro nárok na dovolenou, maximálně ale 20 týdnů (doba na rodičovské nebo na neschopence se sčítá do maximálního limitu 20 týdnů)
 • Aby se vám mohlo těchto 20 týdnů započítat pro nárok na dovolenou, musíte v daném kalendářním roce (2021) „odpracovat“ alespoň 12 týdnů
 • Doba na mateřské dovolené nebo i doba čerpání řádné dovolené se započítává jako „odpracovaná doba“
 • Za každý „odpracovaný“ týden vzniká nárok na 1/52 z celkové dovolené
 • Vypočítávaný nárok na dovolenou se zaokrouhlí směrem nahoru, na celé hodiny

Výpočet nároku na dovolenou

Za předpokladu, že budete po celý kalendářní rok zaměstnaná u stejného zaměstnavatele (což byste měla, pokud nedojde k zániku firmy, nebo něco jiného, podobně nepravděpodobného), pak by se vám, jako „odpracovaná“ doba (pro nárok na dovolenou) započítalo:

 • 28 týdnů mateřské dovolené (pokud by se vám narodila dvojčata, pak by to bylo 37 týdnů)
 • Díky tomu (je to více než 12 týdnů), se vám započítá jako „odpracovaná“ doba i 20 týdnů z doby, kdy jste byla na neschopence (rizikové těhotenství) nebo budete na rodičovské dovolené
 • Jako odpracovaná doba se pak počítá i dovolená čerpaná po mateřské dovolené

Vzhledem k tomu, se vám jako odpracovaná doba, může započítat 28 týdnů (mateřská dovolená) + 5 týdnů (řádná dovolená) + 19 týdnů (neschopenka + rodičovská dovolená) = 52 týdnů

Nárok na dovolenou vám tedy vzniká za 52 týdnů, takže při týdenní pracovní době 40 hodin a 5 týdnech dovolené, budete mít nárok na plnou dovolenou = 200 hodin.

Ve výsledku jste na tom tedy úplně stejně jako kdybyste po celý rok „normálně“ pracovala v zaměstnání.

Čerpání dovolené ihned po skočení mateřské dovolené

Novela zákoníku práce, která platí od začátku ledna 2021, nic nemění na tom, že bezprostředně po skončení mateřské dovolené, máte nárok na čerpání řádné dovolené.

Je to jeden z mála případů, kdy pro čerpání dovolené nepotřebujete souhlas zaměstnavatele (jinak téměř vždy o čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel).

Před skončením mateřské dovolené, byste tedy měla v zaměstnání nahlásit, od jakého data (datum ukončení MD), budete požadovat čerpání řádné dovolené. Ideálně písemnou formou. A po vyčerpání řádné dovolené pak bude pokračovat vaše rodičovská dovolená.

Nárok na dovolenou v průběhu rodičovské dovolené

V následujícím roce (2022), kdy budete po celý rok na rodičovské dovolené, vám už na žádnou dovolenou nárok nevznikne.

Protože v roce 2022 nebudete mít odpracováno alespoň 12 týdnů, tak se rodičovská nedá započítat pro nárok na dovolenou. Na další dovolenou vám pak vznikne nárok až v roce, kdy vám bude končit rodičovská.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Výpočet nároku na dovolenou po skončení mateřské dovolené

Diskuse: 12
 • Custom avatar Jana

  Prosím o výpočet délky dovolené po mateřské dovolené.
  Na mateřské dovolené jsem do 25.4.2021, pak chci čerpat řádnou dovolenou a pak nastoupit na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte.
  Pracovní poměr mám na dovu neurčitou, délka dovolené je u nás 25 dnů.
  Mohu po mateřské vyčerpat celou dovolenou 25 dnů? Nebo je výhodnější ji rozděli a čerpat něco po matečské a zbytek po rodičovské? A ještě jeden dotaz: v době rodičovské dovolené vzniká také nárok na dovolenou?
  Děkuji za radu a přeji pohodový den, Jana

  • Mateřská.org

   Jako doba práce, pro nárok na dovolenou se vám započítá doba v zaměstnání do 25.4.2021, dále 28 týdnů dovolené, a dále doba čerpání dovolené a nakonec i rodičovská. Tj. za rok 2021 byste měla mít nárok na plnou dovolenou, při 40 hodinové pracovní době by to bylo 200 hodin dovolené.

   Po mateřské můžete čerpat celou dovolenou. Ihned po mateřské nepotřebujete k čerpání souhlas zaměstnavatele, jenom mu oznámíte čerpání dovolené. Po skončení rodičovské o termínu čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel. Osobně moc nevidím benefit v nečerpání celé dovolené ihned po mateřské.

   Z rodičovské se vám pro nárok na dovolenou může započítat 20 týdnů, ale jen v případě, že v daném kalendářním roce pro zaměstnavatele odpracujete alespoň 12 týdnů.

 • Custom avatar Zdenka

  Dobrý den,

  můžete mi, prosím, napsat nárok na dovolenou po MD, která končí 13.4.2021 a bezprostředně nastupuje na dovolenou poté na RD. 40 hod. týdně/ 8 týdnů nárok na dovolenou.

  Děkuji. Zdenka

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,
  jsem na RD s prvním dítětem (od loňska) a 30.8.2021 nastoupím na druhou MD. Na kolik dovolené budu mít celkem nárok? (smlouva na dobu neurčitou, prac. doba 40 hod./týden, 5 týdnů dovolené za rok).
  Děkuji.

 • Custom avatar Anna

  Dobrý den,
  potřebovala bych poradit, jak je to s výpočtem dovolené v případě, kdy přecházím z rodičovské dovolené na další mateřskou dovolenou. Na další MD nastupuji 30.9.2021.

  Zajímalo by mne, zda mám nárok na čerpání dovolené po MD, když bude MD z jedné poloviny v r. 2021 (13 týdnů) a z druhé v r. 2022 (15 týdnů). V zaměstnání máme normálně 5 týdnů dovolené,prac.doba 40h/týden,doba neurčitá.

  Pokud nárok na dovolenou mám, můžete mi prosím poradit, jak se vypočítá délka dovolené a z čeho se vypočítává (bude ve výpočtu figurovat např. i rodičovská dovolená)?

  Děkuji za radu

 • Custom avatar Anna

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jaký mám nárok na čerpání dovolené po MD bezprostředně před nástupem na rodičovskou dovolenou, která mi končí ke dni 10. 02. 2022,nástup na MD jsem měla 29. 07. 2021. Máme nárok na 22 dní (tedy 165 hodin), pracovní doba 37,5/týden, doba neurčitá.
  Děkuji mnohokrát

  • Mateřská.org

   Za rok 2021 můžete mít nárok na dovolenou v plném rozsahu (záleží, jestli jste pracovala celý rok, kolik dovolené jste vyčerpala před začátkem MD, … atd – MD se pro účely nároku na dovolenou považuje za výkon práce).

   Za rok 2022 budete mít nárok na dovolenou jen za dobu do 10.2.2022. Protože ve 2022 nebudete mít alespoň 12 týdnů „práce“, tak se vám pro nárok na dovolenou nezohlední rodičovská. Tj. pokud se nepletu, mělo by vám to vycházet na 5/52 z celkové výměry dovolené.

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den,
  mám prosbu, kolik hodin mi vznikne nárok na dovolenou na r. 2022 ?
  Mám smlouvu na dobu neurčitou ,38,75 hod. týdně.
  Od 1.9.2021 – 15.3.2022 jsem na mateřské dovolené a měla bych čerpat od 16.3.2022 nevyčerpanou dovolenou za rok 2021 – 138 hodin.
  Na kolik hodin mám nárok ještě za rok 2022 ?
  Děkuji moc za pomoc.
  Monika

  • Mateřská.org

   Pro nárok na dovolenou, se vám počítá mateřská dovolená (od 1.1.2022 do 15.3.2022 = 52 pracovních dní) a následně cca 3,5 dne doba čerpání řádné dovolené, dohromady je to 11 týdnů, tj. nárok by měl být na 11/52 z celkové dovolené

   • Custom avatar Martina

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč do nároku na dovolenou v roce 2022 nezapočítáváte také čerpání řádné dovolené z roku 2021? Z předchozích příkladů jsem nabyla dojmu, že by se měla i tato započítat – v případě paní Moniky je to skoro 18 dnů, kterými dosáhne minimálně 12 ti odpracovaných týdnů, takže by se jí mohla započítat částečně i rodičovská dovolená (v délce 20 ti týdnů). Moc děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,
  čerpám MD od 29.11.2021 do 13.6.2022. Od 14.6.2022 bych měla nastoupit na dočerpání dovolené v zaměstnání. Jaký mám nárok při 40hodinové pracovní době a 5 týdnech dovolené. Dovolenou za rok 2021 mám vyčerpáno celých 200h.

  Děkuji, Petra

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jaký mám nárok na čerpání dovolené po MD bezprostředně před nástupem na rodičovskou dovolenou, když nástup na MD mám 24.8.2023, čerpat budu do 5.3.2023. Na RD nastoupím dne 6.3.2023. Z roku 2022 mi bude ještě zbývat 13 dní dovolené.

  Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna