Maximální rodičovská v roce 2021

V roce 2021 je tedy teoretické maximum u rodičovského příspěvku ve výši 43 470 Kč za měsíc.

V roce 2021 je rodičovský příspěvek  300 000 Kč (nebo 450 000 Kč na dvojčata). Jedná se o celkovou sumu, kterou můžete dostat. Je pro všechny příjemce stejná.

U rodičovského příspěvku máte možnost volby, kolik budete dostávat měsíčně.

Pokud jste neměli nárok na mateřskou, pak můžete dostat maximálně 10 000 Kč měsíčně (resp. do 15 000 Kč u dvojčat).

Pokud jste měli nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), pak maximální výše rodičovského příspěvku odpovídá tomu, jaká byla vaše mateřská. Konkrétně se jedná o 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně.

V roce 2021 je tedy teoretické maximum u rodičovského příspěvku ve výši 43 470 Kč za měsíc. To je současně maximální výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství za 30 dní).

Na takto vysoký rodičovský příspěvek by ale dosáhl pouze ten, kdo by měl před porodem hrubou mzdu ve výši cca 108 000 Kč. A takových lidí mnoho není.

Mohlo by vás zajímat: Rodičovská na dvojčata 2021, Změny u rodičovského příspěvku 2021

Pokud nemáte nárok na mateřskou (PPM) a jste dlouhodobě nezaměstnaná, pak si můžete zvolit výši rodičovského příspěvku do 10 000 Kč měsíčně. Vyšší částku je možné zvolit jen na základě doložení příjmu od otce dítěte. Rodičovský příspěvek se vyřizuje na Úřadu práce, nárok je od narození dítěte.
Na začátku roku 2021, dochází k řadě změn, které se týkají sociálních dávek, mateřské, rodičovské, nebo i dalších oblastí. Zvyšuje se například i minimální mzda a minimální zdravotní pojištění. Další změny přijdou v průběhu roku 2021. Nové náhradní výživné od Úřadu práce, zvýšení přídavku na dítě a jiné změny.
Rodičovský příspěvek, který dostáváte během rodičovské dovolené, nečekají v roce 2021 žádné velké změny. I v roce 2021 platí celková částka 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 450 000 Kč na dvojčata). Nezmění se příliš ani podmínky, pro maximální měsíční částku (a tím i délku výplaty rodičovské).
V této kalkulačce, pro výpočet rodičovské dovolené (rodičovského příspěvku v roce 2021), si můžete spočítat, kolik byste mohli každý měsíc dostat. Maximální výše rodičovské je v roce 2021 ve výši 43 470 Kč. Pokud jste neměli nárok na mateřskou, pak je maximální rodičovská 10 000 Kč měsíčně.
Během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, můžete bez omezení pracovat (na HPP, DPP nebo DPČ) nebo i podnikat. Na ošetřovné máte případně nárok až v době, kdy nejste na rodičovské dovolené a pracujete v zaměstnání.
Podívejte se, na jaké sociální dávky a podporu od státu, může mít nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) v roce 2021. Můžete mít nárok na mateřskou, rodičovskou, porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).
Doba, kdy jste doma na rodičovské dovolené, se z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti zohledňuje stejně, jako byste byla zaměstnaná.
Pokud tedy nemáte nárok na „mateřskou“ na druhé dítě, bude vám vznikat nárok na rodičovský příspěvek od data narození druhého dítěte.