Poradna: Mám nárok na mateřskou?

<span></span>

Dobrý den, chtěla jsem se informovat na mateřskou a rodičovskou. Po VŠ jsem byla měsíc na úřadě práce a poté jsem nastoupila na HPP od 1. 8. 2016 – 30. 10. 2016 (3 měsíce zkušební doba), po zkušební době jsem si našla jinou práci a nastoupila do ní 7. 11. 2017 (tedy 6 dní prodleva mezi pracemi), kde dělám doposud.

Smlouvu mám na dobu určitou do 30. 6. 2017. Nebyla jsem 6 dní zaměstnaná, ale na pojišťovně mi řekli, že 6 dní nevadí, že zaměstnavatel platí pojištění za celý měsíc?

Nyní mám odpracováno přibližně 8 měsíců a ještě 2,75 měsíce pracovat minimálně budu. Na nemocenské jsem byla pouze 1 den.

Když budu mít tedy odpracováno necelých 11 měsíců, mám nárok na mateřskou? Co když mi neprodlouží smlouvu a já budu na úřadě práce?

Mám také nárok na mateřskou nebo jen na rodičovský příspěvek?

Moc děkuji za informaci.

Nika B


Odpověď na dotaz: Mám nárok na mateřskou?

Pro nárok na „mateřskou“ (přesněji na peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny dvě hlavní podmínky. První podmínkou je to, že v době zahájení „mateřské“ (což je 6 až 8 týdnů před porodem), musíte být zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění). Nebo případně být v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Pokud by vám tedy do doby 2 let před začátkem PPM spadalo zmíněných 11 měsíců zaměstnání, pak se jedná o 330 dní a tato podmínka by u vás byla splněna.

Co se týká nároku na PPM a toho, že máte smlouvu na dobu určitou, pak záleží na tom, jestli jste již těhotná, nebo těhotenství teprve plánujete. Tedy přesněji bude zálet na tom, kdy byste měla případně termín porodu, a na kdy by vám tak případně vycházelo zahájení „mateřské“ (oněch 6 až 8 týdnů před porodem).

Ochranná lhůta 180 dní pro nárok na mateřskou

Po skončení pracovního poměru na dobu určitou, pokud by vám jej zaměstnavatel neprodloužil, nebo pokud byste nenastoupila do jiného zaměstnání, by vám běžela ochranná lhůta 180 dní.  Pokud by k zahájení PPM mělo dojít ještě v rámci ochranné lhůty, tedy nejpozději do 27. 12. 2017, pak byste nárok měla, i když byste byla nezaměstnaná. Pokud by to mělo být později, a vy už v době po 30. 6. 2017 nikde nepracovala a byla jen vedená na úřadu práce jako nezaměstnaná, pak by nárok n a PPM nebyl a dostávala byste jen rodičovský příspěvek.

Pokud byste v té době byla vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná, tak byste dostávala podporu v nezaměstnanosti. Nebo alternativně, pokud by proto byly důvody, pak můžete ještě před ukončením pracovního poměru nastoupit do pracovní neschopnosti (např. z důvodu rizikového těhotenství), a být tak až do porodu (nebo do zahájení PPM), v pracovní neschopnosti a pobírat nemocenské dávky.

Minimální zdravotní pojištění v roce 2017

Ještě k vašemu dotazu ohledně prodlevy mezi dvěma zaměstnáními. Předpokládáme, že se ptáte na placení zdravotního pojištění.

Ano, tam je to tak, že pokud za vás alespoň část měsíce zaplatil pojištění zaměstnavatel, nebo třeba stát, pak není těchto několik dní nutné řešit. Řešit byste to musela až ve chvíli, kdy byste neměla zaplaceno zdravotní pojištění za celý měsíc (tedy po celý měsíc by za vás neplatil zdravotní pojištění stát nebo zaměstnavatel).

Pak byste za takový měsíc byla považována za osobu bez zdanitelných příjmů (OBZP) a měla byste povinnost toto nahlásit své zdravotní pojišťovně a uhradit minimální zdravotní pojištění ve výši 1485 Kč (částka pro rok 2017).

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Mám nárok na mateřskou?

Diskuse: 1
  • Custom avatar Tereza

    Dobrý den. Mám dotaz, na který nemohu nikde najít odpověď. Jsem u zaměstnavatele 7 let. Od konce ledna jsem marodila, a neschopenku mam ukončenou k 30.4., od května se tedy vracím do práce. Bohužel tam jsou hodně špatné vztahy s mým zaměstnavatelem,tudíž uvažuji o výpovědi, navíc bychom se chtěli pokusit o miminko a v tomto prostředí a stresu to evidentně nepůjde. A teď k mému dotazu.. Do kolika dnů se případně mohu vrátit a navázat na tuto nemocenskou? A další dotaz. Pokud bych dala výpověď k 1.6. a nadále marodila, výpovědní lhůta by uběhla tím pádem 31.7., otěhotněla bych např. v září, mám nárok na mateřskou? Nebo kde jsem potom evidovaná po výpovědní lhůtě? Na pracovním úřadě? Nebo je lepší výpověď případně nepodávat z důvodu případného „nenároku“ na mateřskou a nadále zůstat jen na neschopence bez výpovědi? Snad jste můj dotaz pochopili a děkuji moc za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna