Poradna: Mám nárok na mateřskou?

Dobrý den, chtěla jsem se informovat na mateřskou a rodičovskou. Po VŠ jsem byla měsíc na úřadě práce a poté jsem nastoupila na HPP od 1. 8. 2016 – 30. 10. 2016 (3 měsíce zkušební doba), po zkušební době jsem si našla jinou práci a nastoupila do ní 7. 11. 2017 (tedy 6 dní prodleva mezi pracemi), kde dělám doposud.
Smlouvu mám na dobu určitou do 30. 6. 2017. Nebyla jsem 6 dní zaměstnaná, ale na pojišťovně mi řekli, že 6 dní nevadí, že zaměstnavatel platí pojištění za celý měsíc?
Nyní mám odpracováno přibližně 8 měsíců a ještě 2,75 měsíce pracovat minimálně budu. Na nemocenské jsem byla pouze 1 den.
Když budu mít tedy odpracováno necelých 11 měsíců, mám nárok na mateřskou? Co když mi neprodlouží smlouvu a já budu na úřadě práce?
Mám také nárok na mateřskou nebo jen na rodičovský příspěvek?
Moc děkuji za informaci.
Nika B
Odpověď na dotaz: Mám nárok na mateřskou?
Pro nárok na „mateřskou“ (přesněji na peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny dvě hlavní podmínky. První podmínkou je to, že v době zahájení „mateřské“ (což je 6 až 8 týdnů před porodem), musíte být zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění). Nebo případně být v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.
Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Pokud by vám tedy do doby 2 let před začátkem PPM spadalo zmíněných 11 měsíců zaměstnání, pak se jedná o 330 dní a tato podmínka by u vás byla splněna.
Co se týká nároku na PPM a toho, že máte smlouvu na dobu určitou, pak záleží na tom, jestli jste již těhotná, nebo těhotenství teprve plánujete. Tedy přesněji bude zálet na tom, kdy byste měla případně termín porodu, a na kdy by vám tak případně vycházelo zahájení „mateřské“ (oněch 6 až 8 týdnů před porodem).
Ochranná lhůta 180 dní pro nárok na mateřskou
Po skončení pracovního poměru na dobu určitou, pokud by vám jej zaměstnavatel neprodloužil, nebo pokud byste nenastoupila do jiného zaměstnání, by vám běžela ochranná lhůta 180 dní. Pokud by k zahájení PPM mělo dojít ještě v rámci ochranné lhůty, tedy nejpozději do 27. 12. 2017, pak byste nárok měla, i když byste byla nezaměstnaná. Pokud by to mělo být později, a vy už v době po 30. 6. 2017 nikde nepracovala a byla jen vedená na úřadu práce jako nezaměstnaná, pak by nárok n a PPM nebyl a dostávala byste jen rodičovský příspěvek.
Pokud byste v té době byla vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná, tak byste dostávala podporu v nezaměstnanosti. Nebo alternativně, pokud by proto byly důvody, pak můžete ještě před ukončením pracovního poměru nastoupit do pracovní neschopnosti (např. z důvodu rizikového těhotenství), a být tak až do porodu (nebo do zahájení PPM), v pracovní neschopnosti a pobírat nemocenské dávky.
Minimální zdravotní pojištění v roce 2017
Ještě k vašemu dotazu ohledně prodlevy mezi dvěma zaměstnáními. Předpokládáme, že se ptáte na placení zdravotního pojištění.
Ano, tam je to tak, že pokud za vás alespoň část měsíce zaplatil pojištění zaměstnavatel, nebo třeba stát, pak není těchto několik dní nutné řešit. Řešit byste to musela až ve chvíli, kdy byste neměla zaplaceno zdravotní pojištění za celý měsíc (tedy po celý měsíc by za vás neplatil zdravotní pojištění stát nebo zaměstnavatel).
Pak byste za takový měsíc byla považována za osobu bez zdanitelných příjmů (OBZP) a měla byste povinnost toto nahlásit své zdravotní pojišťovně a uhradit minimální zdravotní pojištění ve výši 1485 Kč (částka pro rok 2017).
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Kolik by mělo být výživné na dítě po rozvodu?
- Tabulka doporučená výše výživného 2022
- Zpětný nárok na přídavky na dítě
- Zakázaná jídla během těhotenství
- Za jak dlouho zjistím že jsem těhotná
- Těhotenská dieta
- Správný jídelníček v těhotenství
- Přídavky na bydlení pro rodinu 2022
- Samovolný potrat na začátku těhotenství
- Peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ 2022
Diskuse: Poradna: Mám nárok na mateřskou?
- Kalkulačka – výpočet nemocenské při rizikovém těhotenství 2022
- Výpočet: Nástup na mateřskou dovolenou (začátek mateřské)
- Co čekat, když čekáte dvojčata? Na co máte nárok v roce 2022
- Kalkulačka: Rizikové těhotenství výpočet nemocenské 2022
- 5 příznaků jak poznat těhotenství i bez testu
- Sociální dávky: Příspěvek na bydlení 2022 – nárok, podmínky, kalkulačka
- Výpočet: Od července 2022 se životní minimum zvýší o 8,8% – na přídavky bude mít nárok více lidí
- Přídavky na dítě 2022 – zvýšení životního minima od 1. 4. 2022
- Kalkulačka rodičovský příspěvek 2022 (změny, zvýšení, podmínky)
- Kalkulačka: Zvýšení nezabavitelné částky a výpočet srážek při exekuci na plat (od 1. 7. 2022)
- Kalkulačka životní minimum: Zvýšení životního minima od 1. 4. 2022
- Kalkulačka ošetřovné (OČR) v roce 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské dovolené 2022 (kalkulačka, podmínky)
- Kalkulačka: Kolik je nemocenská při rizikovém těhotenství v roce 2022?
- Kalkulačka výživné na dítě v roce 2022
- Změny 2022: Od července se zvýší rodičovský příspěvek (13 000 Kč měsíčně, bez omezení školky/jeslí)
- Zvýšení rodičovské a mimořádné přídavky na dítě (5000 Kč) v roce 2022
- Přídavky na dítě 2022 – zvýšení životního minima od 1. 4. 2022
- Jaké jsou sociální dávky pro rodinu s dítětem v roce 2022?
- Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2022 (nebo od 1. 1. 2023)?
- Nárok na čerpání dovolené, po skončení mateřské dovolené
- Kolik je nemocenská během rizikového těhotenství – jak se vypočítá?
- OČR na dítě – může mít babička ošetřovné na vnuka?
- Budu mít nárok na příspěvek 5 tisíc na dítě? Jak se počítají příjmy?
- Těhotná a nezaměstnaná na ÚP – jak získat nárok na PPM?
Dobrý den. Mám dotaz, na který nemohu nikde najít odpověď. Jsem u zaměstnavatele 7 let. Od konce ledna jsem marodila, a neschopenku mam ukončenou k 30.4., od května se tedy vracím do práce. Bohužel tam jsou hodně špatné vztahy s mým zaměstnavatelem,tudíž uvažuji o výpovědi, navíc bychom se chtěli pokusit o miminko a v tomto prostředí a stresu to evidentně nepůjde. A teď k mému dotazu.. Do kolika dnů se případně mohu vrátit a navázat na tuto nemocenskou? A další dotaz. Pokud bych dala výpověď k 1.6. a nadále marodila, výpovědní lhůta by uběhla tím pádem 31.7., otěhotněla bych např. v září, mám nárok na mateřskou? Nebo kde jsem potom evidovaná po výpovědní lhůtě? Na pracovním úřadě? Nebo je lepší výpověď případně nepodávat z důvodu případného „nenároku“ na mateřskou a nadále zůstat jen na neschopence bez výpovědi? Snad jste můj dotaz pochopili a děkuji moc za odpověď.