Samovolný potrat na začátku těhotenství

Velká většina samovolných potratů je způsobena vývojovými abnormalitami.

K samovolnému potratu dochází nejčastěji hned na začátku těhotenství. Podle použité metodiky se udává, že 20 – 25% všech těhotenství končí samovolným potratem. Z toho pak k 50 – 75% všech samovolných potratů dochází již krátce po oplodnění.

Velká většina samovolných potratů je způsobena vývojovými abnormalitami. Během procesu, kdy se z vajíčka vytváří embryo, dojde k nějakým neodvolatelným chybám v chromozomální DNA, a výsledkem je pak zárodek, který není schopen dalšího vývoje. A tělo tak takové těhotenství samovolně ukonči.

Mnoho žen často ani nepozná, že byly těhotné. Jen se jim o něco málo opozdí termín menstruace a následná menstruace je silnější než obvykle nebo je spojená s většími bolestmi.

Tomuto typu samovolného potratu se v zásadě nedá nijak zabránit. Při přepisu chromozomální DNA na RNA a následné syntéze jednotlivých aminokyselin, bílkovin a dalších „stavebních“ kamenů, prostě dochází k chybám. I u normálního zdravého člověka dochází každý den v buňkách k tisícům různých chyb. V případě vývoje embrya jsou ale některé chyby fatální.

Mohlo by vás zajímat: Zamlklé těhotenství , Zamlklý potrat a další těhotenství , Spontánní potrat

Štítná žláza je velmi důležitá. Zvláště u těhotných žen. Porucha štítné žlázy, může v těhotenství vést i k potratu, předčasnému porodu, nebo vývojovým poruchám u dítěte. Až 16% těhotných žen, může trpět poruchou funkce štítné žlázy. Je to riziko, které by se nemělo podceňovat.
Kouření může mít velmi silné negativní vlivy na vaše dítě. Někdy může způsobit dokonce i potrat.
Na prvním místě zkuste přestat kouřit (nebo kouření výrazně omezit). To samé platí i pro konzumaci alkoholu.
K samovolnému potratu dochází u přibližně 20 - 25% všech těhotenství. Riziko potratu začíná klesat po 13 týdnu těhotenství.