Jak poznat průjem u novorozence

Poznat průjem u novorozence může být poněkud složitější. I zdravý kojenec vylučuje stolici poměrně hodně často.

Jako průjem se obvykle označuje situace, kdy je nutné vylučovat stolici mnohem častěji, než je obvyklé. Stolice je současně řídká a má jinou barvu.

Poznat průjem u novorozence může být poněkud složitější. I zdravý kojenec vylučuje stolici poměrně hodně často. A její konzistence (hustota a barva), se také může značně lišit.

Na rozdíl od starších dětí, u novorozence není indikátorem průjmu četnost vylučování. Je nutné sledovat spíše konzistenci (hustotu a barvu). Průjmová stolice u novorozenců je obvykle spíše zelenohnědá a silně zapáchá. Někdy zde může být i přítomnost hlenu.

Průjem může být pro novorozence poměrně rizikový. Při průjmu totiž dochází k poměrně rychlému odvodnění organismu. Čím je dítě menší, tím je pro něj každá náhlá ztráta tekutin závažnější.

Dehydrataci organismu je možné zjistit třeba tak, že dítě bude ubývat na váze, aniž by mělo častěji promočenou plenu. Nebo že u něj bude častější výskyt řídké, vodnaté stolice.

Mohlo by vás zajímat: Jak často kojit novorozence, Jak často koupat novorozence, Jak oblékat novorozence

Povinná očkování novorozenců začínají již od 9 týdne po narození.
Nečekejte nějaké výrazné výsledky přes noc. Než ztratíte kila, která jste nabrala při těhotenství, bude to trvat nejméně 6 měsíců
Nezapomínejte na to dělat si fotky – malé děti, po porodu hodně rostou, a mění se strašně rychle.