Jak vznikají jednovaječná dvojčata

U jednovaječných dvojčat dochází k uvolnění resp. oplodnění pouze jednoho vajíčka.

I když v poslední době přibývá počet vícečetných těhotenství, velkou zásluhu na tom má především asistovaná reprodukce (umělé oplodnění). Přirozený výskyt dvojčat je přibližně jeden případ na osmdesát porodů (celosvětový průměr), a ten se dlouhodobě nijak nemění. To se ale jedná o „všechna“ dvojčata. Tedy hlavně o ta dvouvaječná,

Jednovaječná dvojčata jsou mnohem vzácnější. Ta se objevují asi v jednom případě na 250 porodů. V případě dvouvaječných dvojčat jsou v době ovulace uvolněna dvě (nebo i více) vajíčka. Zde hraje roli i věk, váha, rasa, nebo i dědičnost.

U jednovaječných dvojčat dochází k uvolnění resp. oplodnění pouze jednoho vajíčka. To se ale v určité fázi vývoje rozdělí na dvě embrya. Tato jednovaječná dvojčata pak mají stejnou genetickou výbavu. Mají tedy vždy stejné pohlaví, stejnou barvu očí, vlasů, stejnou krevní skupinu a téměř vždy mají i stejný, resp., velmi podobný vzhled.

K rozdělení zárodku na dva může dojít do 3 dnů po oplodnění. Pak má každý zárodek vlastní placentu, podobně jako u dvouvaječných dvojčat, ale genetická výbava je identická. Pokud se rýhující se vajíčko rozdělí mezi 3 a 7 dnem, pak mají oba jednovaječné zárodky stejnou placentu.

Nejvzácnějším případem (pouze asi 1%) je když se vajíčko rozdělí mezi 7 a 12 dnem. Pokud dojde k tomu, že se zárodek rozdělí po 13 dni, pak již zpravidla dochází k tomu, že se jedná o tzv. „siamská“ dvojčata, tedy dvě částečně srostlé bytosti.

Mohlo by vás zajímat: Jak nakojit dvojčata?, Jak vznikají dvouvaječná dvojčata, Jak uspíšit porod, Kdy na potrat

Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%.
Zvýšení rodičovského příspěvku na dvojčata platí i pro děti, které se narodily (nebo ještě narodí) před účinností této novely (tedy děti narozené před 1. 1. 2018). Zákon je formulován tak, aby se tato změna vztahovala i na dříve narozené děti.
Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.
Ke styku, který povede k početí, může dojít tři dny (a vzácně i déle) před ovulací a jeden den po jejím začátku.
Mít dvojčata má ale i různé výhody. Uvidíte sama, že si to i s dvojčaty pořádně užijete.