SIDS (Syndrom náhlého úmrtí kojence)

Příčina syndromu náhlého úmrtí kojence ale stále není známá.

SIDS = Sudden Infant Death Syndrom, tedy česky syndrom náhlého úmrtí kojence, postihuje v průměru jedno dítě na cca 2000 živě narozených dětí. Jedná se tedy každý rok o několik desítek dětí, které v době (cca 6 měsíců) po porodu zemřou bez jednoznačné příčiny.

Riziko náhlého úmrtí kojence je přibližně do 6 měsíce, pak již razantně klesá. Nejčastěji se SIDS může stát mezi 2 a 4 měsícem po porodu. Příčina syndromu náhlého úmrtí kojence ale stále není známá. Respektive nelze určit jednoznačný důvod.

Je skupina rizikových faktorů, které je možné se SIDS spojit, kam patří třeba:

  • dítě bylo při porodu nedonošené (předčasný porod)
  • dítě nebylo kojené, nebo byla doba kojení jen velmi krátká
  • matka dítěte je kuřačka a/nebo je dítě po narození v kuřáckém prostředí
  • dítě spí v poloze na bříšku
  • matka dítěte je/byla drogově závislá
  • ….atd.

Předpokládá se také, že SIDS může být spojen s nějakou genetickou poruchou, ale ani to zatím nebylo jednoznačně prokázáno. Také platí, že není žádný 100% spolehlivý způsob, jak syndromu náhlého úmrtí předejít.

Je možné pouze minimalizovat rizika. Třeba tím, že hlídáme, jak dítě spí (nemá být v poloze na břiše, dýchání sledujeme přes monitor dechu), dítě kojíme alespoň prvních 6 týdnů (tím se výrazně posiluje novorozenecká imunita), v blízkosti dítěte nekouříme (a už vůbec ne doma kde dítě tráví většinu času), hlídáme, aby se dítě během spánku „nepřehřívalo“ (příliš vysoká teplota v místnosti), nebo aby naopak nebylo podchlazené (příliš nízká teplota).

Mohlo by vás zajímat: Jídelníček v těhotenství, Odvykání kouření, Jak dlouho kojit novorozence

Poporodní deprese je duševní stav, který může postihnout maminky už během těhotenství nebo po narození dítěte (týká se až 20% žen). Deprese po porodu, může být i poměrně závažná a může znamenat velké riziko jak pro ženu, tak i pro její dítě.
Nejčastější potravinové alergie u dětí a kojenců jsou především alergie na kravské mléko, vaječný bílek a lepek (pšenice, ječmen žito nebo oves)..
Povinná očkování novorozenců začínají již od 9 týdne po narození.
Mezi typické příznaky kojenecké žloutenky patří zažloutnutí kůže a očního bělma.
Kouření může mít velmi silné negativní vlivy na vaše dítě. Někdy může způsobit dokonce i potrat.
U malých dětí není nutné, aby se koupaly každý den.