Jak koupat novorozence

<span>U malých dětí není nutné, aby se koupaly každý den. </span> U malých dětí není nutné, aby se koupaly každý den.

První koupání novorozence, může být poněkud náročné. Pokud se ale dítě bude cítit pohodlně a v bezpečí, zvláště během prvních týdnů, uvidíte, že si koupání zamiluje, a že to pro něj bude zábava. Podívejte se na tento článek, kde se dozvíte, jak správně vykoupat novorozence.

Koupání novorozence ve vaně nebo v kyblíku?

Již v době těhotenství, před porodem, byste si měli nachystat vše, co budete pro koupání nově narozeného miminka potřebovat. Také se musíte rozhodnout, zda budete své čerstvě narozené miminko hned od začátku koupat ve vaničce, nebo jestli jej prvních pár měsíců budete koupat v koupacím kýblíku.

Koupací kyblík je velmi šikovná věc. Umožňuje totiž, aby novorozeně bylo při koupání skoro celé ponořené ve vodě. Děti mají zpravidla koupání v koupacím kyblíku rády. Když jsou ponořeny celé v teplé vodě, tak jim to připomíná pobyt ve vašem bříšku. Čehož ve vaničce nedosáhnete.

Na druhou stranu, dříve či později, každé dítě vyroste a vy tak stejně budete muset přejít z koupání v kyblíku k vaničce. Zakoupení vaničky se tedy nevyhnete.

Příprava na koupání novorozence

Před koupáním novorozence si připravte vše, co budete potřebovat. Zvláště pokud budete koupat dítě sama, bez pomoci manžela nebo nějaké jiné osoby, je důležité předem, nachystat vše, co budete v průběhu koupele potřebovat, tak abyste to měla po ruce. Při koupání musíte dítě hlídat, držet mu hlavičku a nebudete si moci, jen tak odběhnout pro něco, co jste zapomněla nachystat.

Z věcí, které jsou obvykle potřeba během koupání novorozence, je to hlavně žínka, dětské mýdlo, vatové tampony pro čištění očí nebo uší, líh na čištění pupečníku, pokud je to zatím stále potřeba, ručník, osuška, nějaký kelímek nebo něco čím budete dítě polévat. U starších dětí pak i třeba nějakou hračku, aby pro ně koupání bylo zábavnější.

Nezapomeňte také na koupání novorozence zvolit vhodné oblečení. Něco u čeho vám nevadí, že se během koupání namočí. Před koupáním si také vyhrňte rukávy a sundejte všechny šperky z rukou.

Koupání miminka ve vaničce

Připravte si dětskou vaničku (ne opravdu není dobrý nápad zkoušet koupat novorozence ve velké vaně, ta je příliš hluboká a jen velmi obtížně by se vám s dítětem manipulovalo).  Naplňte ji teplou vodou. Minimálně ze začátku je dobré používat teploměr pro kontrolu teploty vody. Časem si ale určitě zvyknete, a tu správnou teplotu vody už poznáte sama.

Při koupání miminka ve vaničce není dítě nikdy ponořeno celé ve vodě (to je možné jen při koupání v koupacím kyblíku). Ve vaničce by tak mělo být jen cca 15 cm vody (podle typu a tvaru vaničky). Až bude dítě o něco starší, můžete postupně přidávat více vody.

Během koupání jednou rukou stále držte dítě (pokud nemáte vaničku s vhodnou podložkou, je nutné neustále podporovat jeho hlavičku) a druhou rukou dítě jemně omyjte připravenou žínkou. U úplně malých dětí není nutné používat mýdlo. Stačí je omýt čistou vodou. Časem můžete začít používat nějaké dětské mýdlo.

Nezapomeňte ani na umytí vlásků. Na ty můžete použít nějaký dětský šampón, ale opět, u novorozenců to není až tak potřeba. Při splachování hlavičky dávejte pozor, aby voda nenatekla dítěti do očí.

Co dělat s miminkem po koupání

Jakmile je vaše miminko čisté, tak jej opatrně vyndejte (nezapomínejte na podporu hlavičky) a položte jej na připravený ručník. Dítě pečlivě osušte včetně všech kožních záhybů. Použijte mast proti opruzeninám, případě očistěte pupečník tampónem namočeným v lihu.

U čerstvých novorozenců není potřeba používat žádné další dětské krémy, nebo jinou dětskou „kosmetiku“.

Pokud jsou na to vhodné podmínky, nebo pokud se nechystáte dítě hned po koupání uložit ke spánku, nechtě po koupání dítě nějakou dobu nahé.

Jak často koupat novorozence?

U malých dětí není nutné, aby se koupaly každý den. Příliš častá frekvence koupání může nadměrně vysušovat jejich pokožku. Ideální frekvence koupání novorozence je 3x nebo maximálně 4x za týden. Pokud vám to váš běžný denní režim umožňuje, tak můžete dítě koupat třeba každý druhý den. Tím si budete i lépe pamatovat ve které dny koupat a kdy ne.

Kdy je vhodný čas začít učit miminko aby se umývalo samo?

Zapojit dítě do procesu koupání má smysl až je dítě větší. Nejdříve tedy někdy mezi první a druhým rokem jeho života. Do té doby mu sice můžete půjčovat žínku nebo houbičku na hraní, ale s umýváním to nemá nic společného.

Později pak můžete začít dítě učit, jak se má správně umývat, že nemá, zapomenout na žádnou část těla atd. Než se ale dítě zvládne umýt úplně samo, tak to bude ještě dlouho trvat.

Užitečné tipy jak koupat novorozence

Je dobré – zvláště v zimních měsících, dát před koupáním nahřát osušku na radiátor (nebo třeba v sušičce prádla), do které dítě budete po koupání bali

U většiny dětí platí, že koupel před spaním (tedy večer), jim pomáhá s přechodem do spánkového režimu. Můžete tedy z koupání udělat pravidelný večerní rituál, což by vám mělo usnadnit následné ukládání dítěte ke spánku.

Doba strávená koupáním je jedinečná příležitost, jak spojit příjemné s užitečným. Děti milují cákání ve vodě. I s malými dětmi se dá při koupání dělat spousta „blbin“. Nebojte se zapojit do koupání i tatínky. Zpočátku možná budou trochu nejistí, jak správně manipulovat s novorozencem při koupání, ale uvidíte, že už za krátkou dobu, si to vaše dítě i jeho tatínek, budou užívat.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak koupat novorozence

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna