Minimální zdravotní pojištění v roce 2024

Minimální zdravotní pojištění u osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP), je v roce 2024 částka 2552 Kč měsíčně.

Povinnost platit zdravotní pojištění je dána zákonem. Buďto zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel (celkem 13,5% z hrubé mzdy, 4,5% platí zaměstnanec, 9% zaměstnavatel). Nebo zdravotní pojištění platí OSVČ (povinné zálohy na zdravotní pojištění, 13,5% z určeného vyměřovacího základu).

V některých případech pak zdravotní pojištění platí stát – například za děti, školáky, studenty. Dále pak za důchodce, dlouhodobě nemocné, za vězně, za ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené, za nezaměstnané v evidenci Úřadu práce, atd.

Pokud není plátcem stát, zaměstnavatel, nebo OSVČ, vzniká povinnost platit si minimální zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). Pokud není plátcem za celý měsíc nikdo jiný, pak je nutno nahlásit tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně – do 8 dní.

Minimální zdravotní pojištění u osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) je v roce 2024 částka 2552 Kč měsíčně (jedná se o 13,5% z minimální mzdy, tj. z 18 900 Kč v roce 2024).

Toto minimální zdravotní pojištění si tak musí platit třeba studenti, po dosažení věku 26 roků, ti kdo nepracují a nejsou vedeni na ÚP (pokud za ně neplatí pojištění stát).

Něco jiného je pak minimální zdravotní pojištění u OSVČ. U nich se vychází z minimálního vyměřovacího základu. Minimální zdravotní pojištění je tedy v roce 2024 ve výši 2968 Kč za měsíc (OSVČ hlavní činnost).

Pro vedlejší výkon SVČ pak minimální zdravotní pojištění není stanoveno – není povinnost platit nějaké minimální zálohy.

Mohlo by vás zajímat: Životní minimum pro samoživitelku 2024, Z čeho se počítá PPM 2024, Porodné na třetí dítě 2024?

V průběhu mateřské dovolené, nesmíte pracovat ve svém původním zaměstnání. Je ale možná práce pro jiného zaměstnavatele (například formou práce na dohodu DPP nebo DPČ). Při příjmu do 10 000 Kč se z DPP neplatí sociální a zdravotní pojištění (podmínky se ale budou od 1. 7. 2024 měnit).
Po skončení rodičovské dovolené (nejpozději v den 3 narozenin dítěte), můžete mít v zaměstnání neplacené volné. Do skončení rodičovského příspěvku, za vás stále platí zdravotní pojištění stát. Na rodičovský příspěvek je nárok, i po návratu zpět do zaměstnání.
Během rodičovské dovolené, není nárok na placenou neschopenku (na nemocenské dávky). Na nemocenskou může být nárok, až po skončení rodičovské (po nástupu zpět do zaměstnání). Během pracovní neschopnosti, vás Úřad práce nemůže zaregistrovat mezi uchazeče o zaměstnání.
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), je nárok při splnění podmínky minimální doby účasti na nemocenském pojištění (270 dní za poslední 2 roky). Nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně. Po porodu je nárok na rodičovský příspěvek (a případně i na další sociální dávky).
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovského příspěvku. Podpora ale může být jen velmi nízká. Pokud poslední zaměstnání skončilo již před delší dobou, pak se podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR (37 047 Kč) a je to jen 5558 Kč za první dva měsíce, poté ještě méně.
Zdravotní pojištění platí stát za osoby na rodičovské dovolené, nebo i za osoby, které čerpají rodičovský příspěvek. Sociální pojištění stát nikdy za nikoho neplatí. Doba péče o dítě, až do jeho 4 roků, se ale započítává jako doba účasti na důchodovém pojištění (tj. započítává se do nároku na důchod).
Během rodičovské dovolené, nebo během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát bez dalších omezení. Stát může platit zdravotní pojištění i po skončení rodičovské (za osobu v domácnosti, která pečuje o dítě). Pak jsou zde ale určitá omezení (příjem maximálně do 10 000 Kč, dítě může být ve školce maximálně 4 hodiny denně).
Na neplacené volno po skončení rodičovské nevzniká automatický nárok. Zaměstnavatel vám ho může poskytnout nebo nemusí. Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) na druhé dítě, vzniká i při neplaceném volnu.