Minimální zdravotní pojištění v roce 2018

Minimální zdravotní pojištění u osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) je v roce 2017 částka 1485 Kč měsíčně

Minimální zdravotní pojištění u osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) je v roce 2017 částka 1485 Kč měsíčně

Povinnost platit zdravotní pojištění je dána zákonem. Buďto zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel (celkem 13,5% z hrubé mzdy, 4,5% platí zaměstnanec, 9% zaměstnavatel). Nebo zdravotní pojištění platí OSVČ (povinné zálohy na zdravotní pojištění, 13,5% z určeného vyměřovacího základu).

V některých případech pak zdravotní pojištění platí stát – například za děti, školáky, studenty. Dále pak za důchodce, dlouhodobě nemocné, za vězně, za ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené, za nezaměstnané v evidenci Úřadu práce, atd.

Pokud není plátcem stát, zaměstnavatel, nebo OSVČ, vzniká povinnost platit si minimální zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). Pokud není plátcem za celý měsíc nikdo jiný, pak je nutno nahlásit tuto skutečnost své zdravotní pojišťovně – do 8 dní.

Minimální zdravotní pojištění u osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) je v roce 2018 částka 1647 Kč měsíčně (jedná se o 13,5% z minimální mzdy, tj. z 12200 Kč měsíčně).  Toto minimální zdravotní pojištění si tak musí platit třeba studenti, po dosažení věku 26 roků, ti kdo nepracují a nejsou vedeni na ÚP (pokud za ně neplatí pojištění stát)

Něco jiného je pak minimální zdravotní pojištění u OSVČ. U nich se vychází z minimálního vyměřovacího základu. Minimální zdravotní pojištění je tedy v roce 2018 ve výši 2189 Kč za měsíc (OSVČ hlavní činnost). Pro vedlejší výkon SVČ pak minimální zdravotní pojištění není stanoveno – není povinnost platit nějaké minimální zálohy.

Mohlo by vás zajímat: Životní minimum pro samoživitelku, Z čeho se počítá PPM, Porodné na třetí dítě?

Poradna: Péče o dítě do 7 let věku

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně péče o dítě do 7 let jeho věku. Mám dvě děti 9let a 5let. Nyní jsem vedena na úřadu práce. Zajímalo by mě, zda... [ ČÍST VÍCE ]

Poradna: Mám nárok na mateřskou?

Dobrý den, chtěla jsem se informovat na mateřskou a rodičovskou. Po VŠ jsem byla měsíc na úřadě práce a poté jsem nastoupila na HPP od 1. 8. 2016 –... [ ČÍST VÍCE ]