V roce 2024 se životní a existenční minimum zatím nezvyšuje - platí stejné údaje, jako v minulém roce. A to i přes to, že od ledna 2024 se zdražuje řada nákladů na živobytí. Zvýšení životního minima, by se měla vláda zabývat až na podzim - v listopadu 2024.
Od začátku roku 2024, sice platí velké množství změn, sociálních dávek se to ale příliš netýká. Klíčové údaje, pro výpočet některých sociálních dávek – životní a existenční minimum – se nemění. Není žádné zvýšení. Životní minimum jednotlivce zůstává 4 860 Kč, existenční minimum je stále 3 130 Kč.
To je na jednu stranu dobrá zpráva (také to mohlo dopadnout jako u příspěvku na bydlení, kde se zrušil paragraf 26a, a kvůli tomu přišlo o přídavky několik tisíc rodin). Současně to ale znamená, že řada sociálních dávek se nebude zvyšovat. A to v situaci, kdy celková inflace za minulý rok, byla přes 10%. A další zdražování bude i od ledna 2024.
V roce 2022 se životní a existenční minimum zvyšovalo celkem 2x. V roce 2023, došlo ke zvýšení alespoň jednou, na začátku roku. V roce 2024, se ale zatím žádná změna neplánuje.
A to i přes to, že od ledna 2024, má výrazně zdražit řada nákladů na živobytí – zdražuje se elektřina a plyn, zvýšila se daň z nemovitosti, budou se zdražovat dálniční známky, zdražuje se teplo, vodné a stočné, leckde se zvýší nájmy. Očekává se i zvyšování cen v obchodech.
Podle zákona, by se mělo životní a existenční minimum zvyšovat, pokud je inflace vyšší než 5%. Podmínky pro zvýšení, jsou ale dosti vágní. Není to jako u důchodů, které se zvyšují každý rok.
Vláda o zvýšení životního a existenčního minima momentálně neuvažuje. Podle plánu legislativních prací, se otázkou zvýšení životního minima, bude zabývat až někdy v listopadu 2024.
Výhledově se sice uvažuje, že by pro životní a existenční minimum, byl zaveden nějaký mechanismus, který by zajistil pravidelnou valorizaci. Zatím ale nic takového není.
V následující kalkulačce, si můžete spočítat, o kolik je životní minimum v roce 2024. Pro výpočet, stačí zadat počet společně posuzovaných osob (v rodině/ve společné domácnosti) a u dětí hraje roli i jejich věk.
V následující tabulce se můžete podívat, kolik je životní a existenční minimum v roce 2024:
2024 | |
---|---|
Existenční minimum jednotlivce | 3 130 Kč |
Životní minimum jednotlivce | 4 860 Kč |
Životní minimum pro 1 dospělou osobu | 4 470 Kč |
Životní minimum pro další osoby (*) | 4 040 Kč |
Životní minimum pro dítě do 6 roků | 2 480 Kč |
Životní minimum pro dítě 6 – 15 roků | 3 050 Kč |
Životní minimum pro dítě do 26 roků | 3 490 Kč |
Životní minimum, má přímý vliv, na posuzování nároku na různé sociální dávky. Platí to pro většinu příspěvků, kde se hodnotí výše příjmu (u jednotlivce/v rodině). Tam se nárok odvíjí právě od životního minima.
Například na dětské přídavky je nárok, pokud průměrný měsíční příjem nepřekračuje 3,4 násobek životního minima.
Pro čtyřčlennou rodinu, kde jsou dva dospělí, a dvě děti (5 a 8 roků), to znamená, že v roce 2024 mají nárok na přídavky, při příjmu do 47 736 Kč.
Podobné je to například i u sociální dávky porodné. Zde je hranice pro nárok stanovena na 2,7 násobek životního minima.
Rodina, které se má narodit první dítě, má v roce 2024 nárok na porodné při příjmu do 29 673 Kč.
Není to ale jenom porodné nebo přídavky na dítě. Životní minimum může hrát roli i při výpočtu dávek pěstounské péče, u příspěvku na péči, a u dalších sociálních dávek.
Životní a existenční minimum, také přímo ovlivňuje posuzování nároku na dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení). Ovlivňuje i maximální výši dávek mimořádné okamžité pomoci ve hmotné nouzi.
Životní minimum jednotlivce (v roce 2024 to je 4860 Kč), ovlivňuje i výpočet nezabavitelné částky při exekuci nebo insolvenci. V roce 2024 se životní minimum nemění, ale snižují se normativní náklady na bydlení (ty jsou o 1400 Kč nižší).
Kvůli tomu je v roce 2024 nižší i nezabavitelná částka. Od ledna 2024 je nezabavitelné minimum o 933 Kč nižší. Při exekuci a insolvenci je nárok jenom na 12 705 Kč (za vyživované osoby se připočítá dalších 3 176 Kč).
Změn se týká především srážek ze mzdy (nebo z jiného příjmu). V roce 2024, dostane exekutor více peněz (a z výplaty tedy zůstane o několik stovek méně).
Životní minimum, může hrát roli i při výpočtu výše výživného (alimentů) u soudu. Pokud rodič, kterému má být stanovena vyživovací povinnost (placení alimentů), nedoloží soudu své příjmy, pak může soud přikročit k určení výše výživného na základě životního minima. Pak se alimenty mohou určit z částky 25 násobku životního minima jednotlivce (tedy nově z částky 121 500 Kč).