Povinné očkování novorozenců

Očkování hexavakcínou je proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, Haemophilus influenzae a proti žloutence typu B.

Hexavakxína je označení pro očkovací látku, která se podává novorozencům a kojencům v prvním (a případně i druhém) roce života. Hexavakcína je očkovací látka která pokrývá šest různých závažných infekčních chorob. Z toho pak tedy vyplývá i onen název „hexa“ (což je z latiny označení pro 6).

Očkování hexavakcínou je proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, Haemophilus influenzae a proti žloutence typu B.

S očkováním hexavakcínou se začíná již od 9 týdne po narození dítěte. Celkem jsou aplikovány 4 dávky hexavakcíny. Ta první, jak již bylo zmíněno v 9 týdnu po narození. Druhá dávka následuje v druhém měsíci po narození. Třetí dávka pak ve 3 měsíci po narození. Čtvrtá a poslední dávka hexavakcíny by měla být aplikována mezi 11 a 18 měsícem.

Při očkování kojenců hexavakcínou se mohou (poměrně málo často), objevit i některé nežádoucí účinky. Patří sem například pocit únavy, vyšší plačtivost, zvýšená teplota, otok nebo zarudnutí v místě kde byla vakcína podána. Méně často se pak může objevit vysoká teplota (i nad 39,5 stupně), nevolnost nebo zvracení. Velmi vzácně se objevuje vyrážka, zduření uzlin nebo otoky paže (kam byla podána látka).

Mohlo by vás zajímat: Očkování kojenců hexavakcínou, Změny u rodičovského příspěvku v roce 2024

Dítě má právo, aby s ním v nemocnici byl jeho rodič. Toto právo ale není absolutní. Záleží i na omezeních v konkrétní nemocnici. Během hospitalizace dítěte v nemocnici, není nárok na ošetřovné (OČR). Může být ale nárok na neschopenku (pokud je rodič hospitalizován společně s dítětem).
Mezi nejčastější metody, jak zabránit těhotenství, patří především hormonální antikoncepce, nebo používání kondomů.
Povinná očkování novorozenců začínají již od 9 týdne po narození.