Kalkulačka porodné 2024 – jaké jsou podmínky a kdo má nárok?

Kalkulačka porodné 2024 – jaké jsou podmínky a kdo má nárok?

Rodina, které se narodí první dítě, má životní minimum v roce 2024 ve výši 10 990 Kč. Nárok na porodné je tedy do průměrného příjmu 29 673 Kč měsíčně. Porodné na první dítě je v roce 2024 částka 13 000 Kč.

Očekáváte v roce 2024 narození miminka, a zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na porodné? Kolik je porodné v roce 2024, jaké jsou podmínky, a kdo má nárok na tuto sociální dávku? V naší kalkulačce si můžete spočítat, jestli byste měli nárok na porodné, a kolik byste mohli dostat.

Kdo má nárok na porodné v roce 2024?

Nárok na porodné mají především ženy, které porodily první nebo druhé dítě. Na porodné pak má nárok i otec dítě, který dítě převzal do péče, nebo při převzetí dítěte od péče, která nahrazuje péči rodičů.

Aby byl nárok na porodné, pak příjem rodiny (obvykle otec + matka dítěte), nesmí v rozhodném období převýšit 2,7 násobek životního minima. Rozhodným obdobím je zde předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pokud by se dítě mělo narodit v březnu 2024, pak se budou posuzovat příjmy rodiny za říjen 2023 až prosinec 2023. Pokud by se dítě narodilo třeba v dubnu 2024, pak se budou posuzovat příjmy za leden 2024 až březen 2024.

Kolik je porodné v roce 2024?

Základní podmínky pro nárok na porodné, a jeho výše, se v roce 2024 nemění. Nemění se ani životní minimum (které se používá pro výpočet nároku na porodné). V roce 2024, platí stejné údaje, jako v předchozím roce.

Na porodné je nárok při narození prvního nebo druhého dítěte, pokud je průměrný příjem rodiny v rozhodném období nižší, než 2,7 násobek životního minima. V taktovém případě se pak vyplácí porodné ve výši:

  • Porodné na první dítě v roce 2024 = 13000 Kč
  • Porodné na druhé dítě v roce 2024= 10000 Kč

Výpočet – porodné od 1. 1. 2024

Kalkulačka porodné 2024
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Jak se počítá příjem pro nárok a porodné?

O nároku na porodné rozhoduje průměrná čistá měsíční mzda v předchozím kalendářním čtvrtletí. Ta nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima.

Životní minimum v roce 2024 stanoveno takto:

  • Životní minimum jednotlivce = 4860 Kč
  • Životní minimum první dospělé osoby = 4470 Kč
  • Životní minimum druhé a další dospělé osoby = 4040 Kč
  • Životní minimum dítě do 6 roků = 2480 Kč
  • Životní minimum dítě 6 – 15 roků = 3050 Kč
  • Životní minimum dítě 15 – 26 roků = 3490 Kč

Pokud by se tedy jednalo o rodinu, které se má narodit první dítě, pak je životní minimum 10 990 Kč (počítá se matka + otec + narozené dítě). Pro matku samoživitelku, které se má narodit první dítě je životní minimum 6 950 Kč.

Kdy je nárok na porodné v roce 2024?

Nárok na porodné vznikne, pokud příjem rodiny nepřesáhne 2,7 násobek životního minima. Pro rok 2024 by tedy platí, že nárok na porodné budou mít rodiny / samoživitel / samoživitelka:

  • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 10 990 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 29 673 Kč
  • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je 13 470 Kč, hranice nároku na porodné je 36 369 Kč
  • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je 6 950 Kč, hranice nároku je 18 765 Kč

Další možné případy si pak můžete sami spočítat v naší kalkulačce pro výpočet porodného.

Kde a kdy žádat o porodné?

Porodné, tak jako i jiné sociální dávky, se vyřizuje na Úřadu práce v místě trvalého bydliště žadatele (zpravidla tedy v místě trvalého pobytu matky dítěte). Žádost o porodné se podává na příslušném formuláři, ke kterému je pak nutné doložit osobní doklady – občanský průkaz rodiče/obou rodičů a rodný list dítěte. A také se dokládají příjmy (potvrzení od zaměstnavatele, čestné prohlášení osoby, která je bez příjmů apod.).

O porodné má smysl žádat až po narození dítěte. A to z toho důvodu, že k vyřízení žádosti budete potřebovat rodný list, který vám matrika vystaví až po porodu. O porodné je nutné požádat nejpozději do 1 roku dítěte. Po uplynutí této doby (jakmile má dítě více než jeden rok), nárok na porodné zaniká.

Kdy chodí porodné na účet?

Porodné, tak jako i ostatní sociální dávky, chodí bezhotovostním převodem na účet v bance (popř. je možné požádat o vyplacení složenkou na poštu, pak je ale účtován příslušný poplatek za složenku). Po podání žádosti o porodné má Úřad práce lhůtu 30 dní na vyřízení žádosti. Následně byste měli dostat vyrozumění o schválení či zamítnutí žádosti. Pokud je vše v pořádku, porodné je vyplaceno na váš bankovní účet v nejbližším výplatním termínu (konkrétní den v měsíci se může lišit – u různých Úřadů práce je to jiný den v měsíci).

Má na porodné nárok i OSVČ?

Na porodné může mít nárok kterákoliv žena, která porodí první nebo druhé dítěte. To jestli je zaměstnaná, podniká jako OSVČ, nebo je třeba nezaměstnaná, či je ještě studentka, nehraje žádnou významnou roli. Rozhodující je pouze výše příjmu v předchozím kalendářním čtvrtletí.

U OSVČ to ale s posuzováním příjmu funguje odlišně. Tam se příjem posuzuje na základě posledního podaného daňového přiznání, kdy se příjmy v DP rozpočítají na jednotlivé měsíce (jako měsíční příjem se počítá jedna dvanáctina celkového příjmu).

Současně také platí, že pokud by měl OSVČ nízký příjem, pak se mu započítá jako příjem 50% z průměrné mzdy (1 až 3 čtvrtletí předchozího rok)u. V roce 2024 by se tedy OSVČ jako příjem započítalo minimálně 20 100 Kč.

U OSVČ, kteří mají podnikaní jen jako vedlejší činnost, se započítá 1/12 příjmu v daňovém přiznání nebo případně jedna čtvrtina průměrné mzdy, tj. 10 000 Kč.

Je nárok na porodné i na třetí dítě?

Na porodné má nárok žena, která porodí první nebo druhé dítě. Takže i když je v rodině více dětí – typicky se může jednat o situaci, kdy má otec dítěte ještě nějaké jiné děti z předchozího manželství, rozhoduje pouze to, jestli se jedná o první nebo druhý porod ženy (resp. první nebo druhé narození dítě). Pokud ale žena porodí již třetí (nebo další dítě), na porodné nárok nevzniká.

Porodné na dvojčata?

Pokud se ženě narodí dvojčata a jedná se současně o první a druhé dítě, pak je porodné v celkové výši 23000 Kč. Pokud by ale žena již měla jedno dítě a při druhém porodu by se jí narodila dvojčata, pak bude mít nárok na porodné pouze u prvního narozeného dítěte (první dítě z dvojčat), na které by dostala 10000 Kč. Na druhé z dvojčat by se již porodné nevztahovalo.

Ostatní čtenáři si prohlédli: