Nárok na mateřskou (PPM) a práce na DPČ

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění v době 6 – 8 týdnů před porodem

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění v době 6 – 8 týdnů před porodem, a následně i po porodu. Při narození jednoho dítěte se PPM vyplácí 28 týdnů, pokud se narodí 2 a více dětí, pak je to 37 týdnů.

Tím, že „mateřská“ (PPM) spadá pod nemocenské dávky, pak je jednou z podstatných podmínek nároku, účast na nemocenském pojištění. Nemocenské pojištění za zaměstnance platí zaměstnavatel (v rámci povinných odvodů na sociální pojištění).

Pokud je vykonávána práce na DPČ, pak se sociální pojištění platí v případě, že je sjednán měsíční příjem 4000 Kč a více.

Aby byl nárok na PPM, musí být splněny dvě podmínky – účast na nemocenském pojištění a minimální doba nemocenského pojištění 270 dní, za poslední dva roky.

U práce na DPČ vzniká účast na nemocenském pojištění v těch měsících, kdy je příjem 4000 Kč a více (nebo pokud byl sjednán příjem vyšší než 4000 Kč), a kdy tedy zaměstnavatel odvádí sociální pojištění).

Pak už bude záležet na tom, zda je splněna minimální doba účasti na nemocenském pojištění. Ta může být případně splněna i v nějakém předchozím zaměstnání.

Mohlo by vás zajímat: Těhotenství ve zkušební době, Z čeho se počítá mateřská v roce 2024?, Výše PPM na druhé dítě 2024

V průběhu mateřské dovolené, nesmíte pracovat ve svém původním zaměstnání. Je ale možná práce pro jiného zaměstnavatele (například formou práce na dohodu DPP nebo DPČ). Při příjmu do 10 000 Kč se z DPP neplatí sociální a zdravotní pojištění (podmínky se ale budou od 1. 7. 2024 měnit).
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) mohou mít nárok maminky, které jsou před porodem zaměstnané, nebo si jako OSVČ platí dobrovolné nemocenské pojištění. Nárok může být i u DPP a DPČ. Na mateřskou je nárok 28 týdnů (nebo 37 týdnů u dvojčat). Po skončení mateřské dovolené, je nárok na rodičovskou.
Na mateřskou dovolenou, můžete mít nárok i ve více zaměstnáních. Může být nárok i na peněžitou pomoc v mateřství, pokud jsou zaměstnání vykonávána souběžně, a pokud jsou v obou zaměstnáních splněny požadované podmínky. Během mateřské dovolené není možné pracovat v zaměstnání. Práce je možná až během rodičovské dovolené.
Při nástupu na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) během rodičovské, může být nárok na PPM i u druhého dítěte. Za předpokladu, že původní zaměstnání neskončilo. Pak je nárok na PPM podle běžných podmínek. Výpočet mateřské na druhé dítě, může být stejný jako u prvního dítěte (pokud se dítě narodí do 4 roků).
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství, PPM), může být nárok i při práci na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Nebo někdy i při práci na dohodu o provedení práce (DPP). U DPP je ale nárok na mateřskou, jen pokud je příjem nad 10 000 Kč (u příjmu do 10 000 Kč nárok není).
Během rodičovské dovolené, je možné pracovat – pro stejného zaměstnavatele (jiný druh vykonávané práce). Nebo pro jiného zaměstnavatele v pracovním poměru, na dohodu DPP nebo DPČ. Případně můžete i podnikat jako OSVČ.
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), je nárok při splnění podmínky minimální doby účasti na nemocenském pojištění (270 dní za poslední 2 roky). Nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně. Po porodu je nárok na rodičovský příspěvek (a případně i na další sociální dávky).
Základní podmínky pro nárok na mateřskou, se v roce 2024 nemění. Od 1. 1. 2024, se zvyšují redukční hranice. Maximální mateřská je v roce 2024 ve výši 53 910 Kč. Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), je nárok 28 nebo 37 týdnů (pro muže jen 22 týdnů).